Więcej kontroli i więcej zastrzeżeń, czyli salony kosmetyczne na celowniku Sanepidu

 

Państwowa Inspekcja Sanitarna co roku publikuje obszerne, kilkusetstronicowe podsumowanie aktywności swoich departamentów centralnych, oddziałów regionalnych, a także licznej rzeszy inspektorów odpowiedzialnych za weryfikowanie stanu sanitarnego placówek, które nas interesują najbardziej - obiektów opieki zdrowotnej i zakładów usługowych branży beauty.

Jak się okazuje, w tej ostatniej kategorii aktywność inspekcji sanitarnej rośnie. Co wynika ze statystyk podsumowujących kolejny rok?

Spis treści:

    1. Coraz więcej kontroli w placówkach branży beauty
    2. Stan sanitarny salonów kosmetycznych w Polsce
    3. Ocena stanu higieniczno-sanitarnego oraz stanu technicznego
    4. Wnioski z kontroli salonów kosmetycznych
    5. Kategorie obiektów objętych nadzorem inspekcji sanitarnej

 

 

Coraz więcej kontroli w placówkach branży beauty

Choć rozpoczęcie prowadzenia działalności w branży beauty nie wymaga uzyskania specjalnej opinii Sanepidu, to zalecane jest złożenie wniosku o wydanie opinii sanitarnej. Warto nie traktować tej procedury jako uciążliwego obowiązku, a raczej – jako specjalistyczną konsultację, która w przyszłości pozwoli uniknąć nieporozumień. Po prostu lepiej wiedzieć co będą – już w toku działania salonu – egzekwować pracownicy Sanepidu przeprowadzający kontrole.

Autorzy raportu, omawiając bezpieczeństwo w branży beauty, przypominają, że podstawowym punktem odniesienia jest tutaj zgodność procedur i praktyki z zapisami Ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Konkretnie – chodzi o reguły postępowania w sytuacji, gdy dochodzi albo może dojść do naruszenia ciągłości tkanek.

Najwyraźniej GIS uznał, że oferta salonów kosmetycznych jest na tyle szeroka, a potencjalne ryzyka związane z wykonywaniem nowoczesnych zabiegów upiększających są na tyle istotne, że na branżę kosmetyczną należy zwrócić szczególną uwagę.

Liczba skontrolowanych przez sanepid obiektów z branzy beautyPorównanie ogólnej liczby obiektów z branży beauty do skontrolowanych obiektów beauty w latach 2020-2023.

W ciągu roku inspektorzy przeprowadzili więcej kontroli w zakładach fryzjerskich, salonach kosmetycznych, studiach tatuażu i innych placówkach branży beauty. Co istotne – wynikało to nie tylko ze zwiększenia liczby zarejestrowanych podmiotów. Wzrost wyraźnie widać w ujęciu procentowym. Odsetek zakładów skontrolowanych zwiększył się z 36,94% w roku 2022 do 43,24% w roku 2023.

 

 

Stan sanitarny salonów kosmetycznych w Polsce

Skupmy się na salonach kosmetycznych. Podczas kontroli inspektorzy Sanepidu oceniają stan higieniczno-sanitarny oraz stan techniczny. W statystykach pojawiają się osobno wskaźniki nieprawidłowości (czyli stwierdzenie złego stanu) według tej klasyfikacji. Sprawdzany podmiot może nie spełniać warunków technicznych, może nie spełniać warunków higieniczno-sanitarnych, mogą też zostać stwierdzone nieprawidłowości w obu dziedzinach.

Liczba skontrolownaych salonów kosmetycznych w Polsce w latach 2020-2023Porównanie ogólnej liczby salonów kosmetycznych do skontrolowanych salonów kosmetycznych w latach 2020-2023.

W ciągu roku liczba salonów kosmetycznych wzrosła z 23336 do 25266. Kontroli przeprowadzono 11822, wyraźnie więcej niż rok wcześniej.

Liczba salonów kosmetych ze złym stanem techniczm lub sanitanrym w Polsce w latach 2020-2023Porównanie liczby skontrolowanych salonów kosmetycznych z salonami, w których stwierdzono uchybienia w latach 2020-2023.

W 336 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. To nieco ponad 2,8% ogółu kontrolowanych salonów, ale warto zwrócić uwagę na fakt, że i tu odnotowano wzrost. Rok wcześniej inspektorzy zakwestionowali stan 2% kontrolowanych obiektów…

 

 

Ocena stanu higieniczno-sanitarnego oraz stanu technicznego

Operowanie niskimi wskaźnikami procentowymi, w sytuacji gdy zmieniają się one o kilka dziesiątych punkta procentowego, może uśpić czujność. Co innego, jeżeli przyjrzymy się dynamice wzrostu.

Liczba błędów wyłapanych przez Sanepis w salonach kosmetycznych w Polsce w latach 2020-2023Porównanie liczby salonów kosmetycznych z różnymi uchybieniami w latach 2020-2023.

Na przykład: zły stan higieniczno-sanitarny stwierdzono w 1,95% badanych salonów kosmetycznych. Rok wcześniej ten sam wskaźnik wynosił 1,41%. Czyli wzrost w ujęciu procentowym to 38%. Sporo.

Bardziej niepokojąco wygląda to w przypadku stwierdzonego złego stanu zarówno higieniczno-sanitarnego jak i technicznego. W 2022 roku stwierdzono taką sytuację w 0,32% przypadków, a w roku 2023 – już w 0,52% przypadków. A to oznacza wzrost aż o 60%. W kategorii nieprawidłowości związanych wyłącznie ze stanem technicznym salonów kosmetycznych, inspektorzy zgłaszali swoje uwagi odpowiednio w 0,27% i 0,37% przypadków (czyli znów wzrost – o 36%).

Co ważne – nie są to badania, w których możemy mówić o „błędzie statystycznym”. Wyniki kontroli to twarde, konkretne dane, tak więc odnotowaną (nawet na stosunkowo niewielkich liczbach) dynamikę należy traktować bardzo poważnie.

Tym bardziej, że nie jest to wyjątek. Zajrzeliśmy również do raportu „Stan sanitarny kraju” za rok 2021 i sprawdziliśmy tempo wzrostu wskaźników kontroli zakończonych wynikiem negatywnym. Niestety – również są to wartości kilkudziesięcioprocentowe.

 

 

Wnioski z kontroli salonów kosmetycznych

Po trudnym okresie pandemicznym branża beauty odżyła. Salonów kosmetycznych jest coraz więcej, a ich oferta jest coraz bogatsza. W ostatnich latach wyraźnie rozwinęła się oferta edukacyjna – to powinno oznaczać lepsze przygotowanie do zawodu i większą świadomość znaczenia profilaktyki przeciwzakażeniowej. A mimo to w tej gałęzi usług nie jest tak, jak moglibyśmy sobie wymarzyć.

Niestety raport Głównego Inspektora Sanitarnego nie podaje szczegółów i nie wiemy – jakiego dokładnie rodzaju zaniedbania stwierdzono podczas kontroli. Czy dotyczyły błędów popełnianych przy pełnej sterylizacji narzędzi i akcesoriów kosmetycznych, czy chodziło może o niedoskonałe procedury dezynfekcyjne. A może personel niewystarczająco konsekwentnie stosował środki ochrony osobistej? Przecież każdy z tych elementów ma znaczenie…

 

Dzisiaj nie ma wymówki. Wyspecjalizowane sklepy, takie jak Sterim, bez problemu dostarczą potrzebny sprzęt i materiały eksploatacyjne. Rękawiczki jednorazowe, środek Sensifomil do dezynfekcji powierzchni, preparat dezynfekcyjny do rąk STERILLHAND i dziesiątki innych produktów pomagających utrzymać bezpieczny (i oczekiwany przez Sanepid) standard bezpieczeństwa – są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy chcieć. I pamiętać, że o higienę w salonie dbamy nie dla Sanepidu, a dla bezpieczeństwa naszych klientów i nas samych.

 

"Dzisiaj nie ma wymówki. Wyspecjalizowane sklepy,
takie jak Sterim, bez problemu dostarczą
potrzebny sprzęt i materiały eksploatacyjne."

 

Kategorie obiektów objętych nadzorem inspekcji sanitarnej

Stwierdzenie, że Państwowa Inspekcja Sanitarna weryfikuje stan higieniczny i sanitarny placówek medycznych, gastronomii i zakładów branży kosmetycznej byłoby uproszczeniem. W orbicie zainteresowań kontrolerów Sanepidu znajdują się również różnego rodzaju zakłady pracy, instytucje administracji, domy pomocy społecznej, obiekty i urządzenia użyteczności publicznej oraz transportu publicznego. Uwaga (a co za tym idzie skala dokonywanych kontroli) inspektorów skupia się oczywiście na miejscach, w których ryzyko wystąpienia naruszeń jest największe, a ich potencjalne zdrowotne skutki mogą być najpoważniejsze.

W raporcie „Stan sanitarny kraju” osobno opisywana jest sytuacja w obiektach użyteczności publicznej, a osobno – w placówkach edukacyjnych (w tym dziale mieszczą się również statystyki dotyczące miejsc wypoczynku i rekreacji dzieci i młodzieży). Kolejny osobny dział poświęcony jest podmiotom prowadzącym działalność leczniczą.

Wróćmy jednak do kategorii obiektów użyteczności publicznej. Raport wyszczególnia tutaj m.in.: domy pomocy społecznej i noclegownie, domy przedpogrzebowe i cmentarze, zakłady branży beauty, obiekty noclegowe (hotele, motele, pensjonaty, schroniska młodzieżowe, campingi), toalety publiczne, obiekty obsługujące komunikację publiczną (dworce, lotniska, porty), przejścia graniczne, a także apteki, kina, hale sportowe itp.

Mówiąc o liczbie przeprowadzonych kontroli należy pamiętać o skali prowadzonej działalności, czyli o ilości placówek w danej kategorii. Dla przykładu: w ewidencji Sanepidu znajduje się 3390 domów pomocy społecznej i noclegowni, ale w szeroko rozumianej branży beauty (salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu, odnowy biologicznej itp.) ewidencja w 2023 roku zawierała ponad 72 tysiące pozycji. To sprawia, że jest to najliczniejsza kategoria obiektów użyteczności publicznej poddawanych kontroli.

 
Źródła: Opracowania Głównego Inspektoratu Sanitarnego "Stan Sanitarny Kraju" za lata 2020, 2021, 2022, 2023.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Jakim przepisom sanitarnym podlegają zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, salony manicure i studia tatuażu? Dokładnie takim samym jak gabinety zabiegowe i inne placówki medyczne. Takie same są również wymagania instytucji kontrolujących oraz konsekwencje ewentualnych naruszeń.
Proces sterylizacji – krok po kroku

Proces sterylizacji – krok po kroku

Zmiany w przepisach sanitarnych znacznie rozszerzyły grupę podmiotów zobowiązanych do sterylizowania narzędzi. Sterylizacja uznawana jest za jedyną metodę dającą pełną ochronę przed drobnoustrojami, czyli ochronę przed przenoszonymi w ten sposób chorobami. Sterylizacja jest też...
Ogranicz wizyty w Sanepidzie, czyli jak używać testów biologicznych

Ogranicz wizyty w Sanepidzie, czyli jak używać testów biologicznych

Badanie skuteczności procesu sterylizacji w autoklawie jest bardzo ważnym elementem procedur bezpieczeństwa w każdym szpitalu, ośrodku zdrowia, gabinecie lekarskim albo stomatologicznym, salonie urody czy studio tatuażu. Należy pamiętać o tym, że standardowe chemiczne testy kontroli...