Kolory pojemników na odpady w gabinetach lekarskich i stomatologicznych

 

Działalność placówek medycznych podlega istotnym i skrupulatnie weryfikowanym przez inspektorów Sanepidu procedurom sanitarnym. Ważną kwestią, obok ogólnej dbałości o czystość, bieżącej dezynfekcji powierzchni i sterylizacji materiałów medycznych, jest zagospodarowanie odpadów. Chodzi szczególnie o powstające podczas pracy gabinetu niebezpieczne odpady medyczne, które muszą być odseparowane od odpadów komunalnych. Procedurę postępowania z nimi opisano w odpowiednich procedurach. Warto zaznaczyć, że te same uregulowania mogą obowiązywać w części placówek branży beauty.

Spis treści:

  1. Odpady medyczne w gabinecie
  2. Czy kolor pojemnika na odpady medyczne ma znaczenie
  3. Kosz na odpady medyczne – istotne cechy
  4. Zabezpieczenie szczególnie niebezpiecznych odpadów medycznych

 

 

Odpady medyczne w gabinecie

W polskim systemie prawnym obowiązuje ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 r., która definiuje odpady medyczne jako „odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny”. Szczegółowy podział na odpady zakaźne, odpady niebezpieczne inne niż zakaźne oraz pozostałe odpady medyczne pojawia się natomiast w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 5 października 2017 r. I właśnie na tych kategoriach bazują procedury postępowania z materiałami medycznymi.

Przykładem odpadów zakaźnych mogą być tkanki ludzkie, zużyte igły i inne ostre narzędzia, zabrudzone krwią materiały opatrunkowe, rękawice jednorazowe, słowem – wszystkie narzędzia, akcesoria i materiały eksploatacyjne na których mogą znajdować się szkodliwe drobnoustroje. Odpady niebezpieczne inne niż zakaźne to niektóre leki, materiały dentystyczne oraz innego rodzaju chemikalia używane podczas procedur medycznych, a które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Przykładem materiałów pozostałych jest choćby gips lub opakowania sterylizacyjne.

 

 

Czy kolor pojemnika na odpady medyczne ma znaczenie

Ogólną zasadą postępowania z odpadami medycznymi jest ich segregacja już w miejscu powstawania, czyli – w pomieszczeniu, w którym przeprowadzane są procedury medyczne. Oznacza to, że w każdym gabinecie muszą znaleźć się trzy pojemniki - dla każdej z kategorii odpadów.

Przyjęto jednolity system oznaczania worków na odpady kolorami.

  • Odpady zakaźne gromadzone są w workach polietylenowych lub jednorazowych pojemnikach o kolorze czerwonym.
  • Odpady specjalne (czyli również stanowiące potencjalne zagrożenie) należy odkładać do worków lub jednorazowych pojemników o kolorze żółtym.
  • Dla odpadów pozostałych procedura przewiduje worki w innych kolorach niż czerwony i żółty, np. niebieski lub czarne.

Ważne jest widoczne oznakowanie worków: z informacją o rodzaju przechowywanych odpadów, miejscu ich powstawania oraz dacie zamknięcia worka/pojemnika. Opakowania nie mogą być przepełnione – dopuszcza się wypełnienie worków do 2/3 ich objętości, procedury przewidują też dopuszczalny czas, a także określają warunki przechowywania odpadów.

 

 

Kosz na odpady medyczne – istotne cechy

Worki na odpady medyczne umieszczane są w sztywnych pojemnikach lub na specjalnych stelażach. W obu przypadkach należy zadbać o łatwą identyfikację przeznaczenia pojemnika – poprzez odpowiedni kolor oraz opis. Ważną cechą jest łatwość otwierania, a jednocześnie – szczelność pokrywy zabezpieczającej zawartość.

 

 

Zabezpieczenie szczególnie niebezpiecznych odpadów medycznych

W zaleceniach dotyczących selektywnego zbierania odpadów medycznych pojawia się pojęcie „odpadów o ostrych końcach i krawędziach”. Chodzi o zużyte igły, jednorazowe strzykawki, skalpele itp. Nie mogą być one wrzucane do worków, ponieważ ryzyko uszkodzenia opakowania jest zbyt duże. Stosowane są więc sztywne, odporne uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci jednorazowe pojemniki, wyposażone w skuteczne zamknięcie. Również w tym przypadku dopuszczalne jest zapełnianie pojemników do 2/3 pojemności.

W instrukcjach postępowania znaleźć można również określenie „wysoce zakaźne odpady medyczne”. Mowa tu o odpadach, w których zidentyfikowano (lub jest wysokie prawdopodobieństwo występowania) czynniki chorobotwórcze stanowiące szczególne zagrożenie dla ludzi. W tym przypadku procedura narzuca obowiązek umieszczenia worka lub pojemnika z odpadami w dodatkowym worku lub pojemniku. 

Organizując pracę gabinetu należy oczywiście pamiętać o dodatkowych obowiązkach związanych z zagospodarowaniem odpadów, czyli prowadzeniu odpowiedniej ewidencji oraz zgodnej z przepisami utylizacji odpadów – zwykle wykonywanej przez wyspecjalizowany podmiot.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Gdzie wyrzucać odpady medyczne

Gdzie wyrzucać odpady medyczne

Odpady medyczne mogą być poważnym zagrożeniem, dlatego procedury postępowania z nimi opisano szczegółowo w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Choć treść przepisów odnosi się do branży medycznej, dla bezpieczeństwa należy przyjąć, że te same zasady obowiązują w obszarze...
Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Etykiety do sterylizacji znacząco przyspieszają zarówno oznaczanie pakietów, jak i prowadzenie wymaganych przepisami rejestrów – szczególnie w przypadku użycia metkownic automatycznych. Sprawdź do czego możesz je wykorzystać i jak z nich korzystać.
Wykonanie roztworu do myjki ultradźwiękowej - tłumaczymy krok po kroku!

Wykonanie roztworu do myjki ultradźwiękowej - tłumaczymy krok po kroku!

Mycie jest ważnym etapem w cyklu reprocesowania narzędzi medycznych. Skuteczne oczyszczenie powierzchni narzędzia z pozostałości tkanek, płynów ustrojowych i innych zabrudzeń, jest warunkiem efektywnej sterylizacji. Pamiętajmy, że do opakowania sterylizacyjnego musi trafić całkowicie...