Dezynfekcja w gabinecie weterynaryjnym

 

Choroby odzwierzęce mogą być poważnym zagrożeniem. Lekarz weterynarii codziennie ma do czynienia ze schorzeniami o różnym charakterze, z których znaczna część wiąże się z ryzykiem zakażenia. Ale to nie wszystko - podobnie jak w przypadku placówek leczniczych przeznaczonych dla ludzi, również gabinety weterynaryjne są miejscem, w którym zagrożeni są pacjenci (w tym wypadku zwierzęta) oraz ich opiekunowie. Dlatego tak ważna jest dezynfekcja powierzchni małych i dużych oraz dezynfekcja sprzętu.

Spis treści:

    1. Znaczenie dezynfekcji w weterynarii
    2. Różnice w wyposażeniu gabinetu weterynaryjnego
    3. Procedury dezynfekcji w gabinecie weterynaryjnym
    4. Produkty do dezynfekcji w gabinecie weterynaryjnym

 

 

Znaczenie dezynfekcji w weterynarii

Praca lekarza weterynarii wiąże się z licznymi zagrożeniami – oprócz ryzyka urazu wynikającego ze stresu leczonego zwierzęcia (pogryzienie, podrapanie, kopanie), weterynarz każdego dnia narażony jest na zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi, znajdującymi się na tkankach i w wydzielinach zwierząt, a także – osiadającymi na powierzchniach w gabinecie. Regularna dezynfekcja zmniejsza ryzyko zakażenia również innych osób przebywających w gabinecie (personel, właściciele leczonych zwierząt), a także samych zwierząt. Pewnym wyzwaniem mogą być jednak niejednorodne standardy wyposażenia i wynikające z tego różnice w metodach dezynfekcji.

 

 

Różnice w wyposażeniu gabinetu weterynaryjnego

Lekarze weterynarii, choć wszechstronnie wykształceni, w toku swojej kariery zawodowej bardzo często decydują się na specjalizację. Część specjalistów skupia się na leczeniu zwierząt gospodarskich (bardzo często – na wyjeździe, w gospodarstwach i hodowlach), a część – zajmuje się mniejszymi zwierzętami domowymi. Z tego wynikają podstawowe różnice zarówno w wielkości gabinetów i sal zabiegowych, jak i w wyposażeniu. Średniej wielkości stół weterynaryjny sprawdzi się w przypadku zabiegu wykonywanego u dużego psa, ale już operowanie konia wymaga tak specjalnego stołu operacyjnego, jak i specjalistycznego wyposażenia dodatkowego. Podobnie z klatkami, wagami, wannami, a nawet stolikami na instrumenty, (które również muszą mieć odpowiednią wielkość i nośność, adekwatną do używanych narzędzi).

Uniwersalne kliniki, opiekujące się zarówno dużymi zwierzętami o wadze nawet kilkuset kilogramów, jak i małymi „kanapowcami”, to rzadkość. Mamy z nimi do czynienia w niewielkich miejscowościach.

 

Jeżeli chodzi o adaptację i urządzenie gabinetu, we wskazaniach technicznych znajdziemy zapisy o konieczności:

  • wykonania podłóg, ścian i parapetów w technologii umożliwiającej częste i łatwe zmywanie, z materiałów trwałych, odpornych na działanie wody i środków dezynfekujących,
  • wyposażenia pokoju przyjęć i zaplecza w umywalnie z ciepłą i zimną wodą, środki do mycia i dezynfekcji rąk, ręczniki jednorazowe i pojemniki na zużyte ręczniki,
  • wyposażenia pomieszczeń w odpowiednio oznaczone pojemniki na odpady, w tym – odpady przeznaczone do specjalistycznej utylizacji,
  • wyposażenia gabinetu w sterylizator (o ile zabiegi wykonywane są przy użyciu również narzędzi wielokrotnego użytku).

 

Dezynfekcja w gabinecie weterynaryjnym jest jedną z podstawowych
czynności dekontaminacyjnych, a jednocześnie – profilaktycznych.
Ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.

 

Procedury dezynfekcji w gabinecie weterynaryjnym

Każdy gabinet weterynaryjny, niezależnie od wielkości i ewentualnej specjalizacji, musi mieć własną procedurę – określającą zarówno zakres obowiązywania (kto, gdzie i w jakich okolicznościach zobligowany jest do przestrzegania ujętych w procedurze reguł), jak i opisującą konkretne metody postępowania w typowych sytuacjach wynikających ze specyfiki pracy gabinetu.

W planie higieny dla gabinetu weterynaryjnego znajdziemy opis czynności pogrupowanych według ich celu. Osobno opisane jest mycie i dezynfekcja sprzętu oraz narzędzi wielorazowego użytku, osobno – postępowanie ze sprzętem jednorazowym. Kolejne rozdziały poświęcone są myciu i pielęgnacji rąk, stosowaniu środków ochrony osobistej, myciu i dezynfekcji powierzchni, postępowaniu przy urazach albo kontakcie z materiałem skażonym, wreszcie – sposobom zagospodarowania odpadów, w podziale na ich kategorie.

Ponieważ dzisiaj skupiamy się na dezynfekcji – instrukcję postępowania w tym zakresie warto podzielić na czynności wykonywane przy powierzchniach małych (np. stołach, blatach, krzesłach, drzwiach, klamkach) oraz dużych (duże meble, podłogi, powierzchnie ścian). Oprócz wskazanie częstotliwości mycia i dezynfekcji, również w tym przypadku należy podać nazwy preparatów wraz ze wskazówkami dotyczącymi sposobu aplikacji (przecieranie, rozpylanie, zanurzanie) oraz stężenia roboczego (o ile istnieje potrzeba sporządzenia roztworu środka).

 

 

Produkty do dezynfekcji w gabinecie weterynaryjnym

środek do dezynfekcji w gabinecie weterynaryjnymDuże powierzchnie w gabinetach zwykle wykonane są z trwałych materiałów, odpornych na działanie środków chemicznych (płytki ceramiczne, specjalne posadzki cementowe lub z tworzyw sztucznych, specjalne powłoki malarskie na ścianach), ale i tak – zarówno do mycia, jak i dezynfekcji, warto używać preparatów profesjonalnych, opracowanych z myślą o zastosowaniu w placówkach opieki zdrowotnej i przemyśle spożywczym. Możemy mieć wtedy pewność, że preparat nie zniszczy czyszczonej powierzchni, nie będzie groźny dla ludzi i zwierząt, a jednocześnie – będzie miał wysoką skuteczność biobójczą. Przykładem może być Sensifomil, nie zawierający alkoholu preparat do dezynfekcji powierzchni. Jest wygodny w użyciu (dostarczany w pojemniku ze spryskiwaczem, nie wymaga spłukiwania i charakteryzuje się wysoką tolerancją materiałową), a przy tym – szybko neutralizuje bakterie, wirusy i grzyby.

Podobne cechy (wysoka skuteczność mycia i wszechstronne działanie biobójcze) ma środek Lysonox Instruments DR, przy czym jest to koncentrat przeznaczony do mycia i dezynfekcji narzędzi, używany w myjkach ultradźwiękowych i kąpielach zanurzeniowych. Oba preparaty można nabyć w sklepie internetowym sterim.eu.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Kontrola sterylizacji w gabinecie weterynaryjnym

Kontrola sterylizacji w gabinecie weterynaryjnym

Procedury związane z profilaktyką przeciwzakażeniową i przeciwskażeniową, obok placówek ochrony zdrowia czy zakładów branży beauty, obowiązują również w weterynarii. Chodzi zarówno o duże lecznice, specjalizujące się w leczeniu zwierząt hodowlanych i badaniach mięsa i...
Endoskop w gabinecie weterynaryjnym

Endoskop w gabinecie weterynaryjnym

Badania i zabiegi endoskopowe, wraz z upowszechnieniem przystępnych urządzeń tego typu, stały się codziennością również w gabinetach i klinikach weterynaryjnych. Wykorzystywane są podobnie jak u ludzi – do diagnostyki i drobnych zabiegów chirurgicznych. Endoskopy używane przez...
Procedura mycia i dezynfekcji endoskopów

Procedura mycia i dezynfekcji endoskopów

Współczesne endoskopy to zaawansowane urządzenia, charakteryzujące się specjalną konstrukcją ułatwiającą wykonanie badania lub zabiegu. Skomplikowana budowa oraz specyficzne materiały wymagają jednak specjalnego traktowania. Jak powinno wyglądać reprocesowanie endoskopu, czyli...