Jak sterylizować gryfy do tatuażu?

 

Jednorazowe rękawiczki, pojemniki ze środkiem dezynfekującym, jednorazowe bądź wyjałowione końcówki, starannie zabezpieczone maszynki – to standard we wszystkich oficjalnych, prowadzonych zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, studiach tatuażu. Bez wątpienia takiego właśnie bezpieczeństwa oczekują klienci salonów. Bo, nie da się ukryć, mamy tu do czynienia z jednym z bardziej ryzykownych pod względem sanitarnym zabiegów kosmetycznych. A gdzie wysokie ryzyko, tam konieczna jest sterylizacja. A więc jak sterylizować gryfy do tatuażu?

Spis treści:

    1. Sterylizacja gryfu do tatuażu
    2. Ryzyka sanitarne związane z wykonywaniem tatuażu
    3. Zabezpieczenie pomieszczenia i wyposażenia, profilaktyka w studio tatuażu
    4. Dezynfekcja maszynki do tatuażu

 

 

Sterylizacja gryfu do tatuażu

 

Sterylizacja gryfów z maszynki do tatuażu to nieodzowny element procesu sterylizacji w salonieWyjaławianie jest najskuteczniejszą metodą unieszkodliwienia wirusów, bakterii i grzybów, dlatego dobrą praktyką jest sterylizacja wszystkich dających się sterylizować elementów maszynki do tatuażu – głównie gryfów. W zdecydowanej większości przypadków służyć do tego będzie autoklaw, czyli prosty w obsłudze i niedrogi w eksploatacji sterylizator parowy (regularnie testowany za pomocą pakietu Bowie&Dick).

Sam proces przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku innych drobnych narzędzi i akcesoriów używanych w kosmetologii i w placówkach medycznych. Po zakończeniu usługi skażone narzędzie należy umieścić w preparacie zapobiegającym jego zasychaniu. Pierwszym etapem reprocesowania jest mycie ręczne lub maszynowe (mycie ultradźwiękami lub w myjce automatycznej). Po wypłukaniu i osuszeniu gryf poddaje się dezynfekcji, a następnie umieszcza w opakowaniu sterylizacyjnym - przy niewielkich częściach maszynek do tatuażu najlepiej sprawdzą się małe torebki (np. mniejsze formaty z serii torebek do sterylizacji STERIM).

Nie można zapomnieć o chemicznych testach kontroli sterylizacji. Pasek testowy (np. zintegrowane testy chemiczne STERIM typ V) musi znaleźć się w każdym z pakietów. Po sterylizacji w autoklawie pakiety należy pozostawić do ostygnięcia, a następnie zmagazynować w bezpiecznym miejscu. Rozpakowanie jałowego pakietu następuje tuż przed wykonaniem usługi.

 

 

Ryzyka sanitarne związane z wykonywaniem tatuażu

Wykonywanie tatuażu, podobnie jak piercing, ze swojej natury zawsze związane jest z „naruszaniem ciągłości tkanek”. Nie bez powodu posługujemy się właśnie tym sformułowaniem, bo pojawia się ono w zaleceniach sanitarnych, jako bezwzględna przesłanka do stosowania najbardziej rygorystycznych procedur. Przypomnijmy – ilekroć dochodzi lub może dojść do naruszania ciągłości tkanek, należy zapewnić jałowość wykorzystywanych narzędzi i akcesoriów.

Podczas wprowadzania tuszu pod skórę w rzeczywistości powstają dziesiątki mikroran, z których każda może być „bramą”, przez którą do organizmu dostają się szkodliwe drobnoustroje. Jednocześnie kontakt z krwią może być niebezpieczny dla personelu zakładu. Ryzyko zakażenia wirusem HIV albo żółtaczki jest bardzo realne. Dlatego ochroną należy objąć zarówno klientów, jak i pracowników salonu. 

 

Mogą Cię także zainteresować

Zagrożenia związane z zabiegami kosmetycznymi.

Konserwacja narzędzi kosmetycznych - to ma znaczenie!

Kontrola skuteczności mycia w myjce ultradźwiękowej

 

Zabezpieczenie pomieszczenia i wyposażenia, profilaktyka w studio tatuażu

Oprócz niezbędnej dezynfekcji skóry klienta, a także dezynfekcji rąk i używania środków ochrony osobistej przez pracownika salonu (jednorazowe rękawiczki, maseczki), podstawą jest regularna dezynfekcja wyposażenia – zarówno urządzeń służących do wykonywania tatuażu, jak i mebli oraz pozostałych elementów wyposażenia salonu.

Większość placówek korzysta ze sprzętu przeznaczonego do stosowania w kosmetologii lub branży medycznej, więc jego konstrukcja i materiały sprzyjają częstej dezynfekcji (odpowiednia faktura powierzchni, brak trudnodostępnych zagłębień, odporność na preparaty biobójcze). Trudniejsza jest – ze względu na ich złożoną budowę - dezynfekcja maszynek do tatuażu. Trudno w tym miejscu przytoczyć konkretną i wiążącą instrukcję, bowiem urządzenia mają odmienną konstrukcję, a zakres używania podzespołów jednorazowych lub wielorazowego użytku jest różny.

Jedna zasada jest uniwersalna (i podobna do reguł obowiązujących przy zabiegach medycznych czy innych usługach kosmetycznych) – jeden, bezpieczny pod względem sanitarnym, zestaw może być stosowany tylko u jednego klienta, w ramach tylko jednej usługi. Po jej zakończeniu sprzęt musi być zdezynfekowany, a elementy mające bezpośredni kontakt z tkankami muszą zostać wymienione na jałowe.

 

 

Dezynfekcja maszynki do tatuażu

Konstrukcja maszynki do tatuażu niestety uniemożliwia sterylizację w całości, dlatego na czas wykonywania usługi maszynka zabezpieczana jest specjalną osłoną – zwykle w formie worka foliowego ze szczelnymi zamknięciami. Jeżeli nie są stosowane jednorazowe uchwyty, konieczne jest również osłonięcie samego gryfu.

Po zakończeniu usługi u jednego klienta, osłonę należy ostrożnie zdjąć i wyrzucić do pojemnika na odpady medyczne. Maszynkę należy rozebrać, a części szczególnie narażone na kontakt z tkankami poddać pełnej procedurze sterylizacji (mycie, dezynfekcja, pakowanie, sterylizacja właściwa). Pozostałe elementy urządzenia (przede wszystkim silnik) dokładnie oczyścić z tuszu, a następnie zdezynfekować za pomocą certyfikowanego preparatu biobójczego.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Etykiety do sterylizacji znacząco przyspieszają zarówno oznaczanie pakietów, jak i prowadzenie wymaganych przepisami rejestrów – szczególnie w przypadku użycia metkownic automatycznych. Sprawdź do czego możesz je wykorzystać i jak z nich korzystać.
Torebki czy rękawy do sterylizacji - co lepsze?

Torebki czy rękawy do sterylizacji - co lepsze?

Opakowania sterylizacyjne należą do kategorii najczęściej używanych materiałów eksploatacyjnych w branży medycznej, a wraz z podniesieniem ogólnych standardów sanitarnych i wdrożeniem procedur sterylizacji narzędzi, masowo pojawiły się również w salonach urody, gabinetach...
Dezynfekcja (nie tylko) fotela podologicznego - zadbaj, by twój gabinet był bezpieczny

Dezynfekcja (nie tylko) fotela podologicznego - zadbaj, by twój gabinet był bezpieczny

Gabinety podologiczne na rynku usług medycznych zadomowiły się na dobre. Pacjenci uskarżający się różnego rodzaju deformacje, schorzenia skórne i inne dolegliwości stóp, nie mają już problemu ze znalezieniem specjalisty – również w mniejszych miejscowościach. Usługi...