Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

 

Przygotowanie pakietów i odpowiednie ich oznaczenie jest jednym z kluczowych elementów procesu sterylizacji narzędzi medycznych. O tym jak dostosować rodzaj opakowania sterylizacyjnego do reprocesowanych materiałów, jakiego rodzaju wskaźniki kontroli sterylizacji umieścić wewnątrz i w jaki sposób zamknąć pakiet – już pisaliśmy na naszym blogu. Przyszedł czas na etykiety do sterylizacji, czyli źródło ważnych (ale i wymaganych przepisami) informacji.

Spis treści

  1. Pakiet do sterylizacji – podstawowe cechy
  2. Zasady opisywania pakietów do sterylizacji
  3. Jak korzystać z etykiety do sterylizacji
  4. Jak działa metkownica do etykiet sterylizacyjnych?

 

 

Pakiet do sterylizacji – podstawowe cechy

Prawidłowo przygotowany pakiet do sterylizacji powinien być szczelny, trwały, chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi i… dający się jednoznacznie zidentyfikować. Szczelność i trwałość zależą przede wszystkim od doboru rodzaju i wielkości opakowania do sterylizacji (najczęściej torebka samoklejąca lub rękaw do sterylizacji), a także staranności na etapie zamykania pakietu.

Dla uzyskania większej odporności opakowania na przekłucie lub przecięcie stosuje się silikonowe osłonki na ostre końcówki sterylizowanych narzędzi.

Zachowanie jednorodności opakowania sterylizacyjnego ma kluczowe znaczenie, bo jakiekolwiek jej naruszenie wskazuje na prawdopodobieństwo utraty jałowości, czyli dyskwalifikuje zawartość pakietu. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Ale dla zachowania odpowiednich standardów bezpieczeństwa konieczne jest również postępowanie zgodne z informacjami umieszczonymi na opakowaniu.

 

 

 

Zasady opisywania pakietów do sterylizacji

Podstawowa i najważniejsza jest wiedza o tym, czy pakiet został poddany sterylizacji. Opakowanie przed- i po wyjaławianiu w sterylizatorze wygląda podobnie albo identycznie i na pierwszy rzut oka trudno znaleźć różnice.

Dlatego już na samym opakowaniu do sterylizacji (albo na opakowaniu i na etykiecie) umieszczana jest substancja wskaźnikowa testu chemicznego do kontroli sterylizacji typu 1. Zmienia ona barwę pod wpływem danego czynnika sterylizacyjnego, czyli służy do potwierdzenia faktu przeprowadzenia wyjaławiania.

O ile test typu 1 zazwyczaj umieszczony jest fabrycznie na opakowaniu do sterylizacji, to za umieszczenie na opakowaniu pozostałych informacji odpowiedzialna jest osoba przygotowująca pakiety sterylizacyjne.

Na każdym z pakietów musi znaleźć się:

 • data przeprowadzenia sterylizacji,
 • data trwałości pakietu (czyli przydatności wyjałowionych materiałów do użycia),
 • numer sterylizatora,
 • numer wsadu.

Dodatkowo na etykiecie umieszczane są dane dotyczące osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie sterylizacji, najczęściej w postaci kodu. Bardzo ważne jest przyjęcie stałego, czytelnego systemu oznaczania pakietów i konsekwentne używanie podobnych oznaczeń.

 

Mogą Cię także zainteresować:

Konserwacja narzędzi - to ma znaczenie!

Zasady przechowywania narzędzi po sterylizacji

Najważniejsze wytyczne sterylizacji na rok 2023

 

Jak korzystać z etykiet do sterylizacji

Pomaga w tym stosowanie etykiet samoprzylepnych do sterylizacji (również z naniesionym wskaźnikiem kontroli sterylizacji typu I) z odpowiednią ilością miejsca na niezbędne dane, nadających się bezpośredniego wklejania do dokumentacji po użyciu pakietu.

Etykiety do sterylizacji są trwałe, odporne na działanie czynnika sterylizującego,  a przede wszystkim znacząco przyspieszają zarówno oznaczanie pakietów, jak i prowadzenie wymaganych przepisami rejestrów – szczególnie w przypadku użycia metkownic automatycznych.

Przykładem mogą być etykiety samoklejące do pakietów sterylizacyjnych Sterim, nadające się do użycia na przykład w metkownicach GKE, Monarch®, Famos. W ofercie sklepu sterim.eu są również etykiety dwurzędowe do sterylizacji para wodną.

Etykiety do sterylizacji para wodną marki STERIMEtykieta dwurzedowa do sterylizacji parą wodną marki SP medikalEtykieta do sterylizacji parą wodną marki Sterim

 

 

Jak działa metkownica do etykiet sterylizacyjnych?

Metkownica do etykiet uzywanych przy sterylizacji narzędzi. Nanosi informacje, dzięki którym identyfikacja pakietów po sterylizacji jest znacznie łatwiejsza.

Metkownica do etykiet na bieżąco nanosi nadruk (o treści ustalonej przez użytkownika), a następnie nakleja kolejne etykiety. W ten sposób działają wszystkie urządzenia – poszczególne modele różnią się ilością wierszy i ilością nanoszonych znaków. Znaczenie ma również wydajność zasobnika z tuszem, bo wpływa to na płynność i wygodę używania.

 

Użycie etykiet do sterylizacji nie tylko usprawnia zarządzanie narzędziami w gabinecie. Ma również wpływ na bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Jednoznaczne i ustandaryzowane informacje na pakietach sterylizacyjnych zmniejszają ryzyko pomyłki i podnoszą ogólny standard sanitarno-higieniczny placówki.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym – dla bezpieczeństwa i… świętego spokoju. Nawet najmniejszy gabinet stomatologiczny jest gabinetem zabiegowym, a więc obowiązują w nim dokładnie takie same rygory jak w dużym ośrodku zdrowia. Jednocześnie od dentystów oczekuje się...
Proces sterylizacji – krok po kroku

Proces sterylizacji – krok po kroku

Zmiany w przepisach sanitarnych znacznie rozszerzyły grupę podmiotów zobowiązanych do sterylizowania narzędzi. Sterylizacja uznawana jest za jedyną metodę dającą pełną ochronę przed drobnoustrojami, czyli ochronę przed przenoszonymi w ten sposób chorobami. Sterylizacja jest też...
Torebki czy rękawy do sterylizacji - co lepsze?

Torebki czy rękawy do sterylizacji - co lepsze?

Opakowania sterylizacyjne należą do kategorii najczęściej używanych materiałów eksploatacyjnych w branży medycznej, a wraz z podniesieniem ogólnych standardów sanitarnych i wdrożeniem procedur sterylizacji narzędzi, masowo pojawiły się również w salonach urody, gabinetach...