W porównaniu do innych zakładów usługowych branży beauty, prowadzenie salonu fryzjerskiego wiąże się z raczej nieuciążliwymi obowiązkami natury sanitarnej. Ale i tam, dla zminimalizowania ryzyka ewentualnego zakażenia, niezbędne jest przeprowadzanie podstawowych zabiegów dezynfekcyjnych. Dezynfekcji poddawać należy wnętrze placówki, natomiast o wiele ważniejsza jest regularna dezynfekcja narzędzi.
Spis treści
Właściwie wszystkie narzędzia fryzjerskie, a także znaczna część akcesoriów, powinny być po każdym użyciu (po każdym kliencie) myte i dezynfekowane. Zabiegom tym muszą być poddawane: grzebienie, szczotki, wałki do włosów, spinki, narzędzia do stylizacji fryzur, pędzle do nakładania farb, nakładki do maszynek do golenia, no i oczywiście narzędzia wyposażone w ostrza (choć dla pełnego bezpieczeństwa tego typu narzędzia warto dodatkowo poddać pełnej sterylizacji w autoklawie).
Mycie i dezynfekcja szczotek do włosów jest trudniejsza, głównie za sprawą bardziej złożonej, a jednocześnie delikatniejszej budowy i mniej odpornych materiałów. Co prawda profesjonalne preparaty myjąco-dezynfekujące mają formułę ułatwiającą rozpuszczanie i usuwanie zanieczyszczeń powstających podczas świadczenia usług fryzjerskich, ale w niektórych przypadkach zwykłe płukanie może okazać się niewystarczające. Rozwiązaniem może być mycie w kąpieli ultradźwiękowej. Myjki ultradźwiękowe w branży beauty stosowane są coraz chętniej – jest to duże ułatwienie w codziennej pracy zakładu. Oczywiście, przed użyciem takiego sprzętu należy się upewnić, czy posiadane narzędzia fryzjerskie (przede wszystkim grzebienie i szczotki) można poddawać myciu ultradźwiękami.
Mycie i dezynfekcja grzebieni jest łatwe, są to bowiem narzędzia wykonane najczęściej z trwałych materiałów, poddających się czyszczeniu, odpornych na działanie detergentów, a nawet – znaczące oddziaływanie mechaniczne (szorowanie może okazać się konieczne np. przy dużych zabrudzeniach farbami, lakierami lub preparatami do modelowania fryzur). Należy zadbać o dokładne usunięcie zanieczyszczeń organicznych (włosy, drobinki skóry, tłuszcz) i chemii kosmetycznej – jeszcze przed poddaniem narzędzia dezynfekcji. Chodzi o to, by uzyskać pożądany efekt biobójczy poprzez bezpośrednie oddziaływanie na powierzchnię narzędzia.
Istotną pomocą dla właścicieli i pracowników zakładów fryzjerskich jest tzw. plan higieny. Syntetyczny, konkretny opis postępowania na co dzień i w sytuacjach nietypowych, pomaga zorganizować pracę zakładu, a jednocześnie – zmniejsza ryzyko nieświadomego pominięcie elementów istotnie wpływających na bezpieczeństwo klientów i personelu.
W salonach fryzjerskich właściwie nie wykonuje się usług, podczas których dochodzi do naruszenia tkanek (z wyjątkiem usługi golenia – zawsze skutkującej małymi podrażnieniami i mikrourazami skóry). Samo ryzyko skaleczenia podczas strzyżenia włosów i modelowania fryzury również jest niewielkie. Jeszcze mniej prawdopodobne jest przecięcie czy nakłucie skóry podczas mycia włosów, nakładania odżywki czy farbowania.
Istotnym zagrożeniem są jednak choroby skóry i potencjalne skażenie skóry lub włosów bakteriami (paciorkowiec, gronkowiec złocisty), wirusami (wirus opryszczki) oraz grzybami. Ponieważ istnieje ryzyko przeniesienia tych drobnoustrojów na skórę i włosy kolejnego klienta, narzędzia fryzjerskie powinny być poddawane każdorazowemu myciu i dezynfekcji.
W zaleceniach sanitarnych poświęconych higienie w salonach fryzjerskich znajdziemy również fragmenty poświęcone utrzymaniu czystości i porządku w pomieszczeniach i na stanowiskach pracy. Tutaj też wskazane jest częste mycie powierzchni, a także dezynfekowanie ich za pomocą odpowiednich preparatów, stosowanych koniecznie zgodnie z instrukcją producenta. Dezynfekcja taka jest bezwzględnie konieczna w przypadku zanieczyszczenia powierzchni krwią lub innymi wydzielinami. W takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdzi się Sensifomil – preparat do mycia i dezynfekcji, o potwierdzonym działaniu biobójczym, a jednocześnie nie niszczący materiałów wrażliwych na działanie alkoholu. Ten i inne środki o podobnym działaniu, nabyć można w internetowym sklepie sterim.eu.
Zalecenia mówią również o stosowaniu ręczników jednorazowych (a w przypadku używania ręczników bawełnianych - obowiązku każdorazowej wymiany ręcznika na świeży, wyprany), a także przypominają o odzieży ochronnej dla osoby wykonującej usługę. Dobór środków ochrony indywidualnej zależy od rodzaju wykonywanego zabiegu. W salonach fryzjerskich z pewnością najczęściej stosowane będą rękawiczki jednorazowe. Ograniczają ryzyko zakażenia, a jednocześnie chronią dłonie przed działaniem preparatów barwiących włosy. Dla uniknięcia podrażnień i ewentualnych reakcji alergicznych warto stosować rękawiczki nitrylowe (również dostępne w naszym sklepie).