O dezynfekcji wyposażenia gabinetów weterynaryjnych na naszym blogu już wspominaliśmy. Nie bez powodu – zachowanie odpowiednich standardów sanitarnych w tej dziedzinie ma bardzo duże znaczenie, porównywalne ze znaczeniem standardów w placówkach medycznych zajmujących się diagnostyką i leczeniem ludzi. Nawet gdy pominiemy kwestię weterynarii w hodowli zwierząt gospodarskich i przetwórstwie żywności, ograniczając się do gabinetów weterynaryjnych zajmujących się kotami, psami i innymi zwierzętami domowymi musimy pamiętać, że zwierząt w naszych domach jest bardzo dużo, a każdy z nich może stać się wektorem przenoszącym na domowników groźne choroby.
Spis treści:
W realiach niewielkiego gabinetu weterynaryjnego (a takich jest najwięcej) najważniejszym, a jednocześnie najintensywniej eksploatowanym elementem wyposażenia jest stół diagnostyczny. Nawiasem mówiąc mebel ten wykorzystywany jest zarówno podczas badania, jak i podczas wykonywania drobnych zabiegów i przy czynnościach pielęgnacyjnych.
Można więc powiedzieć, że zajmujący się zwierzętami domowymi weterynarz korzysta ze stołu diagnostycznego niemal za każdym razem. A to oznacza, że kolejne zwierzęta stykają się z tymi samymi powierzchniami, z którymi zetknęły się poprzednie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa sanitarnego blat stołu diagnostycznego jest więc nawet bardziej wrażliwym miejscem niż podłoga gabinetu, bowiem chore (ale i zdrowe) zwierzęta przebywają na nim dłużej… Po każdej wizycie konieczne jest więc zarówno usunięcie wszelkich zabrudzeń (błoto, kurz, sierść, krew, wydzieliny), jak i staranna dezynfekcja stołu diagnostycznego.
Mówiąc o dezynfekcji w gabinecie weterynaryjnym znów musimy wrócić do często powtarzanej w artykułach rady: dla bezpieczeństwa pacjentów i personelu najlepiej korzystać z profesjonalnych preparatów, opracowanych z myślą o zastosowaniu w placówkach medycznych. Równie ważna jest współpraca ze sprawdzonym dostawcą, który może ręczyć za jakość środków i ich pochodzenie.
W przypadku regularnego stosowania, a w dodatku – stosowania w warunkach krytycznych, bardzo ważna jest zarówno efektywność biobójcza preparatu dezynfekcyjnego, jak jego „powtarzalność”. Musimy mieć pewność, że kolejne opakowania czy partie zakupionej substancji będą równie skutecznie neutralizowały bakterie, wirusy i grzyby znajdujące się na dekontaminowanych powierzchniach.
Jak wyżej wspomnieliśmy, stoły diagnostyczne wykonywane są z materiałów odpornych – zarówno na działanie materiału biologicznego (krew, wydzieliny), preparatów pielęgnacyjnych i leków, jak i na działanie środków dezynfekujących. Ale mimo wszystko – by jak najdłużej zachować funkcjonalność i estetykę sprzętu, warto korzystać z chemii nie degradującej powierzchni. Na polecenie zasługują między innymi profesjonalne preparaty Lysonox ULTRASHIELD oraz Sensifomil (nie zawierający alkoholu i doskonale nadający się do dezynfekcji szczególnie wrażliwych powierzchni). Te i inne sprawdzone i certyfikowane środki, przeznaczone do profesjonalnego użycia między innymi w gabinetach, przychodniach i klinikach weterynaryjnych, zamówić można w sklepie sterim.eu. Wysoka jakość zawsze się opłaca!
W ofercie produktów dla weterynarzy nie brakuje stołów diagnostycznych – od prostych konstrukcji po zaawansowane modele wyposażone w precyzyjne systemy sterowania. Najtańsze modele mają stałą wysokość, jednak – dla zapewnienia optymalnej ergonomii (ale i bezpieczeństwa badania czy zabiegu) lepszym rozwiązaniem są stoły z regulacją wysokości lub regulacją wysokości i pochylenia. Daje to możliwość wybrania optymalnego ustawienia, dostosowanego do gabarytów zwierzęcia i typu wykonywanego zabiegu. Zmiana pozycji następuje za pomocą systemu mechanicznego, który może być wspomagany elektrycznie lub hydraulicznie.
Cechą wspólną wszystkich stołów jest ich stabilność (wymagana ze względu na ewentualność gwałtownej zmiany pozycji przez zestresowane zwierzę), możliwość montażu opcjonalnego wyposażenia, a przede wszystkim - użycie trwałych, łatwych w utrzymaniu i odpornych materiałów. Najczęściej jest to stal nierdzewna i inne gatunki stali, malowane proszkowo.
Różnice w sposobach bieżącej pielęgnacji (w tym – dezynfekcji) polegają przede wszystkim na konieczności specjalnego traktowania mechanizmów zmieniających pozycję w przypadku stołów ruchomych. Czyszczenie i ewentualne smarowanie musi być wykonywane ściśle według wskazówek producenta sprzętu. Podobnie z dezynfekcją siłowników, wodzików, przegubów, obudów napędu itp.
Jeżeli chodzi o sam blat, uchwyty do akcesoriów i ramę stołu – metody czyszczenia i dezynfekcji będą identyczne, niezależnie od stopnia skomplikowania stołu.
Zagrożenia sanitarne w gabinetach weterynarii wynikają z dwóch podstawowych czynników: możliwości bezpośredniego zakażenia szkodliwymi drobnoustrojami oraz możliwości przeniesienia bakterii, wirusów i grzybów na inne zwierzęta pojawiające się w placówce (a za ich pośrednictwem – na opiekunów tych zwierząt).
Dodatkowym utrudnieniem jest specyfika pracy ze zwierzętami – zachowującymi się instynktownie i nierzadko agresywnie reagującymi na stres związany z badaniem czy leczeniem. Gryzienie, drapanie – to typowe reakcje psów i kotów, a każdy taki uraz to poważne zagrożenie dla pracowników gabinetu.
Weterynarze nierzadko zajmują się zwierzętami zaniedbanymi, poważnie chorymi, a ilość chorób zwierzęcych, które są niebezpieczne również dla ludzi, jest znacząca.