Jak dbać o narzędzia do manicure? Dezynfekcja i sterylizacja frezów.

 

Nowoczesne frezarki do manicure są już standardowym elementem każdego salonu stylizacji paznokci. Mechaniczna obróbka zrogowaciałej tkanki jest nie tylko wygodniejsza i szybsza, pozwala też na uzyskanie większej precyzji – oczywiście pod warunkiem dobrania optymalnego frezu. Same frezy, o czym pracownicy zakładów kosmetycznych powinni pamiętać, muszą być regularnie dezynfekowane i sterylizowane. A jak ważna jest sterylizacja frezów przeczytacie poniżej.

 

Spis treści:

  1. Sterylizacja narzędzi kosmetycznych
  2. Czy frezy trzeba sterylizować?
  3. Jak sterylizować narzędzia w autoklawie
  4. Sterylizacja narzędzi w piekarniku
  5. Czy sterylizacja frezów w domu jest konieczna?

 

 

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych

Reguły postępowania z narzędziami wielokrotnego użytku, stosowanymi w medycynie, kosmetologii, w salonach urody, studiach tatuażu itp., są jasne: jeżeli podczas zabiegu czy świadczenia usługi upiększającej dochodzi do przerwania (albo może dojść do przerwania) ciągłości tkanki, użyte narzędzie musi być jałowe, a po zakończeniu czynności – musi zostać poddane reprocesowaniu.

Branża kosmetyczna jest tu traktowana dokładnie tak samo, jak gabinety lekarskie czy szpitale. Wymóg sterylizacji dotyczy zarówno narzędzi ręcznych (nożyczki, cążki, igły do tatuażu, pilniki), jak i wymiennych końcówek używanych w urządzeniach mechanicznych. Czyli na przykład frezów.

 

Czy frezy trzeba sterylizować?

Przygotowanie pakietu narzędzi kosmetycznych do sterylizacjiTak! Frezy należy sterylizować, tak samo jak każde inne narzędzie, które można naruszyć tkankę skóry.

Reprocesowanie narzędzi to ich oczyszczenie z resztek organicznych po poprzednim zabiegu, dezynfekcja, a następnie powtórne doprowadzenie do stanu jałowego poprzez poddanie sterylizacji odpowiednim czynnikiem sterylizującym.

Samo oczyszczenie, umycie i dezynfekcja frezów za pomocą preparatu biobójczego to za mało. Co prawda w wielu przypadkach już na tym etapie dochodzi do unieszkodliwienia drobnoustrojów, które mogą zaszkodzić kolejnemu pacjentowi czy klientowi, ale nie możemy mieć takiej gwarancji.

Dlatego, dla zachowania wysokich standardów sanitarnych i dla bezpieczeństwa klientów oraz personelu, frezy do manicure należy poddawać sterylizacji.

 

 

Jak sterylizować narzędzia w autoklawie

Procedura sterylizacji narzędzi, w tym sterylizacja frezów, używanych w branży kosmetycznej jest uniwersalna, a poszczególne czynności w tym procesie mogą się jedynie nieznacznie różnić (np. ostre końcówki nożyczek warto dodatkowo zabezpieczyć silikonowymi osłonkami). Dotyczy to również sterylizacji frezów do manicure – niezależnie od ich wielkości, kształtu, producenta.

Po użyciu narzędzie należy wstępnie oczyścić z resztek tkanek. W niektórych przypadkach pomocny może być preparat zapobiegający zaschnięciu narzędzi oczekujących na mycie (np. Lysonox ENZY4CLEAN). Kolejnym etapem jest mycie, a następnie dezynfekcja narzędzi w odpowiednim preparacie. Najwygodniejsze jest całkowite zanurzenie w płynie – służą do tego wanny do dezynfekcji, wykonane z tworzywa odpornego na działanie środków chemicznych.

Po zdezynfekowaniu i osuszeniu narzędzi można przystąpić do przygotowania pakietów sterylizacyjnych. W realiach typowego salonu manicure czy gabinetu kosmetycznego najwygodniejsze będzie użycie jednorazowych torebek samoklejących, niewymagających dodatkowego zgrzewania. Torebki do sterylizacji frezów dostępne są w wielu rozmiarach. Zgodnie z ogólnymi zasadami sterylizacji w każdym opakowaniu należy umieścić test kontroli sterylizacji.

Test do kontroli sterylizacji parowej marki STERIM   Torebki do sterylizacji marki STERIM Test chemiczny zintegrowany typu 5 do sterylizacji parowej marki STERIM

Warto tu zaznaczyć, że wskaźnik umieszczony fabrycznie na opakowaniu (najczęściej na krawędzi torebki lub rękawa do sterylizacji) nie jest testem kontroli sterylizacji – jego zadaniem jest jedynie potwierdzenie, że pakiet został poddany procesowi (bez potwierdzania parametrów sterylizacji).

W większości niewielkich placówek właściwą sterylizację frezów przeprowadza się w małych autoklawach, czyli sterylizatorach parowych. Współczesne urządzenia są zautomatyzowane, a ich osobom przygotowującym się do ich użycia wystarczy krótkie przeszkolenie.

 

Mogą Cię także zainteresować

Torebki czy rękawy do sterylizacji - co lepsze?

Zasady przechowywania narzędzi po sterylizacji

Najważniejsze wytyczne sterylizacji na rok 2023

 

Sterylizacja narzędzi w piekarniku

Również w branży kosmetycznej można spotkać zwolenników sterylizacji narzędzi w zwykłym piekarniku, powołujących się na wyjaławiający efekt wysokiej temperatury. Choć faktycznie ekspozycja na wysoką temperaturę jest zabójcza dla większości mikroorganizmów, to należy tę metodę traktować jako niepewną. Nie wolno stosować jej w warunkach zakładu usługowego.

Dopiero połączenie wysokiej temperatury i pary wodnej pod ciśnieniem stwarza warunki do skutecznej neutralizacji zarówno żywych bakterii, wirusów i grzybów, jak i mikroorganizmów w formie przetrwalnikowej. Parametry procesu (temperatura, ciśnienie) muszą być kontrolowane, co zapewnia dopiero wyspecjalizowane urządzenie, czyli sterylizator.

 

 

Czy sterylizacja frezów w domu jest konieczna?

Frezarki zyskały ostatnio dużą popularność, również wśród użytkowników indywidualnych. Jak sterylizować frezy w domu? Na szczęście domowe frezarki zwykle używane są mało intensywnie, z narzędzi korzysta zwykle jedna osoba, ograniczone jest ryzyko skażenia „obcymi” drobnoustrojami. W takim wypadku dokładne mycie (szczotkowanie) w odpowiednim preparacie, a następnie dezynfekcja frezów w sprawdzonym środku biobójczym, powinny być wystarczające.

 

Polecane produkty