Dezynfekcja w salonie fryzjerskim

 

Coraz częściej, mówiąc o rygorach sanitarnych i konieczności dezynfekcji i sterylizacji, wspomina się o szeroko rozumianej branży beauty. Warto pamiętać o tym, że zasady sanitarne obowiązują nie tylko w miejscach, gdzie istotą zabiegu jest naruszanie skóry – na przykład podczas wykonywania tatuażu albo przy piercingu. O dezynfekcji i sterylizacji muszą pamiętać również fryzjerzy. Dlaczego?

Spis treści


1. Higiena w salonie fryzjerskim
2. Dezynfekcja narzędzi i wyposażenia salonu fryzjerskiego
3. Sterylizacja w salonie fryzjerskim
4. Ochrona klientów i higiena pracy fryzjera

 


Higiena w salonie fryzjerskim

Oczywiście trudno porównywać salon fryzjerski do specjalistycznego gabinetu lekarskiego. Ryzyko pojawienia się tam szkodliwych drobnoustrojów i ryzyko zakażenia nimi jest zdecydowanie mniejsze. Nie można też porównywać ryzyka sanitarnego towarzyszącego zabiegom lekarskim z ewentualnością zagrożenia zdrowotnego przy skaleczeniu nożyczkami fryzjerskimi.

Nie ma jednak wątpliwości, że również salon fryzjerski jest miejscem szczególnym pod względem wymagań higieny. Narzędzia używane do stylizacji fryzur i zarostu muszą być dezynfekowane lub dezynfekowane i sterylizowane, wyposażenie salonu powinno być regularnie poddawane dekontaminacji, konieczne jest również stosowanie środków ochrony osobistej i preparatów do dezynfekcji rąk.

 


Dezynfekcja narzędzi i wyposażenia salonu fryzjerskiego

Które z narzędzi fryzjerskich powinny podlegać dezynfekcji, a które muszą być sterylizowane?
Zasada jest prosta: sterylizowane muszą być wszystkie narzędzia, które mogą (świadomie lub przypadkowo) naruszać ciągłość tkanki.

W przypadku pozostałych narzędzi prawidłową procedurą będzie mycie i dezynfekcja (płukanie w preparacie dezynfekującym) po każdorazowym użyciu. Dotyczy to zarówno narzędzi ręcznych, jak grzebienie czy szczotki, jak i akcesoriów wielokrotnego użytku, służących do układania włosów – np. wałków czy spinek.
Dezynfekcja jest konieczna, ponieważ tego typu narzędzia, choć same nie zagrażają skaleczeniem, mają styczność ze skórą, na której mogą znajdować się mikrourazy. Dezynfekcja sprawia, że na powierzchni narzędzi nie ma wirusów i bakterii, które mogłyby dostać się do organizmu klienta.

Dezynfekcji należy poddawać również sprzęt fryzjerski zasilany elektrycznie, jak suszarki, lokówki, prostownice. Kontakt takich sprzętów z włosami różnych klientów trafiających do salonów fryzjerskich, wymusza konieczność takiej dezynfekcji. Nie zapominaj także o dezynfekcji blatów, foteli i wszelkich powierzchni w salonie. Mogą sie do tego przydać chusteczki do dezynfekcji lub preparat do mycia i dezynfekcji w sprayu.

 

 

Sterylizacja w salonie fryzjerskim Sterylizacja brzytwy w salonie fryzjerskim

Sterylizacji muszą podlegać wszelkie narzędzia i akcesoria, które z założenia naruszają lub mogą naruszać ciągłość tkanek. W salonie fryzjerskim, w ostatnich latach upowszechniła się też nazwa „barber shop” – dla zakładów specjalizujących się w strzyżeniu i pielęgnacji zarostu mężczyzn, są to brzytwy, nożyczki, degażówki, wymienne ostrza ręcznych i elektrycznych maszynek do golenia i strzyżenia.
Wykorzystywane sterylizatory, materiały eksploatacyjne i sam proces wyjaławiania są dokładnie takie same jak w przypadku sterylizacji instrumentów medycznych.

 

 

Ochrona klientów i higiena pracy fryzjera

Usługa fryzjerska pod względem sanitarnym jest stosunkowo bezpieczna, dlatego środki ochrony indywidualnej stosowane są rzadko. Standardem są osłony chroniące odzież klienta przed zabrudzeniem ściętymi włosami i preparatami kosmetycznymi, a także jednorazowe osłony skóry w miejscach przylegania fartuchów.


Fryzjerzy najczęściej unikają stosowania rękawiczek jednorazowych, tym większe znaczenie ma dezynfekcja rąk. Ponieważ czynność tę należy w ciągu dnia pracy powtarzać wielokrotnie, należy dobrać preparat przyjazny dla skóry. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie płyn do dezynfekcji rąk STERILHAND z pomką 500ml podobnie jak wspomniane wcześniej produkty, dostępny w sklepie sterim.eu.

 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Kontrola Sanepidu w gabinecie

Kontrola Sanepidu w gabinecie

Prowadzenie gabinetu kosmetycznego, salonu urody, studia tatuażu czy zakładu fryzjerskiego wiąże się zawsze z koniecznością wypełnienia wymogów sanitarnych. Dotyczą one adaptacji pomieszczenia, wykorzystywanych narzędzi i sprzętu, a także stosowanych procedur. Zgodność z przepisami...
Torebki do sterylizacji - jak używać ich poprawnie?

Torebki do sterylizacji - jak używać ich poprawnie?

Jednym z najważniejszych etapów reprocesowania narzędzi medycznych jest ich pakowanie przed sterylizacją. Prawidłowe przeprowadzenie tej czynności oraz użycie opakowania odpowiedniej jakości pozwala na skuteczną sterylizację zawartości, a później – bezpieczne przechowywanie pakietu...
Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Jakim przepisom sanitarnym podlegają zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, salony manicure i studia tatuażu? Dokładnie takim samym jak gabinety zabiegowe i inne placówki medyczne. Takie same są również wymagania instytucji kontrolujących oraz konsekwencje ewentualnych naruszeń.