Dezynfekcja (nie tylko) fotela podologicznego - zadbaj, by twój gabinet był bezpieczny

 

Gabinety podologiczne na rynku usług medycznych zadomowiły się na dobre. Pacjenci uskarżający się różnego rodzaju deformacje, schorzenia skórne i inne dolegliwości stóp, nie mają już problemu ze znalezieniem specjalisty – również w mniejszych miejscowościach. Usługi podologiczne świadczone są zresztą nie tylko w typowych gabinetach, ale również wyjazdowo, w formie wizyt domowych. Co charakterystyczne, choć podologia, jako dziedzina medycyny, została powszechnie uznana stosunkowo niedawno, to zaplecze edukacyjne jest już dobrze zorganizowane. Przykładem mogą być choćby wspominane już na naszym blogu standardy opracowane przez Polskie Towarzystwo Podologiczne. Wówczas omawialiśmy dobre praktyki mobilnych podologów, a dzisiaj zajmiemy się zaleceniami dla stacjonarnych gabinetów.

Spis treści

  1. Dezynfekcja fotela w gabinecie
  2. Dezynfekcja rąk w gabinecie podologicznym
  3. Bezpieczeństwo w gabinecie podologicznym
  4. Ogólne zasady dezynfekcji w praktyce podologa

 

 

Dezynfekcja fotela w gabinecie

chusteczki do dezynfekcji bez alkoholu Dr SchumacherFotel jest najbardziej charakterystycznym elementem wyposażenia gabinetu podologicznego. Szeroki zakres regulacji pozwala na dobranie optymalnej pozycji: komfortowej dla pacjenta, a jednocześnie zapewniającej wygodę podologowi.

Co prawda nowoczesne fotele podologiczne, jak każdy profesjonalny sprzęt medyczny, skonstruowane są z materiałów dobrze znoszących częste mycie i dezynfekcję, ale i tak warto korzystać z preparatów charakteryzujących się tzw. kompatybilnością materiałową. Oznacza to, że formuła chemiczna środka dezynfekcyjnego, gwarantując neutralizację drobnoustrojów, jest jednocześnie obojętna dla różnego rodzaju materiałów: szkła, metali lub tworzyw sztucznych. Nie niszczy ich i nie zmienia ich właściwości i wyglądu.

Preparatem takim są na przykład chusteczki bez alkoholu do dezynfekcji Cleanisept Wipes FORTE MAX. Ich zaletami, oprócz wysokiej kompatybilności materiałowej, jest brak uciążliwego zapachu i działanie bez pozostawiania jakiegokolwiek osadu.

Dezynfekcję fotela – przez przetarcie płynem, najlepiej przeprowadzać przed każdą wizytą. Za pomocą tego samego preparatu można przeprowadzać również dezynfekcję innych powierzchni w gabinecie: mebli, ścian i podłogi.

 

 

Dezynfekcja rąk w gabinecie podologicznym

Dbałość o regularną dezynfekcję rąk to podstawowy obowiązek każdego pracownika placówki medycznej. Bezwzględnie wymagana jest dezynfekcja przed- i po wykonywaniem jakiejkolwiek procedury medycznej, niezależnie od stopnia ingerencji w tkanki pacjenta.

To oznacza, że dezynfekcja rąk musi być przeprowadzana bardzo często,
nawet kilkadziesiąt razy każdego dnia pracy.

Warto więc zadbać o to, by stosowany środek był łagodny dla skóry
i nie powodował podrażnień.

 

Przykładem jest preparat STERILLHAND z pompką 500ml w formie płynu do dezynfekcji rąk – przyjazny dla skóry.

Dbałość o standardy sanitarne w placówce medycznej (między innymi w gabinecie podologicznym) nie powinna być traktowana jako uciążliwy obowiązek. Profilaktyka jest po prostu inwestycją w bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Bez wątpienia – opłacalną inwestycją.

 

 

Bezpieczeństwo w gabinecie podologicznym

W typowym gabinecie podologicznym mamy do czynienia z dokładnie takimi samymi zagrożeniami jak np. w gabinetach laryngologicznych albo stomatologicznych. To znaczy – znaczna część wykonywanych usług związana jest z naruszeniem ciągłości tkanek (podczas frezowania naskórka, wycinania elementów tkanek, wykonywania opatrunków itp.), dlatego konieczne jest używanie jałowych narzędzi i materiałów medycznych.

Niezbędne jest więc zorganizowanie kompletnego ciągu technologicznego pozwalającego na mycie, dezynfekcję oraz sterylizację narzędzi, ewentualnie – korzystanie z usług zewnętrznej sterylizatorni, dostarczającej gotowe do użycia pakiety. Duże znaczenie ma również dbałość o dezynfekcję pomieszczeń oraz wyposażenia, a także przestrzeganie reguł sanitarnych.

 

 

Ogólne zasady dezynfekcji w praktyce podologa

Środek do dezynfekcji rąk TECcare PROTECT z wygodną pompką

 

Standardowo każdy pacjent przy każdej wizycie otrzymuje jednorazowe podkłady, dywaniki i ręczniki, a osoba wykonująca zabieg podologiczny wyposażona jest w środki ochrony osobistej, czyli rękawiczki, maseczkę oraz okulary lub przyłbicę. Ale to nie wystarczy.

Bardzo istotna jest regularna dezynfekcja powierzchni z którymi stykają się pacjenci. Należy pamiętać, że część osób odwiedzających podologa uskarża się na schorzenia skórne o podłożu grzybiczym, tak więc użycie sprawdzonego preparatu skutecznie neutralizującego grzyby, bakterie i wirusy, jest niezbędne. Dla bezpieczeństwa kolejnych pacjentów oraz pracujących w gabinecie osób.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Mobilny gabinet podologiczny - wymagania

Mobilny gabinet podologiczny - wymagania

Od kilku lat obserwujemy rozwój oferty podologicznej. To dobry sygnał dla osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości stóp. Część pacjentów, z racji różnych schorzeń, nie może opuszczać własnego domu. Na ich specyficzne potrzeby odpowiadają mobilne gabinety podologiczne. Z...
Jak wykonać testy typu sporal A oraz S

Jak wykonać testy typu sporal A oraz S

Rozmawiając o procesie sterylizacji bardzo często skupiamy się na doborze optymalnego sterylizatora, na wyborze metody przygotowania pakietów sterylizacyjnych albo przechowywaniu wyjałowionych narzędzi. Zdarza się, że bagatelizowana jest kwestia kontroli sterylizacji. Niby wszyscy zdajemy...
Proces sterylizacji – krok po kroku

Proces sterylizacji – krok po kroku

Zmiany w przepisach sanitarnych znacznie rozszerzyły grupę podmiotów zobowiązanych do sterylizowania narzędzi. Sterylizacja uznawana jest za jedyną metodę dającą pełną ochronę przed drobnoustrojami, czyli ochronę przed przenoszonymi w ten sposób chorobami. Sterylizacja jest też...