Wykonanie roztworu do myjki ultradźwiękowej - tłumaczymy krok po kroku!

 

Mycie jest ważnym etapem w cyklu reprocesowania narzędzi medycznych. Skuteczne oczyszczenie powierzchni narzędzia z pozostałości tkanek, płynów ustrojowych i innych zabrudzeń, jest warunkiem efektywnej sterylizacji. Pamiętajmy, że do opakowania sterylizacyjnego musi trafić całkowicie czyste i osuszone narzędzie. Oprócz samej metody czyszczenia bardzo ważne są cechy preparatu, w którym zanurzane są myte narzędzia.

Spis treści

    1. Instrukcja przygotowania roztworu do ultradźwięków
    2. Roztwór do myjki ultradźwiękowej a skuteczność procesu
    3. Lysonox Instruments DR – przykład środka do mycia ultradźwiękowego

 

 

Instrukcja przygotowania roztworu do ultradźwięków

By uzyskać odpowiedni efekt mycia i dezynfekcji, konieczne jest użycie preparatu o odpowiednim stężeniu. Co zrozumiałe – wiele zależy od stopnia zabrudzenia, czasu pozostawienia zabrudzonych narzędzi na powietrzu (wysychanie!), twardości wody czy temperatury kąpieli, ale dane podawane przez producentów są wystandaryzowane, z uwzględnieniem wcześniejszych badań przeprowadzonych w najbardziej niekorzystnych warunkach. Niemniej najlepiej przed użyciem danego koncentratu do mycia i dezynfekcji, przeczytać dokładnie instrukcję i zalecenia producenta co do jego stosowania. Z naszego doświadczenia warto zadbać o:

  • jak najbardziej miękką wodę, w której rozrobisz koncentrat,
  • stosowanie wody o temperaturze pokojowej,
  • odgazowanie świeżego roztworu do dezynfekcji i mycia przed pierwszym użyciem.

Z pomocą obliczania stężenia środka do mycia i dezynfekcji przychodzi nasz kalkulator, który udostępniamy całkowicie za darmo do obliczania stężenia roztworów:

 

Pobierz KALKULATOR roztworu do myjki ultradźwiękowej

 

 

W przypadku preparatu Intruments DR, przy dekontaminacji i czyszczeniu w myjkach ultradźwiękowych, zalecane jest stężenie 0,5%, czyli konieczne jest rozcieńczenie 5 ml środka w 995 ml ciepłej lub zimnej wody.

obliczanie roztworu dla Intruments DR do myjek ultradźwiękowych

Korzystną cechą Lysonox Intruments DR jest możliwość przechowywania już przygotowanego roztworu – ciecz zachowuje swoją stabilność i właściwości przez 72h. Z 1 litra koncentratu tego środka otrzymuje się 200 litrów roztworu roboczego, więc koszt jednego litra powstałego roztworu wynosi tylko 0,43 zł.

Należy pamiętać, że podane wyżej stężenie i czas zanurzenia w roztworze, odnosi się do mycia ultradźwiękowego trwającego standardowe 5 do 15 minut. W przypadku mycia zanurzeniowego należy stosować inne parametry, uwzględniające niższą od ultradźwięków skuteczność.

 

 

Roztwór do myjki ultradźwiękowej a skuteczność procesu

By etap mycia przyniósł satysfakcjonujące rezultaty, warto użyć preparatu działającego jednocześnie myjąco i dezynfekująco. Właściwości fizyczne detergentu zawartego w roztworze ułatwiają odrywanie zanieczyszczeń od powierzchni i ich rozkład, a cechy biobójcze płynu pozwalają na zniszczenie większości szkodliwych drobnoustrojów.

Ważne jest, by preparat był bezpieczny dla pracowników odpowiedzialnych za reprocesowanie i charakteryzował się wysoką kompatybilnością materiałową. Oczywiście należy wybrać produkt przeznaczony do użycia w myjniach ultradźwiękowych.

 

 

Lysonox Instruments DR – przykład środka do mycia ultradźwiękowego

Przykładem środka spełniającego te wymagania jest Lysonox Instruments DR, czyli skoncentrowany płyn zawierający kompleks biobójczy połączony z kapsułkowaną mieszanką enzymatyczną. Formuła ta daje  bardzo dużą skuteczność oczyszczania powierzchni, równocześnie zapewniając znaczącą redukcję bakterii wirusów i grzybów. Lysonox Instruments nie zawiera alkoholu, aldehydów, fenoli, amin, poliheksanidyny oraz chloru, dzięki czemu nie powoduje korozji i jest neutralny dla narzędzi wykonanych z różnych materiałów: stali, tytanu, aluminium, gumy i tworzyw sztucznych, silikonu, teflonu itd.

Warto również zwrócić uwagę na jego skuteczność w usuwaniu biofilmu, mogącego chronić bakterie i grzyby przed bezpośrednim wpływem czynnika biobójczego. Jak podaje producent – współczynnik usuwania biofilmu w przypadku Lysonox Instruments DR wynosi aż 8 log (według normy ASTM odnoszącej się do biofilmów wytwarzanych przez Pseudomonas Aeruginosa). 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak kontrolować skuteczność mycia w myjce ultradźwiękowej?

Jak kontrolować skuteczność mycia w myjce ultradźwiękowej?

Na naszym blogu omawialiśmy już zasadę działania myjki ultradźwiękowej oraz przypominaliśmy ogólne zasady korzystania z tego typu urządzeń. Mycie ultradźwiękami, przy zastosowaniu odpowiednich preparatów, skutecznie usuwa zanieczyszczenia i doskonale przygotowuje narzędzia do...
Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Etykiety do sterylizacji znacząco przyspieszają zarówno oznaczanie pakietów, jak i prowadzenie wymaganych przepisami rejestrów – szczególnie w przypadku użycia metkownic automatycznych. Sprawdź do czego możesz je wykorzystać i jak z nich korzystać.
Płukanie narzędzi po myciu w myjce ultradźwiękowej

Płukanie narzędzi po myciu w myjce ultradźwiękowej

Czyszczenie narzędzi medycznych za pomocą ultradźwięków jest proste i efektywne. Na rynku nie brakuje łatwych w obsłudze myjek ultradźwiękowych w przystępnych cenach, tego typu urządzenia są więc już powszechnie stosowane nie tylko w gabinetach medycznych, ale również w branży...