Torebki czy rękawy do sterylizacji - co lepsze?

 

Opakowania sterylizacyjne należą do kategorii najczęściej używanych materiałów eksploatacyjnych w branży medycznej, a wraz z podniesieniem ogólnych standardów sanitarnych i wdrożeniem procedur sterylizacji narzędzi, masowo pojawiły się również w salonach urody, gabinetach kosmetycznych czy studiach tatuażu. Cążki, nożyczki, pęsety, kleszcze, czyli narzędzia wielokrotnego użytku, są sterylizowane właśnie po uprzednim umieszczeniu w opakowaniu sterylizacyjnym.

 

Spis treści
1. Torebki i rękawy – najpopularniejsze opakowania sterylizacyjne
2. Samoklejące torebki do sterylizacji
3. Papierowo-foliowe rękawy do sterylizacji
4. Dostępne wymiary opakowań do sterylizacji
5. Torebki czy rękawy do sterylizacji – co wybrać


Torebki i rękawy – najpopularniejsze opakowania sterylizacyjne

Opakowanie sterylizacyjne ma przede wszystkim zabezpieczać już wyjałowione materiały medyczne przed skażeniem i zanieczyszczeniem podczas magazynowania i przenoszenia. Jednocześnie musi zapewniać swobodną penetrację wnętrza przez czynnik sterylizujący, najczęściej parę wodną. A to oznacza, że tworzywo, z jakiego wykonywane są opakowania, musi charakteryzować się wytrzymałością mechaniczną, odpornością na wysoką temperaturę i wilgotność, a przy tym przepuszczać parę wodną. Materiałem, które spełnia te warunki jest wytrzymały na rozerwanie, a jednocześnie lekki papier medyczny. Jest on łączony z elementem wykonanym z wielowarstwowej, przezroczystej folii. Papier zapewnia swobodną penetrację parą wodną, a folia ułatwia identyfikację zapakowanego narzędzia.

 


Samoklejące torebki do sterylizacji Papierowo - foliowe samoklejące torebki do sterylizacji w różnych rozmiarach

Najprostsze w użyciu są samoklejące papierowo-foliowe torebki do sterylizacji. Po umieszczeniu wewnątrz narzędzia, torebkę zamyka się za pomocą samoklejącego paska z klejem odpornym na warunki sterylizacji, zapewniającym szczelność zamknięcia wyjałowionego pakietu w czasie magazynowania.
Oczywiście te same warunki spełnia fabryczny zgrzew, czyli połączenie elementu papierowego i folii. Istotną cechą opakowania jest brak drobin papieru lub folii przy rozrywaniu torebki. Dzięki temu nie dochodzi do zanieczyszczenia narzędzia cząsteczkami tworzywa tuż przed zabiegiem.
Na każdej torebce, oprócz wymaganych przepisami oznaczeń fabrycznych, znajduje się wskaźnik sterylizacji typu I, czyli potwierdzający przeprowadzenie procesu.

 


Rękawy papierowo-foliowe do sterylizacji płaskie i z zakładkami w róznych rozmiarachPapierowo-foliowe rękawy do sterylizacji

Z takiego samego materiału, czyli połączenia papieru medycznego z laminatem foliowym, produkowane są rękawy do sterylizacji. W tym przypadku długość przygotowanego pakietu każdorazowo dobierana jest przez użytkownika. Znajdujący się na rolce rękaw jest przycinany, a następnie zamykany termicznie za pomocą zgrzewarki. Takie zamknięcie w pełni zabezpiecza sterylizowane materiały przed kontaminacją.
Rękawy chętnie stosowane są w większych placówkach, przy znaczącej ilości materiałów medycznych poddawanych sterylizacji. Zaletą rękawów jest możliwość pakowania materiałów o nietypowych kształtach. Dla przedmiotów o szczególnie dużych gabarytach przewidziano wariant rękawa z zakładką, umożliwiającą uzyskanie większej średnicy pakietu.

 


Dostępne wymiary opakowań do sterylizacji

Skoro mówimy już o wymiarach: w obu przypadkach mamy do czynienia z wieloma wariantami produktu, przy czym w przypadku torebek z góry określone są długość i szerokość (trzeba pamiętać o tym, że sterylizowane narzędzie musi się zmieścić do torebki z odpowiednim zapasem), a w przypadku rękawa kluczowym parametrem będzie szerokość (wyjątkiem są rękawy z zakładkami, w których podawana jest również grubość).
W przypadku popularnych samoklejących torebek do sterylizacji Sterim, przedział dostępnych szerokości to 60-300 mm, a długości 100-450 mm. Dla porównania – papierowo-foliowe rękawy do sterylizacji Sterim dostępne są w szerokościach od 50 do 400 mm.


Torebki vs. rękawy do sterylizacji – co wybrać?

Liczy się wygoda, szybkość i łatwość pakowania oraz… dostępne miejsce. Choć niezbędna przy zamykaniu rękawów zgrzewarka ma kompaktową budowę, w niewielkim gabinecie zorganizowanie miejsca do zgrzewania pakietów może być problematyczne. Jeżeli gabinet czy salon korzysta ze standardowych narzędzi o konwencjonalnych kształtach, a w dodatku w ciągu dnia pracy zużywa ich stosunkowo niewiele, prostsze będzie użycie gotowych, samoklejących torebek. Decyzja o wyborze torebek lub rękawów powinna być indywidualna i podyktowana własnymi możliwościami.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Jak wielkim zagrożeniem mogą być wirusy i bakterie - wiedzą już wszyscy. Standardy i procedury chroniące przed skażeniem obowiązują od dziesiątków lat, dla lekarzy i personelu medycznego to oczywistość, ale dopiero wraz z pandemią koronawirusa COVID-19 świadomość ta stała się...
Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym – dla bezpieczeństwa i… świętego spokoju. Nawet najmniejszy gabinet stomatologiczny jest gabinetem zabiegowym, a więc obowiązują w nim dokładnie takie same rygory jak w dużym ośrodku zdrowia. Jednocześnie od dentystów oczekuje się...
Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Jakim przepisom sanitarnym podlegają zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, salony manicure i studia tatuażu? Dokładnie takim samym jak gabinety zabiegowe i inne placówki medyczne. Takie same są również wymagania instytucji kontrolujących oraz konsekwencje ewentualnych naruszeń.