Zagrożenia związane z zabiegami kosmetycznymi

 

Sporo uwagi poświęcamy na naszym blogu kwestiom bezpieczeństwa sanitarnego w branży beauty. Różnego rodzaju zabiegi upiększające są coraz bardziej zaawansowane, nieustannie rosną również kompetencje personelu. Trwa też „porządkowanie” tej branży pod względem standardów higienicznych, a wytyczne dla kosmetyczek są niemal identyczne z wymaganiami dla gabinetów lekarskich. Skąd bierze się tak rygorystyczna polityka? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, omawiając zagrożenia związane z zabiegami kosmetycznymi.

Spis treści:

   1. Potencjalne zagrożenia podczas zabiegu kosmetycznego
   2. Możliwe powikłania po zabiegach kosmetycznych
   3. Zapobieganie zakażeniom w gabinecie kosmetycznym
   4. Procedury higieniczne w branży beauty – dobre praktyki

 

 

Potencjalne zagrożenia podczas zabiegu kosmetycznego

Zacznijmy od tego, że trudno mówić o „jednym zabiegu”. Współczesna kosmetologia oferuje bardzo wiele zabiegów upiększających, różniących się między sobą metodą, wykorzystywanymi urządzeniami, narzędziami, preparatami. Co zrozumiałe, zagrożenia nie są zawsze takie same i wynikają ze specyfiki metody.

Zabiegi pielęgnacyjne wiążą się z ryzykiem zakłuć, zacięć, wdychaniem szkodliwych substancji. Zabiegi z wykorzystaniem prądów to narażenie na promieniowanie elektromagnetyczne. Zabiegi ultradźwiękami mogą szkodzić kobietom w ciąży, wywoływać zaburzenia układu rozrodczego czy zaburzenia wzrostu. Podczas zabiegów laserem i świałoterapii trzeba bardzo chronić oczy, z kolei głównym zagrożeniem termoterapii są oparzenia i odmrożenia.

Wszystkie zabiegi łączy jedno uniwersalne zagrożenie - zakażeniem drobnoustrojami chorobotwórczymi. Niekoniecznie związane z naruszeniem tkanek na przykład podczas zabiegów z botoksem albo mezoterapii, czy przypadkowymi skaleczeniami przy manicure i pedicure. Groźne są również zakażenia wtórne, czyli możliwość transmisji bakterii i wirusów na ciało klienta za pośrednictwem narzędzi, mebli i innych powierzchni. Groźne są również drobnoustroje unoszące się w powietrzu, w formie aerozoli albo pyłu powstającego podczas frezowania tkanek.

 

 

Możliwe powikłania po zabiegach kosmetycznych

Choć brzmi to bardzo groźnie, musimy powiedzieć wprost – zaniedbania sanitarne w gabinecie kosmetycznym mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, ze śmiercią włącznie. Dotyczy to nie tylko specyficznych, nowoczesnych metod o niezbadanych jeszcze w pełni następstwach, ale i „zwykłych” zakażeń skóry i całego organizmu.

Co grozi klientom (i personelowi) zakładów kosmetycznych? Od różnego rodzaju problemów skórnych, z grzybicą i zakażeniem świerzbowcem na czele, poprzez dolegliwości gastryczne, przeziębienie, grypę i covid, po tak poważne choroby jak żółtaczka zakaźna albo AIDS.

Oczywiście to skrajność. Ale dobrze mieć świadomość ryzyka, by z pełną odpowiedzialnością podejść do kwestii zapobiegania zakażeniom.

 

Mogą Cię także zainteresować

Konserwacja narzędzi - to ma znaczenie!

Ciąg sterylizacyjne w gabinecie

Najważniejsze wytyczne sterylizacji na rok 2023

 

Zapobieganie zakażeniom w gabinecie kosmetycznym

Dezynfekcja rąk dla salonu kosmetycznego

Działania profilaktyczne w branży beauty można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą są czynności ogólne, pozwalające utrzymać ogólne bezpieczeństwo pomieszczeń i sprzętu, a także niezbędną ochronę klientów i pracowników zakładu przed skażeniami. Drugą są specyficzne zabezpieczenia przed konkretnymi zagrożeniami wynikającymi z danej metody zabiegowej, np. okulary ochronne przy zabiegach laserem.

Czynności ogólne to przede wszystkim stosowanie środków ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki, przyłbice), częste stosowanie preparatów do dezynfekcji rąk, regularna dezynfekcja powierzchni, używanie wyłącznie narzędzi odpowiadających wymaganiom sanitarnym (sterylne narzędzia przy ryzyku naruszenia ciągłości tkanki!).  

Bardzo przydatne jest również zastosowanie jednej z metod sterylizacji powietrza.

 

 

 

Procedury higieniczne w branży beauty – dobre praktyki

W realiach typowego gabinetu kosmetycznego, salonu urody, punktu manicure czy studia tatuażu, bardzo przydatna jest procedura higieniczna, czyli uporządkowany katalog czynności przypisanych do miejsca, osoby i wykonywanych usług. W ten sposób nie tylko wypełniamy obowiązek posiadania instrukcji, ale przede wszystkim – ułatwiamy sobie życie, dzięki stałemu i czytelnemu dostępowi do jasno sformułowanych wskazówek.

W takiej procedurze powinny znaleźć się zalecenia dotyczące stanowiska pracy (np. dezynfekcja fotela kosmetycznego za pomocą preparatu w aerozolu), postępowania kosmetyczki (np. mycie rąk i dezynfekcja, używanie rękawiczek i maseczki) oraz przygotowania klienta (np. zdjęcie ozdób i dezynfekcja skóry przed zabiegiem). Doskonale sprawdza się też check-lista, czyli zestawienie kolejnych obowiązkowych czynności przy danym zabiegu, w formie instrukcji „krok po kroku”.

Branża beauty korzysta najczęściej z profesjonalnych kosmetyków i specjalnych preparatów do zabiegów upiększających. Gwarantują zwykle najlepszy efekt.

 

Podobnie z produktami pomagającymi w utrzymaniu standardów higienicznych. Eksperci odradzają korzystanie z popularnych środków „drogeryjnych”, bo w realiach profesjonalnych mogą okazać się niewystarczające.

 

Najlepiej zaopatrzyć się w produkty dla branży medycznej, o gwarantowanych właściwościach biobójczych, na przykład delikatny dla skóry żel do dezynfekcji rąk STERILLHAND. Można ją wygodnie zamówić, podobnie jak inne produkty i akcesoria do dezynfekcji i sterylizacji (np. testy do sterylizacji) w sklepie internetowym sterim.eu. 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Jakim przepisom sanitarnym podlegają zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, salony manicure i studia tatuażu? Dokładnie takim samym jak gabinety zabiegowe i inne placówki medyczne. Takie same są również wymagania instytucji kontrolujących oraz konsekwencje ewentualnych naruszeń.
Cztery metody sterylizacji

Cztery metody sterylizacji

Równe reguły – dla placówek medycznych, gabinetów kosmetycznych, studiów tatuażu   Spis treści: Jakie mamy metody sterylizacji? Niezbędna kontrola sterylizacji Coraz więcej wiedzy, coraz więcej dobrych praktyk Jeszcze niedawno z procesem sterylizacji...
Sterylizator do narzędzi manicure – jaki wybrać

Sterylizator do narzędzi manicure – jaki wybrać

Aktualnie obowiązujące przepisy nie pozostawiają wątpliwości: gabinety kosmetyczne, salony manicure, studia tatuażu i temu podobne punkty usługowe muszą, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu, przeprowadzać sterylizację narzędzi. Wymagania są surowe, a ewentualne...