W naszych artykułach zazwyczaj skupiamy się na procedurach i dobrych praktykach – w opiece zdrowotnej, branży beauty i instytucjach publicznych. Mówiąc o produktach, umożliwiających utrzymanie odpowiedniego standardu sanitarno-higienicznego, podajemy nazwy przykładowych akcesoriów czy preparatów. Tym razem postanowiliśmy poświęcić im nieco więcej miejsca. Omawiamy więc profesjonalne środki do dezynfekcji powierzchni, które doskonale nadają się również do użytku indywidualnego.
Spis treści:
Jakkolwiek banalnie by to brzmiało, ale dobry preparat do dezynfekcji powinien… dezynfekować, czyli niszczyć potencjalnie groźne wirusy, bakterie i grzyby. Tylko pozornie jest to banał: skuteczność środka biobójczego to kwestia powodzenia całej procedury dezynfekcji, mającej wpływ na zdrowie albo nawet życie. W teorii o jakości danego preparatu decyduje stopień redukcji mikroorganizmów, potwierdzony laboratoryjnie. Z punktu widzenia użytkownika kluczowe jest przekonanie, że stosowany środek pochodzi z godnego zaufania źródła, a jego skuteczność potwierdzają odpowiednie certyfikaty.
Mamy to szczęście, że wyspecjalizowane w obrocie materiałami medycznymi podmioty działające oficjalnie na polskim rynku, do swojej pracy podchodzą bardzo poważnie. Tak też jest w przypadku sklepu Sterim, który te same najwyższe standardy jakościowe (odpowiadające zapotrzebowaniu profesjonalnej medycyny) stosuje w przypadku oferty dla małych gabinetów i odbiorców indywidualnych.
Wróćmy jednak do pożądanych cech preparatów dezynfekcyjnych. Oprócz skuteczności istotna jest też:
Sensifomil to jeden ze środków opracowanych z myślą o dezynfekcji szczególnie wrażliwych powierzchni. Elementy wyposażenia gabinetów lekarskich, sal szpitalnych czy salonów urody mogą być wykonane z rożnego rodzaju tworzyw sztucznych, ze szkła akrylowego, metali, gumy. Nigdy nie mamy pewności – które z nich mogą stracić walory estetyczne lub/i funkcjonalne pod wpływem agresywnych środków. Sensifomil jest doskonałym rozwiązaniem: zapewnia wysoką skuteczność biobójczą już od 60 sekund, jest pozbawiony nieprzyjemnego zapachu, charakteryzuje się bardzo dobrą tolerancją materiałową. Jest również bardzo wygodny w użyciu – nie trzeba go rozcieńczać czy wykonywać dodatkowych roztworów.
Chusteczki Detro San HP Wipes to również produkt do dezynfekcji o wysokiej tzw. kompatybilności materiałowej – łagodny dla wrażliwych powierzchni, a jednocześnie bardzo skutecznie niszczący również drobnoustroje w postaci przetrwalnikowej, czyli spory. O właściwościach biobójczych decyduje tutaj nadtlenek wodoru (co zapewnia bardzo szybkie działanie, a jednocześnie pozwala uniknąć drażniącego zapachu).
Chusteczki umieszczone są w szczelnie zamkniętej, plastikowej tubie. Wybierz je jeśli szukasz szybciej dezynfekcji o szerokim spektrum działania, np. podczas dezynfekcji powierzchni w pokojach osób chorych lub w miejscach publicznych.
Cleanisept Wipes FORTE MAXI to efekt wsłuchiwania się producentów w potrzeby użytkowników. Przy dezynfekcji większych powierzchni istotne jest, by jednorazowo zaaplikować wystarczającą ilość środka biobójczego. Jak to zrobić w przypadku gotowych chusteczek? Należy zwiększyć ich powierzchnię.
Oczywiście chusteczki Cleanisept Wipes FORTE MAXI również mają potwierdzoną skuteczność, a ich skład (pozbawiony alkoholu) pozwala na dezynfekcję wrażliwych elementów wyposażenia.
Ultrashield Lysonox to przykład preparatu bazującego na nadtlenku wodoru, kompleksie alkoholowym i niejonowych środkach powierzchniowo czynnych.
Ta kompozycja pozwala uzyskać szerokie spektrum działania i wysoką skuteczność, a jednocześnie – zachować tolerancję materiałową. Podobnie jak w przypadku wspomnianych wyżej środków, tu również nie ma konieczności dodatkowe spłukiwania.
Dodajmy tylko, że wszystkie wspomniane produkty dostępne są w stałej sprzedaży w sklepie Sterim.eu.
W warunkach nieprofesjonalnych, do wielu ogólnych zastosowań, powszechnie dostępne w handlu środki czyszczące będą zupełnie wystarczające. Przykładem mogą być liczne płyny na bazie związków chloru, powszechnie używane podczas domowych porządków. Podobnie w przypadku konieczności sporadycznej dezynfekcji rąk: prosty i tani środek na bazie alkoholu etylowego doskonale spełni swoje zadanie.
Ale gdy zadanie jest bardziej wymagające, docenimy zalety środków profesjonalnych. Przykładem może być mycie i dezynfekcja przedmiotów wykonanych z delikatnych materiałów. Albo konieczność częstej dezynfekcji rąk (choćby przy opiece nad chorym), grożącej podrażnieniami natury dermatologicznej. Profesjonalne środki dezynfekujące niekiedy będą więc wskazane, a nawet – niezbędne.