Konserwacja narzędzi kosmetycznych- to ma znaczenie!

 

Narzędzia medyczne wielokrotnego użytku stosowane są również w salonach kosmetycznych, gabinetach manicure, w SPA, czy studiach tatuażu. Branża beauty chętnie korzysta z profesjonalnych instrumentów medycznych ze względu na ich trwałość i łatwość utrzymania rygorów sanitarnych. Jednak nawet o najlepsze cążki albo nożyczki, wykonane ze specjalnej stali, trzeba dbać – by zapobiec szybszemu zużyciu, a nawet zniszczeniu. Z pomocą tutaj przychodzi konserwacja narzędzi odpowiednimi środkami.

Spis treści:

    1. Dlaczego narzędzia kosmetyczne zużywają się i niszczą?
    2. Konserwacja cążek do skórek, nożyczek i innych narzędzi ruchomych
    3. Konserwacja innych narzędzi medycznych używanych w gabinetach kosmetycznych
    4. Jak dbać o narzędzia kosmetyczne?

 

 

Dlaczego narzędzia kosmetyczne zużywają się i niszczą?

Wydawałoby się, że dopracowana konstrukcja i specjalne materiały powinny gwarantować niezniszczalność wielorazowych narzędzi medycznych, używanych również w kosmetologii. Niestety tak nie jest. Należy pamiętać, że oprócz intensywnej eksploatacji, instrumenty te poddawane są wielokrotnie procesowi sterylizacji, co sprowadza się do częstego, naprzemiennego nagrzewania i wychładzania. Nawet najlepsza stal narażona jest na destrukcyjne działanie zjawisk fizycznych. W dodatku – systematycznie, na skutek tarcia i utleniania, zużywa się powierzchnia narzędzia.

Z czasem, nawet jeżeli nie dojdzie do zjawiska korozji, okazuje się ono niezdatne do użytku w warunkach wysokich rygorów sanitarnych, czyli do zabiegów kosmetycznych wymagających zachowania sterylności. Można jednak ograniczyć tempo zużywania się instrumentów.

 

 

Konserwacja cążek do skórek, nożyczek i innych narzędzi ruchomych

Narzędzia kosmetyczne, ze względu na konstrukcję, można podzielić na ruchome i nieruchome. Narzędzia ruchome to na przykład cążki do skórek albo nożyczki. W ich przypadku szczególnego nadzoru i stałej konserwacji wymagają wrażliwe miejsca połączeń, przegubów, zawiasów itp. To właśnie te elementy polegają najszybszemu zużyciu. By tego uniknąć, należy dbać o regularne smarowanie złącz i przegubów. W ten sposób zmniejsza się tarcie, a w efekcie – likwiduje albo radykalnie zmniejsza tzw. korozję kontaktową.

Lysonox LUB SPRAY środek farmaceutyczny na bazie oleju do konserwacji narzędzi kosmetycznychOczywiście do takiego celu nie można stosować dowolnego smaru. Przykładem specjalistycznego produktu do konserwacji ruchomych narzędzi medycznych może być Lysonox LUB Spray, czyli farmaceutyczny smar w sprayu na bazie oleju.

Preparat nadaje się do smarowania narzędzi wykonanych z różnych materiałów: stali, tytanu, anodowanego aluminium, gumy i tworzyw sztucznych. Lysonox LUB Spray jest bardzo wygodny w użyciu - dodatkowa końcówka o małej średnicy służy do precyzyjnej aplikacji preparatu w przypadku narzędzi o mniejszych rozmiarach. Jest dostarczana w każdej nasadce opakowania produktu.

Wiemy, że każde narzędzie medyczne wielokrotnego użytku powinno być poddawane sterylizacji przed ponownym wykorzystaniem, a jednym z etapów procesu, bezpośrednio poprzedzającym sterylizację, jest mycie narzędzia. Jak więc pogodzić mycie ze smarowaniem?

To proste. Profesjonalny smar do narzędzi medycznych, dzięki swojej specjalnej formule, nie koliduje z kolejnymi etapami sterylizacji. Mówiąc wprost – posmarowane złącze lub przegub również zostanie skutecznie wysterylizowane i nie będzie stanowiło zagrożenia sanitarnego.

 

 

Konserwacja innych narzędzi medycznych używanych w gabinetach kosmetycznych

Skoro cążki, nożyczki albo inne narzędzia ruchome w gabinecie kosmetycznym należy regularnie smarować, to co w takim robić z pęsetami, uchwytami, dźwigniami i innymi narzędziami nie posiadającymi połączeń albo zawiasów?

Tutaj nie będą konieczne dodatkowe zabiegi. Ważne jest jedynie, by na etapie reprocesowania narzędzi (szczególnie podczas używać atestowanych, sprawdzonych preparatów, kompatybilnych z materiałem z którego wykonane jest narzędzie.

 

Mogą Cię także zainteresować

Torebki czy rękawy do sterylizacji - co lepsze?

Zasady przechowywania narzędzi po sterylizacji

Najważniejsze wytyczne sterylizacji na rok 2023

 

 

Jak dbać o narzędzia kosmetyczne?

Jeżeli zależy nam, żeby nasze narzędzia służyły długo i bezproblemowo, musimy o nie zadbać. Mycie i dezynfekcja odpowiednimi środkami oraz regularne smarowanie ruchomych elementów to jedno, ale równie ważne są dobre nawyki. Narzędzia medyczne, choć solidnie wykonane, również są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne powstające podczas nieprawidłowego używania albo przechowywania. Im większy porządek, im lepiej zorganizowany proces magazynowania, a później dekontaminacji narzędzi, tym większa ich żywotność, a co za tym idzie – lepszy wynik ekonomiczny.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym – dla bezpieczeństwa i… świętego spokoju. Nawet najmniejszy gabinet stomatologiczny jest gabinetem zabiegowym, a więc obowiązują w nim dokładnie takie same rygory jak w dużym ośrodku zdrowia. Jednocześnie od dentystów oczekuje się...
Test Bowie Dick – na czym polega

Test Bowie Dick – na czym polega

Sterylizacja narzędzi i akcesoriów medycznych, jako proces krytyczny, wymaga szczególnej uwagi. Wysterylizowany materiał jest nienaruszalny, nie można zbadać jego jałowości, stąd konieczność dopilnowania każdego z elementów procesu sterylizacji, a także wszelkich używanych...
Wytyczne sterylizacji na rok 2023 w salonie kosmetycznym

Wytyczne sterylizacji na rok 2023 w salonie kosmetycznym

Branża beauty nieustannie się rozwija, a formalne zasady regulujące tę dziedzinę gospodarki z trudem nadążają za zmieniającą rzeczywistością. Po raz kolejny wracamy do tematu sterylizacji w salonie kosmetycznym sprawdzając, czy w 2023 czekają nas jakieś nowości.