Płukanie narzędzi po myciu w myjce ultradźwiękowej

 

Czyszczenie narzędzi medycznych za pomocą ultradźwięków jest proste i efektywne. Na rynku nie brakuje łatwych w obsłudze myjek ultradźwiękowych w przystępnych cenach, tego typu urządzenia są więc już powszechnie stosowane nie tylko w gabinetach medycznych, ale również w branży kosmetycznej. Czasami jednak pojawiają się pytania dotyczące czyszczenia za pomocą ultradźwięków. Jedno z pytań brzmi: „Czy należy płukać narzędzia po myciu w myjce ultradźwiękowej?”. Od razu odpowiadamy: TAK. A poniżej wyjaśniamy – dlaczego.

Spis treści

    1. Płukanie narzędzi po myciu w myjce ultradźwiękowej – po co?
    2. W czym płukać narzędzia po czyszczeniu w myjce ultradźwiękowej
    3. Czyszczenie narzędzi w myjce ultradźwiękowej

 

 

Płukanie narzędzi po myciu w myjce ultradźwiękowej – po co?

Dla usunięcia tych oderwanych i unoszących się w roztworze zanieczyszczeń, po kąpieli w myjce ultradźwiękowej niezbędne jest dokładne płukanie. Przy okazji usuwane są również pozostałości detergentu myjącego. Pełne i całkowite oczyszczenie instrumentów z ciał obcych i dokładne ich osuszenie przed umieszczeniem w opakowaniu sterylizacyjnym jest warunkiem skutecznego wyjaławiania – tylko w takiej sytuacji czynnik sterylizujący może dotrzeć do całej powierzchni narzędzia.

We automatycznych myjniach-dezynfektorach, płukanie jest z góry zaprogramowane w ramach cyklu mycia i odbywa się od razu w komorze urządzenia. Przy myciu ręcznym lub myciu ultradźwiękowym, przeprowadzenie płukania jest obowiązkową czynnością wykonywaną przez osobę odpowiedzialną za obróbkę narzędzi.

 

 

W czym płukać narzędzia po czyszczeniu w myjce ultradźwiękowej

Również sama czynność płukania nie może powodować powstawania dodatkowych zanieczyszczeń w formie osadów, dlatego konieczne jest tu zastosowanie wody zdemineralizowanej. Może być to woda destylowana (rozwiązanie bezpieczniejsze, dające najlepsze rezultaty) lub woda z systemu oczyszczającego, poddającego wodę użytkową demineralizacji w procesie odwróconej osmozy. Ważne, by był to system o sprawdzonej efektywności i prawidłowo zainstalowany.

Stosowanie się do tych zaleceń nie tylko sprawi, że Twoje narzędzia będą czystsze, ale też będą dłużej Ci służyły.

 

 

Czyszczenie narzędzi w myjce ultradźwiękowej

W myciu ultradźwiękami wykorzystywane jest zjawisko kawitacji. Pod wpływem generowanych w urządzeniu drgań o wysokiej częstotliwości (ultradźwięków), w cieczy powstają, a następnie implodują  mikropęcherzyki. Wywołuje to liczne, miejscowe zmiany ciśnienia, co z kolei prowadzi do odrywania zanieczyszczeń z powierzchni zanurzonych w cieczy narzędzi. Ważne jest tutaj także odpowiednie wykonanie roztworu do myjki. Sprawdzaj zawsze etykiety produktów i stosuj się do zaleceń producenta, co do stężenia środka. Przykładem środka myjąco-dezynfekującego do mycia w myjce ultradźwiękowej, który ma wszelkie potrzebne informacje na swojej etykiecie, jest Lysonox Intruments DR włoskiego producenta Adranox.

Ultradźwięki wnikają również do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu taki sposób czyszczenia doskonale sprawdza się w przypadku narzędzi o złożonej budowie, posiadających zawiasy, zagłębienia itp. Inną zaletą jest znikomy wpływ ultradźwięków na materiał, z którego wykonane są instrumenty. Nie ma potrzeby bezpośredniego, niszczącego mechanicznego oddziaływania na powierzchnię (np. szorowania), nie powstają więc zarysowania czy przetarcia. Dzięki temu narzędzia zużywają się wolniej.

W praktyce czyszczenie ultradźwiękami wykorzystuje się w mniejszych gabinetach jako główną metodę mycia lub jako uzupełnienie mycia ręcznego. W przypadku stosowania zaawansowanych myjni-dezynfektorów nie ma takiej konieczności – jest to jednak rozwiązanie spotykane raczej w większych placówkach medycznych i w szpitalnych sterylizatorniach.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Czy wiesz jakie narzędzia można myć w myjce ultradźwiękowej?

Czy wiesz jakie narzędzia można myć w myjce ultradźwiękowej?

Nasze artykuły staramy się adresować nie tylko do pracowników sektora medycznego. Specjalizując się w sprzęcie, akcesoriach i materiałach eksploatacyjnych do dezynfekcji i sterylizacji medycznej, coraz częściej mamy kontakt z osobami pracującymi w branży beauty. Ostatnie lata to czas...
Zasady mycia w myjce ultradźwiękowej

Zasady mycia w myjce ultradźwiękowej

Mycie za pomocą ultradźwięków jest bardzo efektywne. Zjawiska zachodzące w cieczy pod wpływem wibracji o wysokiej częstotliwości sprzyjają szybkiemu rozbijaniu i usuwaniu zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych z powierzchni narzędzia. Szeroki wybór myjek ultradźwiękowych...
Cztery metody sterylizacji

Cztery metody sterylizacji

Równe reguły – dla placówek medycznych, gabinetów kosmetycznych, studiów tatuażu   Spis treści: Jakie mamy metody sterylizacji? Niezbędna kontrola sterylizacji Coraz więcej wiedzy, coraz więcej dobrych praktyk Jeszcze niedawno z procesem sterylizacji...