Dezynfekcja w salonie fryzjerskim

 

Coraz częściej, mówiąc o rygorach sanitarnych i konieczności dezynfekcji i sterylizacji, wspomina się o szeroko rozumianej branży beauty. Warto pamiętać o tym, że zasady sanitarne obowiązują nie tylko w miejscach, gdzie istotą zabiegu jest naruszanie skóry – na przykład podczas wykonywania tatuażu albo przy piercingu. O dezynfekcji i sterylizacji muszą pamiętać również fryzjerzy. Dlaczego?

 

Spis treści
1. Higiena w salonie fryzjerskim
2. Dezynfekcja narzędzi i wyposażenia salonu fryzjerskiego
3. Sterylizacja w salonie fryzjerskim
4. Ochrona klientów i higiena pracy fryzjera
5. Dezynfekcja powietrza w salonie fryzjerskim


Higiena w salonie fryzjerskim

Oczywiście trudno porównywać salon fryzjerski do specjalistycznego gabinetu lekarskiego. Ryzyko pojawienia się tam szkodliwych drobnoustrojów i ryzyko zakażenia nimi jest zdecydowanie mniejsze. Nie można też porównywać ryzyka sanitarnego towarzyszącego zabiegom lekarskim z ewentualnością zagrożenia zdrowotnego przy skaleczeniu nożyczkami fryzjerskimi.

Nie ma jednak wątpliwości, że również salon fryzjerski jest miejscem szczególnym pod względem wymagań higieny. Narzędzia używane do stylizacji fryzur i zarostu muszą być dezynfekowane lub dezynfekowane i sterylizowane, wyposażenie salonu powinno być regularnie poddawane dekontaminacji, konieczne jest również stosowanie środków ochrony osobistej i preparatów do dezynfekcji rąk.


Dezynfekcja narzędzi i wyposażenia salonu fryzjerskiego

Które z narzędzi fryzjerskich powinny podlegać dezynfekcji, a które muszą być sterylizowane?
Zasada jest prosta: sterylizowane muszą być wszystkie narzędzia, które mogą (świadomie lub przypadkowo) naruszać ciągłość tkanki.

W przypadku pozostałych narzędzi prawidłową procedurą będzie mycie i dezynfekcja (płukanie w preparacie dezynfekującym) po każdorazowym użyciu. Dotyczy to zarówno narzędzi ręcznych, jak grzebienie czy szczotki, jak i akcesoriów wielokrotnego użytku, służących do układania włosów – np. wałków czy spinek.
Dezynfekcja jest konieczna, ponieważ tego typu narzędzia, choć same nie zagrażają skaleczeniem, mają styczność ze skórą, na której mogą znajdować się mikrourazy. Dezynfekcja sprawia, że na powierzchni narzędzi nie ma wirusów i bakterii, które mogłyby dostać się do organizmu klienta.

Dezynfekcji należy poddawać również sprzęt fryzjerski zasilany elektrycznie, jak suszarki, lokówki, prostownice. Może do tego służyć jeden z nowoczesnych preparatów do dezynfekcji powierzchni, np. spray TECcare Control. Mimo bardzo silnego działania biobójczego i skutecznej neutralizacji wirusów, bakterii i grzybów, środek ten jest całkowicie bezpieczny dla ludzi, nie niszczy powierzchni, nie pozostawia osadów i jest całkowicie bezzapachowy. Dostępne są również bardzo wygodne w użyciu jednorazowe, gotowe do użycia chusteczki do dezynfekcji powierzchni.

 

Sterylizacja w salonie fryzjerskim Sterylizacja brzytwy w salonie fryzjerskim

Sterylizacji muszą podlegać wszelkie narzędzia i akcesoria, które z założenia naruszają lub mogą naruszać ciągłość tkanek. W salonie fryzjerskim,
w ostatnich latach upowszechniła się też nazwa „barber shop” – dla zakładów specjalizujących się w strzyżeniu i pielęgnacji zarostu mężczyzn, są to brzytwy, nożyczki, degażówki, wymienne ostrza ręcznych i elektrycznych maszynek do golenia i strzyżenia.
Wykorzystywane sterylizatory, materiały eksploatacyjne i sam proces wyjaławiania są dokładnie takie same jak w przypadku sterylizacji instrumentów medycznych.

 

Ochrona klientów i higiena pracy fryzjera

Usługa fryzjerska pod względem sanitarnym jest stosunkowo bezpieczna, dlatego środki ochrony indywidualnej stosowane są rzadko. Standardem są osłony chroniące odzież klienta przed zabrudzeniem ściętymi włosami i preparatami kosmetycznymi, a także jednorazowe osłony skóry w miejscach przylegania fartuchów.


Przepływowy sterylizator powietrza Fryzjerzy najczęściej unikają stosowania rękawiczek jednorazowych, tym większe znaczenie ma dezynfekcja rąk. Ponieważ czynność tę należy w ciągu dnia pracy powtarzać wielokrotnie, należy dobrać preparat przyjazny dla skóry. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie pianka do dezynfekcji rąk bez alkoholu TECcare Protect Hand Sanitiser, podobnie jak wspomniane wcześniej produkty, dostępna w sklepie sterim.eu.


Dezynfekcja powietrza w salonie fryzjerskim

Salon fryzjerski jest miejscem o dużym natężeniu ruchu. Oprócz dezynfekcji narzędzi, sprzętu i mebli, warto pomyśleć również o dezynfekcji powietrza. Dobrym rozwiązaniem będzie przepływowy dekontaminator powietrza, np. Sterim STERI AIR 3. Choć do neutralizacji szkodliwych drobnoustrojów dochodzi pod wpływem niszczącego żywe organizmy promieniowania UV-C, to urządzenie jest całkowicie bezpieczne dla ludzi – cały proces dezynfekcji zassanego powietrza przebiega wewnątrz dekontaminatora. STERI AIR 3 jest smukły, zajmuje mało miejsca, jest bezobsługowy i może działać non-stop. Na pewno będzie dobrym uzupełnieniem podstawowych zabiegów sanitarno-higienicznych w każdym salonie fryzjerskim.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Wraz z rozwojem pandemii COVID specjalnymi wymaganiami sanitarnymi objęte zostały również obiekty, w których wcześniej nie stosowano rygorystycznych procedur znanych ze szpitali czy zakładów przetwórstwa żywności. Czymś całkowicie normalnym stała się między innymi regularna...
Kontrola Sanepidu w gabinecie

Kontrola Sanepidu w gabinecie

Prowadzenie gabinetu kosmetycznego, salonu urody, studia tatuażu czy zakładu fryzjerskiego wiąże się zawsze z koniecznością wypełnienia wymogów sanitarnych. Dotyczą one adaptacji pomieszczenia, wykorzystywanych narzędzi i sprzętu, a także stosowanych procedur. Zgodność z przepisami...
Jak dezynfekować pędzle do makijażu?

Jak dezynfekować pędzle do makijażu?

Dezynfekcja pędzli z włosia naturalnego i sztucznego, używanych do wykonywania makijażu, jest konieczna. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy akcesoria te wykorzystywane są do świadczenia usług, czyli profesjonalnego wykonywania makijażu wielu osobom. W takim wypadku zestaw pędzli...