Wytyczne sterylizacji na rok 2023 w salonie kosmetycznym

 

Branża beauty nieustannie się rozwija, a formalne zasady regulujące tę dziedzinę gospodarki z trudem nadążają za zmieniającą rzeczywistością. Na szczęście, jeżeli chodzi o standardy  higieniczne, sytuacja jest w miarę klarowna. Reguły sanitarne obowiązujące w branży kosmetycznej nawiązują do procedur charakterystycznych dla placówek medycznych. Tak jest na przykład jeżeli chodzi o postępowanie z odpadami, a także – jeżeli chodzi o dekontaminację narzędzi i akcesoriów. Po raz kolejny wracamy do tematu wytycznych sterylizacji w salonie kosmetycznym sprawdzając, czy w 2023 czekają nas jakieś nowości.

Spis treści:

  1. Standardy higieniczne w branży beauty
  2. Dekontaminacja narzędzi kosmetycznych
  3. Sterylizacja w salonie kosmetycznym
  4. Wytyczne sterylizacji na rok 2023 – czy jest coś nowego?

 

 

 

Standardy higieniczne w branży beauty

W poradnikach i opracowaniach poświęconych profilaktyce sanitarnej, adresowanych do osób kształcących się na kierunku kosmetologia, znajdziemy opisy mechanizmu zakażenia organizmu ludzkiego wirusami, bakteriami i grzybami, a także omówienie specyfiki tych drobnoustrojów. Autorzy opisują czynniki, które zwiększają ryzyko zakażenia.

Wytyczne sterylizacji w 2023 roku dotyczące salonów kosmetycznychTypowe „punkty zakażeń” w gabinecie to skażone otoczenie, brudny sprzęt i akcesoria oraz niejałowe narzędzia, brudne ręce personelu i brak wystarczających kwalifikacji. Stopień ryzyka zależy od specyfiki świadczonych usług, na przykład: jest niewielkie przy masażu, za to bardzo wysokie przy zabiegach upiększających wykonywanych poprzez nakłuwanie skóry. Jednak przepisy i wytyczne są jednoznaczne – niezależnie od specjalności zakładu, każde narzędzie używane podczas czynności, której skutkiem jest (lub może być) naruszenie ciągłości tkanek, po wykorzystaniu musi być poddane pełnemu procesowi sterylizacji. Oczywiście mówimy tutaj o narzędziach wielorazowego użytku, czyli cążkach, nożyczkach, frezach, pęsetach, narzędziach i akcesoriach do tatuażu i piercingu itp.

Ale uwaga! Specjalnego traktowania w gabinetach kosmetycznych wymagają również produkty jednorazowego użytku: igły, żyletki, ostrza skalpela i podobne narzędzia po zabiegu kosmetycznym należy wyrzucić do specjalnie oznakowanego pojemnika i przekazać do utylizacji zgodnej z Ustawą o odpadach medycznych.

 

 

 

Dekontaminacja narzędzi kosmetycznych

Nie wszystkie narzędzia w gabinecie kosmetycznym wymagają wyjaławiania (bo nie wszystkie mogą przerwać ciągłość tkanek), ale wszystkie wymagają utrzymania w czystości i regularnej dezynfekcji. Pamiętajmy o tym, że ryzykowny jest nie tylko bezpośredni kontakt skażonego sprzętu z naruszoną tkanką. Bakterie, wirusy i grzyby mogą zakazić klientów lub personel zakładu w sposób pośredni, dlatego tak ważna jest dezynfekcja mebli i innych powierzchni, no i oczywiście – mycie i dezynfekcja wielorazowych narzędzi typu grzebienie, szczotki, spinki do włosów itp.

Wróćmy jednak do dekontaminacji produktów wielorazowego użytku, naruszających bądź mogących naruszyć ciągłość tkanek. W tym wypadku konieczna jest sterylizacja, przeprowadzona jedną z uznanych metod. W branży beauty zdecydowanie najpopularniejsza jest sterylizacja parowa w autoklawie.

 Sterylizacja w salonie kosmetycznym

Procedura wyjaławiania narzędzi kosmetycznych nie różni się niczym od sterylizacji instrumentów medycznych w przychodniach i szpitalach. Ważny jest każdy z etapów i ich kolejność, należy używać odpowiednich preparatów i materiałów eksploatacyjnych (spełniających wymagania właściwych norm), konieczne jest przeprowadzanie kontroli sterylizacji i dokumentowanie procesu, bardzo istotne są też warunki przechowywania jałowych pakietów oraz dotrzymywanie terminów ich ważności.

 

Przypomnijmy kolejne kroki w procesie pełnej dekontaminacji narzędzi:

- dezynfekcja i mycie wstępne,

- mycie właściwe i dezynfekcja,

- suszenie,

- weryfikacja stanu narzędzi (sprawdzenie, czy nie są uszkodzone),

- konserwacja narzędzi (smarowanie przegubów, złącz i innych elementów ruchomych),

- usunięcie resztek oleju smarującego,

- pakowanie narzędzi (konieczne jest użycie certyfikowanego opakowania do sterylizacji, np. torebek do sterylizacji) wraz z umieszczeniem wskaźnika kontroli sterylizacji,

- opisywanie pakietów,

- sterylizacja,

- zwolnienie wsadu,

- dokumentacja,

- magazynowanie pakietów gotowych do użycia, ewentualne dodatkowe zabezpieczenie w przypadku ich transportowania.

Test do kontroli sterylizacji parowej marki STERIMTorebki do sterylizacji marki STERIMetykiety samoklejące do sterylizacji parowej STERIM

Wytyczne sterylizacji w 2023 roku – czy jest coś nowego?

Odpowiadamy krótko – nie, nic się nie zmienia. Zagadnienia sanitarno-higieniczne, dotyczące szeroko rozumianej branży beauty (w tym zalecenia dotyczące sterylizacji), zostały uporządkowane już jakiś czas temu i pozostają aktualne. Na szczęście nie brakuje informacji na ten temat: oprócz wspomnianych materiałów edukacyjnych dla przyszłych kosmetologów i fryzjerów, własne poradniki publikują zarówno instytucje państwowe (głównie Inspekcja Sanitarna), jak i organizacje branżowe. Kompetentne informacje i zaopatrzenie we wszelkie preparaty i materiały eksploatacyjne zapewniają również sprawdzeni dystrybutorzy, choćby nasza firma. Zapraszamy do sklepu sterim.eu i do kontaktu z naszymi specjalistami!  

Polecane produkty

Polecane artykuły

Proces sterylizacji – krok po kroku

Proces sterylizacji – krok po kroku

Zmiany w przepisach sanitarnych znacznie rozszerzyły grupę podmiotów zobowiązanych do sterylizowania narzędzi. Sterylizacja uznawana jest za jedyną metodę dającą pełną ochronę przed drobnoustrojami, czyli ochronę przed przenoszonymi w ten sposób chorobami. Sterylizacja jest też...
Cztery metody sterylizacji

Cztery metody sterylizacji

Równe reguły – dla placówek medycznych, gabinetów kosmetycznych, studiów tatuażu   Spis treści: Jakie mamy metody sterylizacji? Niezbędna kontrola sterylizacji Coraz więcej wiedzy, coraz więcej dobrych praktyk Jeszcze niedawno z procesem sterylizacji...
Test Bowie Dick – na czym polega

Test Bowie Dick – na czym polega

Sterylizacja narzędzi i akcesoriów medycznych, jako proces krytyczny, wymaga szczególnej uwagi. Wysterylizowany materiał jest nienaruszalny, nie można zbadać jego jałowości, stąd konieczność dopilnowania każdego z elementów procesu sterylizacji, a także wszelkich używanych...