Dezynfekcja w salonie groomerskim

 

W naszych publikacjach omawiamy potencjalne zagrożenia sanitarne, a także procedury pozwalające zmniejszyć ryzyko w różnych typach placówek. Mówiąc o środkach bezpieczeństwa w gabinetach lekarskich, przychodniach i szpitalach, a także salonach branży beauty, regularnie wracamy również do miejsc, w których wykonywane są usługi związane z opieką nad zwierzętami. Omawialiśmy już dobre praktyki w gabinetach weterynaryjnych. Dzisiaj poświęcimy trochę uwagi salonom groomerskim, czyli zakładom zajmujących się strzyżeniem i pielęgnacją sierści i skóry zwierząt.

Spis treści

    1. Zagrożenia sanitarne w salonie pielęgnacji zwierząt
    2. Procedury zwiększające bezpieczeństwo w salonie groomerskim
    3. Preparaty do dezynfekcji w salonie groomerskim
    4. Groomer – „fryzjer dla psów” czy coś więcej?

 

 

Zagrożenia sanitarne w salonie pielęgnacji zwierząt

Podobnie jak w przypadku placówek medycznych, salonów urody, studiów tatuażu czy gabinetów weterynaryjnych, również tutaj musimy dbać zarówno o bezpieczeństwo personelu, jak i bezpieczeństwo „klientów” (psów i kotów) oraz ich opiekunów.

Niebezpieczne drobnoustroje przenoszone przez zwierzęta mogą znajdować się we krwi, ślinie i innych wydzielinach, na powierzchni skóry oraz na sierści. Nierzadko problemem kosmetyczno-zdrowotnym są również pasożyty układu pokarmowego, pchły i kleszcze – choć jest to już inna kategoria zagrożeń (w porównaniu do bakterii, wirusów i grzybów mamy tu do czynienia z całkiem pokaźnymi intruzami). Potencjalne konsekwencje zlekceważenia ryzyka mogą być opłakane. Choćby dlatego, że pasożyty i insekty mogą być nosicielami bardzo groźnych chorób.

Nieprzewidywalność zwierzęcia jest dodatkową komplikacją. Zestresowany pies lub kot może być nerwowy, wręcz agresywny (może drapać lub gryźć), niekiedy dochodzi również do wypróżnienia albo wymiotów. To wszystko na pewno utrudnia utrzymanie czystości, a dodatkowo stanowi bezpośrednie zagrożenie dla groomera albo dla opiekunów przyprowadzających pupila do salonu.

 

 

Procedury zwiększające bezpieczeństwo w salonie groomerskim

Ważne są działania doraźne, ale i profilaktyka. Do działań doraźnych możemy zaliczyć zarówno bezpośrednią, natychmiastową dezynfekcję zanieczyszczonych powierzchni, jak i usuwanie insektów oraz pasożytów (warunek niezbędny dla wykonania innych zabiegów pielęgnacyjnych). Pomaga w tym budowa profesjonalnych narzędzi groomerskich (sprzyja usuwaniu zanieczyszczeń) oraz profesjonalne preparaty (myjące, insektobójcze). Więcej czasu pochłania jednak odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, narzędzi i akcesoriów do kolejnego zabiegu pielęgnacyjnego. Tutaj niezbędna będzie staranna dezynfekcja i sterylizacja narzędzi, dezynfekcja stołu oraz innych mebli, a także codzienna dezynfekcja dużych powierzchni w pomieszczeniu – przede wszystkim podłóg. Te czynności zmniejszają ryzyko zakażenia zwierząt lub ludzi drobnoustrojami pozostawionymi wcześniej.

"Nierzadko problemem kosmetyczno-zdrowotnym są również pasożyty układu pokarmowego, pchły i kleszcze (...). Potencjalne konsekwencje zlekceważenia ryzyka mogą być opłakane. Choćby dlatego, że pasożyty i insekty mogą być nosicielami bardzo groźnych chorób."

 

 

Preparaty do dezynfekcji w salonie groomerskim

Zamawiając środki do mycia/dezynfekcji narzędzi i wyposażenia salonu groomerskiego należy pamiętać o tym, że zwierzęta mają bardzo czuły zmysł powonienia i bardzo źle znoszą drażniącą chemię. Najlepszym wyborem będą certyfikowane preparaty, opracowane tak, by posiadały szerokie spektrum działania i były bezpieczne dla powierzchni – wszędzie tam, gdzie ważne jest ograniczenie uciążliwości środka biobójczego. Dobrym przykładem są choćby chusteczki Cleanisept Wipes FORTE MAXI, nasączone preparatem dezynfekującym nie zawierającym alkoholu. Doskonale nadają się do bieżącej dezynfekcji różnego rodzaju powierzchni, skutecznie eliminując bakterie, wirusy i grzyby. Z kolei przy czyszczeniu narzędzi skuteczność kąpieli ultradźwiękowej z pewnością zwiększy profesjonalny płyn do myjek ultradźwiękowych Ultrasonic Sterill, a w bieżącej pielęgnacji i dezynfekcji maszynki do strzyżenia sierści doskonale sprawdzi się Clipper Spray – działający biobójczo, a jednocześnie ograniczający korozję ostrza.

 

Na szczęście mamy już dostęp do najnowocześniejszych preparatów, przyjaznych dla ludzi i zwierząt. Pamiętać jednak musimy, że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i dobrych nawyków. Czyli: stosowania środków ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki, przyłbice, fartuchy itd.) i stosowania zabezpieczeń chroniących wrażliwe miejsca psów i kotów poddawanych pielęgnacji.

 

 

Groomer – „fryzjer dla psów”, czy coś więcej?

Na hasło „strzyżenie” od razu pojawia się skojarzenie z pracą fryzjera. Bez wątpienia praca groomera może przypominać pracę fryzjera stylizującego fryzury ludzi, jednak zakres świadczonych przez niego usług daleko wykracza poza zajmowanie się długością i stanem sierści zwierzaków. Groomer wykonuje również wiele innych zabiegów pielęgnacyjnych: od obcinania pazurów, poprzez czyszczenie zębów, uszu i oczu, po higienę gruczołów znajdujących się przy odbycie. Można więc powiedzieć, że groomer zajmuje się wszystkim, czym w przypadku ludzi zajmują się fryzjer, kosmetyczka, a nawet lekarz. Niesie to za sobą również konsekwencje sanitarne – ponieważ część usług wykonywana jest w miejscach wrażliwych, podatnych na zranienie, ale i potencjalnie groźnych pod względem epidemiologicznym, konieczne jest podejmowanie odpowiednich środków ostrożności. Regularna dezynfekcja salonu, a także sterylizacja narzędzi i akcesoriów, są po prostu niezbędne.  

Polecane produkty

Polecane artykuły

Proces sterylizacji – krok po kroku

Proces sterylizacji – krok po kroku

Zmiany w przepisach sanitarnych znacznie rozszerzyły grupę podmiotów zobowiązanych do sterylizowania narzędzi. Sterylizacja uznawana jest za jedyną metodę dającą pełną ochronę przed drobnoustrojami, czyli ochronę przed przenoszonymi w ten sposób chorobami. Sterylizacja jest też...
Dezynfekcja a sterylizacja – różnice

Dezynfekcja a sterylizacja – różnice

Słowo „dezynfekcja”, po naszych doświadczeniach związanych z pandemią koronawirusa, nabrało innego znaczenia. Neutralizacja wirusów i bakterii stała się naturalną czynnością w sklepach, firmach, szkołach, urzędach, w pojazdach komunikacji. Zdarza się jednak, że laicy mylą...
Wykonanie roztworu do myjki ultradźwiękowej - tłumaczymy krok po kroku!

Wykonanie roztworu do myjki ultradźwiękowej - tłumaczymy krok po kroku!

Mycie jest ważnym etapem w cyklu reprocesowania narzędzi medycznych. Skuteczne oczyszczenie powierzchni narzędzia z pozostałości tkanek, płynów ustrojowych i innych zabrudzeń, jest warunkiem efektywnej sterylizacji. Pamiętajmy, że do opakowania sterylizacyjnego musi trafić całkowicie...