Świadczenie usług kosmetycznych wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością za zdrowie, a nawet życie klientów. I nie jest to przesada. Nawet banalny zabieg u kosmetyczki, strzyżenie przez fryzjera, usługa SPA, a już na pewno ozdabianie skóry tatuażem, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Dlatego, podobnie jak w przypadku gabinetów lekarskich, również branża kosmetyczna zobligowana jest do stosowania odpowiednich procedur. Może nie tak rygorystycznych jak w przypadku medyków, ale jednak.
Spis treści:
Przyjmujący wielu klientów zakład kosmetyczny jest miejscem, w którym prawdopodobieństwo zetknięcia z drobnoustrojami chorobotwórczymi jest bardzo duże. Oczywiście reguła ta dotyczy każdego sklepu, restauracji, urzędu, pojazdu komunikacji zbiorowej itp., ale zabiegi upiększające wiążą się z dodatkowo ryzykiem zakłuć, zacięć, co zwiększa ryzyko. Zresztą już nawet najprostsza pielęgnacja to niemal zawsze działanie na wrażliwych, podatnych na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, tkankach. Przykładem mogą być choroby skóry – przenoszące się na zdrową osobę za pośrednictwem zwykłego patyczka czy fotela. Dlatego już te podstawowe narzędzia i akcesoria, wykorzystywane do całkowicie „niewinnych” zabiegów, muszą być regularne dezynfekowane. Zresztą dotyczy to nie tylko narzędzi.
W branży kosmetycznej obowiązują te same zasady stosowania narzędzi i akcesoriów co w opiece zdrowotnej (zresztą bardzo często w salonach urody wykorzystywany jest dokładnie ten sam sprzęt co w gabinetach lekarskich - mieszczący się w grupie wyrobów medycznych).
Zatem – każde narzędzie medyczne wielorazowego użytku, które podczas zabiegu kosmetycznego ma styczność z naruszoną tkanką (np. skórą) lub może powodować takie uszkodzenia, bądź które ma styczność z błonami śluzowymi, może być użyte tylko raz u jednego klienta.
Następnie musi zostać poddane pełnemu procesowi dekontaminacji – od wstępnego mycia, poprzez mycie właściwe, dezynfekcję, aż po pełną sterylizację w autoklawie lub sterylizatorze plazmowym. Oczywiście zgodnie z procedurami i przy użyciu certyfikowanych urządzeń i materiałów eksploatacyjnych.
Inne przyrządy i akcesoria (na przykład wspomniane wcześniej szczotki), nie naruszające tkanek i nie tworzące takiego niebezpieczeństwa, po każdym użyciu powinny zostać umyte i poddane dezynfekcji.
Procedury wchodzące w zakres profilaktyki higieniczno-sanitarnej w gabinecie kosmetycznym to oprócz sterylizacji: dezynfekcja narzędzi, dezynfekcja wyposażenia (foteli, podłokietników), dezynfekcja dużych powierzchni oraz dezynfekcja rąk. Konieczna jest również dezynfekcja części ciała poddawanych niektórym zabiegom kosmetycznym, ale to mieści się w zestawie czynności składających się na taki zabieg).
Musimy pamiętać o tym, że regularna dezynfekcja pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia groźnymi chorobami. Mówimy nie tylko o uciążliwych, długotrwałych schorzeniach skórnych, możliwych dolegliwościach żołądkowych czy grypie. Dzięki profilaktyce chronimy się również przed tak niebezpiecznymi wirusami jak wirus żółtaczki czy HIV. Więcej o zagrożeniach w salonach kosmetycznych możesz przeczytać na naszym blogu.
Częstotliwość i sposób wykonywania czynności dezynfekcyjnych określa (wymagana przez Sanepid) procedura higieniczna. Porządkuje obowiązki przypisane do konkretnych stanowisk pracy, dzięki czemu sprzyja zachowaniu regularności i staranności. A to przekłada się na bezpieczeństwo klientów i personelu.
W gabinecie kosmetycznym ważna jest skuteczność (czyli uzyskany efekt biobójczy), ale i szeroko rozumiana efektywność. Chodzi o to, żeby dezynfekcja z pozwoliła zneutralizować szkodliwe drobnoustroje możliwie niewielkim wysiłkiem i nie powodując skutków ubocznych. Mogą być nimi wspomniany wcześniej nieprzyjemny zapach, ale też ewentualne szkody wynikające z zastosowania preparatu o nieodpowiednim składzie. Choć narzędzia, akcesoria i wyposażenie produkowane z myślą o branży beauty z reguły są odporne na działanie chemii, ryzyko uszkodzenia bądź zepsucia nadal istnieje.
Dlatego tak ważne jest zapoznanie się ze wskazówkami wytwórcy oraz stosowanie dobrej jakości, sprawdzonych środków – bezpiecznych dla powierzchni wykonanych z różnych materiałów. Przykładem mogą być dostępne w sklepie sterim.eu preparaty Sensifomil (preparat w sprayu do dezynfekcji powierzchni) czy seria środków do dezynfekcji rąk Sterillhand (płyn, żel).