Dezynfekcja w salonie kosmetycznym - jak powinna wyglądać

 

Świadczenie usług kosmetycznych wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością za zdrowie, a nawet życie klientów. I nie jest to przesada. Nawet banalny zabieg u kosmetyczki, strzyżenie przez fryzjera, usługa SPA, a już na pewno ozdabianie skóry tatuażem, wiąże się z ryzykiem zakażenia.  Dlatego, podobnie jak w przypadku gabinetów lekarskich, również branża kosmetyczna zobligowana jest do stosowania odpowiednich procedur. Może nie tak rygorystycznych jak w przypadku medyków, ale jednak.

Spis treści:

  1. Dezynfekcja – niezbędna w salonie kosmetycznym
  2. W jakich przypadkach dezynfekcja w branży beauty jest wystarczającą procedurą, a kiedy należy zastosować sterylizację?
  3. Co trzeba dezynfekować w gabinecie kosmetycznym?
  4. Dezynfekcja w salonie kosmetycznym – jak często?
  5. Dobór preparatów dezynfekcyjnych dla salonu kosmetycznego

 

 

Dezynfekcja – niezbędna w salonie kosmetycznym

Przyjmujący wielu klientów zakład kosmetyczny jest miejscem, w którym prawdopodobieństwo zetknięcia z drobnoustrojami chorobotwórczymi jest bardzo duże. Oczywiście reguła ta dotyczy każdego sklepu, restauracji, urzędu, pojazdu komunikacji zbiorowej itp., ale zabiegi upiększające wiążą się z dodatkowo ryzykiem zakłuć, zacięć, co zwiększa ryzyko. Zresztą już nawet najprostsza pielęgnacja to niemal zawsze działanie na wrażliwych, podatnych na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, tkankach. Przykładem mogą być choroby skóry – przenoszące się na zdrową osobę za pośrednictwem zwykłego patyczka czy fotela. Dlatego już te podstawowe narzędzia i akcesoria, wykorzystywane do całkowicie „niewinnych” zabiegów, muszą być regularne dezynfekowane. Zresztą dotyczy to nie tylko narzędzi.

 

 

W jakich przypadkach dezynfekcja w branży beauty jest wystarczającą procedurą, a kiedy należy zastosować sterylizację?

Salon kosmetyczny z obowiązkiem dezynfekcjiW branży kosmetycznej obowiązują te same zasady stosowania narzędzi i akcesoriów co w opiece zdrowotnej (zresztą bardzo często w salonach urody wykorzystywany jest dokładnie ten sam sprzęt co w gabinetach lekarskich - mieszczący się w grupie wyrobów medycznych).

Zatem – każde narzędzie medyczne wielorazowego użytku, które podczas zabiegu kosmetycznego ma styczność z naruszoną tkanką (np. skórą) lub może powodować takie uszkodzenia, bądź które ma styczność z błonami śluzowymi, może być użyte tylko raz u jednego klienta.

Następnie musi zostać poddane pełnemu procesowi dekontaminacji – od wstępnego mycia, poprzez mycie właściwe, dezynfekcję, aż po pełną sterylizację w autoklawie lub sterylizatorze plazmowym. Oczywiście zgodnie z procedurami i przy użyciu certyfikowanych urządzeń i materiałów eksploatacyjnych.

Inne przyrządy i akcesoria (na przykład wspomniane wcześniej szczotki), nie naruszające tkanek i nie tworzące takiego niebezpieczeństwa, po każdym użyciu powinny zostać umyte i poddane dezynfekcji. 

 

 

Co trzeba dezynfekować w gabinecie kosmetycznym?

Procedury wchodzące w zakres profilaktyki higieniczno-sanitarnej w gabinecie kosmetycznym to oprócz sterylizacji: dezynfekcja narzędzi, dezynfekcja wyposażenia (foteli, podłokietników), dezynfekcja dużych powierzchni oraz dezynfekcja rąk. Konieczna jest również dezynfekcja części ciała poddawanych niektórym zabiegom kosmetycznym, ale to mieści się w zestawie czynności składających się na taki zabieg).

 

Jak wyglądają poszczególne procesy dezynfekcji w salonie kosmetycznym

  1. Dezynfekcja narzędzi w salonie kosmetycznym:

    Dezynfekcja narzędzi w realiach niewielkiego gabinetu kosmetycznego sprowadza się najczęściej do zanurzenia oczyszczonych wcześniej z zabrudzeń produktów w myjce ultradźwiękowej lub innym zabezpieczonym pokrywą pojemniku ze środkiem dezynfekującym. Narzędzia powinny być umieszczone na wyjmowanym koszu i muszą być całkowicie zanurzone – tak, by płyn biobójczy docierał do wszelkich zagłębień. W przypadku sprzętu o złożonej budowie, należy rozłożyć go na części. Pamiętaj o sprawdzeniu czasu kontaktu środka dezynfekującego na etykiecie. Po zakończeniu kąpieli dezynfekującej narzędzia należy przepłukać wodą i osuszyć. Dodatkowym zabiegiem, dla wydłużenia czasu eksploatacji, będzie doprowadzenie do zawiasów i części ruchomych specjalnego smaru.

  2. Dezynfekcja wyposażenia w salonie kosmetycznym:

    W przypadku dezynfekcji szeroko rozumianego wyposażenia gabinetu kosmetycznego, podstawowe znaczenie ma wielkość powierzchni i jej dostępność. W większości przypadków przy dezynfekcji powierzchni mebli, urządzeń czy akcesoriów najlepsze będzie przecieranie szmatką powierzchni spryskanej uprzednio specjalistycznym aerozolem lub pianą dezynfekującą. Można również użyć oferowanych przez wielu producentów gotowych chusteczek nasączonych takim środkiem. Procedurą uzupełniającą, gwarantującą dotarcie aktywnego preparatu dezynfekującego również do miejsc trudno dostępnych, może być tzw. zamgławianie, czyli uwolnienie w pomieszczeniu aerozolu środka biobójczego w formie mgły.

    Jeżeli chodzi o podłogi i ściany, to – ze względów na niski koszt i dostępność, najchętniej stosowane są preparaty myjące z zawartością związków chloru. Mają dużą skuteczność biobójczą, natomiast ich używanie wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, dlatego coraz chętniej zastępowane są środkami niedrażniącymi.

  3. Dezynfekcja rąk w salonie kosmetycznym:

    Higiena rąk to absolutne ABC bezpieczeństwa w każdym gabinecie, salonie kosmetycznym czy studio urody. Ważne jest zarówno regularne mycie - usuwanie z rąk wszelkich zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, jak i dezynfekcja rąk. Dezynfekcja musi być bezwzględnie przeprowadzana przed rozpoczęciem zabiegów kosmetycznych, po ich zakończeniu i po kontakcie z materiałem potencjalnie zakaźnym (krwią, wydzielinami itp.). Ręce należy dezynfekować zgodnie z ze schematem postępowania zgodnie z normą EN 1500.

 

 

Dezynfekcja w salonie kosmetycznym – jak często?

Musimy pamiętać o tym, że regularna dezynfekcja pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia groźnymi chorobami. Mówimy nie tylko o uciążliwych, długotrwałych schorzeniach skórnych, możliwych dolegliwościach żołądkowych czy grypie. Dzięki profilaktyce chronimy się również przed tak niebezpiecznymi wirusami jak wirus żółtaczki czy HIV. Więcej o zagrożeniach w salonach kosmetycznych możesz przeczytać na naszym blogu.

Częstotliwość i sposób wykonywania czynności dezynfekcyjnych określa (wymagana przez Sanepid) procedura higieniczna. Porządkuje obowiązki przypisane do konkretnych stanowisk pracy, dzięki czemu sprzyja zachowaniu regularności i staranności. A to przekłada się na bezpieczeństwo klientów i personelu.

 

 

Dobór preparatów dezynfekcyjnych dla salonu kosmetycznego 

W gabinecie kosmetycznym ważna jest skuteczność (czyli uzyskany efekt biobójczy), ale i szeroko rozumiana efektywność. Chodzi o to, żeby dezynfekcja z pozwoliła zneutralizować szkodliwe drobnoustroje możliwie niewielkim wysiłkiem i nie powodując skutków ubocznych. Mogą być nimi wspomniany wcześniej nieprzyjemny zapach, ale też ewentualne szkody wynikające z zastosowania preparatu o nieodpowiednim składzie. Choć narzędzia, akcesoria i wyposażenie produkowane z myślą o branży beauty z reguły są odporne na działanie chemii, ryzyko uszkodzenia bądź zepsucia nadal istnieje.

Dlatego tak ważne jest zapoznanie się ze wskazówkami wytwórcy oraz stosowanie dobrej jakości, sprawdzonych środków – bezpiecznych dla powierzchni wykonanych z różnych materiałów. Przykładem mogą być dostępne w sklepie sterim.eu preparaty Sensifomil (preparat w sprayu do dezynfekcji powierzchni) czy seria środków do dezynfekcji rąk Sterillhand (płyn, żel).

Polecane produkty

Polecane artykuły

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych - podstawowe zasady

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych - podstawowe zasady

Wraz z uporządkowaniem wymagań dotyczących procedur sanitarnych, zwiększył się katalog placówek, w których konieczne jest sterylizowanie narzędzi. Aktualnie obowiązujące przepisy są jednoznaczne: o ile tylko pojawiają się okoliczności sprzyjające przedostaniu się wirusów i...
Zagrożenia związane z zabiegami kosmetycznymi

Zagrożenia związane z zabiegami kosmetycznymi

Sporo uwagi poświęcamy na naszym blogu kwestiom bezpieczeństwa sanitarnego w branży beauty. Różnego rodzaju zabiegi upiększające są coraz bardziej zaawansowane, nieustannie rosną również kompetencje personelu. Trwa też „porządkowanie” tej branży pod względem standardów...
Więcej kontroli i więcej zastrzeżeń, czyli salony kosmetyczne na celowniku Sanepidu

Więcej kontroli i więcej zastrzeżeń, czyli salony kosmetyczne na celowniku Sanepidu

Państwowa Inspekcja Sanitarna co roku publikuje obszerne, kilkusetstronicowe podsumowanie aktywności swoich departamentów centralnych, oddziałów regionalnych, a także licznej rzeszy inspektorów odpowiedzialnych za weryfikowanie stanu sanitarnego placówek, które nas interesują najbardziej...