Czy można mieć autoklaw w domu? W jakich sytuacjach musimy go zakupić?

 

Nasze artykuły zwykle poświęcone są realiom i procedurom obowiązującym w placówkach medycznych lub zakładach usługowych z szeroko rozumianej branży beauty. Dzisiaj jednak zajmiemy się nietypowym przypadkiem, czyli eksploatacją sterylizatora w warunkach domowych. Czy można mieć autoklaw w domu oraz kiedy go możemy potrzebować w warunkach mieszkalnych – sprawdźcie poniżej.

Spis treści:

  1. Autoklaw w domu
  2. Autoklaw do użytku prywatnego – czy jest konieczny?
  3. W jakiej sytuacji musimy zakupić sterylizator do domu?
  4. Zasady używania autoklawu w mieszkaniu

 

 

Autoklaw w domu

Autoklaw w mieszkaniu prywatnym może być wykorzystywany przez osobę fizyczną do własnych potrzeb – całkowicie prywatnych, wynikających ze szczególnych uwarunkowań albo przekonań, może być też wykorzystywany w celach zawodowych. Ta profesjonalna eksploatacja może wynikać z potrzeby sterylizacji narzędzi używanych przy świadczeniu usług kosmetycznych na miejscu (w mieszkaniu osoby wykonującej usługę) lub u klienta.

 

 

Autoklaw do użytku prywatnego – czy jest konieczny?

O minimalizowaniu ryzyka zakażeń w warunkach domowych już pisaliśmy przy okazji artykułu o dezynfekcji prywatnych narzędzi służących do zabiegów kosmetycznych lub drobnych procedur medycznych.

Możemy powtórzyć – zakup sterylizatora dla potrzeb własnych właściwie nie ma sensu. W przypadku typowych akcesoriów kosmetycznych, a nawet narzędzi, które potencjalnie mogą wywołać drobne skaleczenia (nożyczki, cążki), w warunkach domowych w zupełności wystarczy regularne usuwanie zanieczyszczeń i staranna dezynfekcja za pomocą dobrego środka biobójczego. Można wtedy skorzystać z profesjonalnych, certyfikowanych preparatów.

W przypadku wykorzystywanych prywatnie narzędzi służących do przecinania lub nakłuwania tkanki (igły, skalpele), po prostu lepiej wybrać wariant jednorazowy, który po użyciu jest natychmiast utylizowany

Nie można wykluczyć, że w nielicznych przypadkach, wynikających z bardzo specyficznej sytuacji życiowej, autoklaw do użytku prywatnego może być dobrym rozwiązaniem, jednak są to wyjątki. Sterylizator możemy mieć, ale… naprawdę nie ma takiej potrzeby.

 

 

W jakiej sytuacji musimy zakupić sterylizator do domu?

Zupełnie inaczej, zarówno jeżeli chodzi o kwestie formalne, jak i zwykłą ludzką odpowiedzialność, wygląda sprawa świadczenia usług. Jeżeli narzędzie kosmetyczne czy medyczne jest wielokrotnie wykorzystywane podczas zabiegów/usług przy których dochodzi lub może dojść do naruszenia tkanki, jego każdorazowa dekontaminacja (w tym – sterylizacja) jest bezwzględnie wymagana. Zestaw narzędzi wykorzystywany podczas jednej usługi u jednej osoby musi być jałowy.

Warto tu zaznaczyć, że – dla własnego dobra – reguła ta powinna być respektowana również podczas zabiegów kosmetycznych wykonywanych „po znajomości”, poza oficjalną działalnością gospodarczą. Ryzyko wypłaty ogromnego odszkodowania po przypadkowym zakażeniu klienta (nawet znajomego klienta) jest o wiele większe od ryzyka kary nałożonej przez Sanepid.

Sterylizator w domu przy tego typu działalności usługowej będzie więc konieczny. I nie ma znaczenia czy np. manicurzystka zaprasza klientki do własnego domu, czy ze swoim sprzętem świadczy usługi w innych mieszkaniach. Na szczęście na rynku nie brakuje niewielkich urządzeń, nadających się również do użytku w niewielkich pomieszczeniach. Przykładem może być popularny sterylizator Kronos B6.

 

Mogą Cię także zainteresować

Zagrożenia związane z zabiegami kosmetycznymi.

Konserwacja narzędzi kosmetycznych - to ma znaczenie!

Kontrola skuteczności mycia w myjce ultradźwiękowej

 

 

Zasady używania autoklawu w mieszkaniu

Niezależnie od miejsca używania, autoklaw… pozostaje autoklawem. A to oznacza, że zasady jego obsługi, stosowane procedury oraz materiały eksploatacyjne (torebki do sterylizacji, chemiczne testy kontroli sterylizacji, testy Bowie&Dick) muszą być dokładnie takie same jak w przypadku placówek medycznych czy salonów urody znajdujących się w specjalnych, wydzielonych pomieszczeniach i obiektach.

Oczywiście należy również, jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji, zadbać o prawidłowy montaż i uruchomienie oraz dopełnienie niezbędnych formalności (zgłoszenie do Urzędu Dozoru Technicznego), a później – regularnie wykonywać czynności konserwacyjne i serwisowe.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jaką wodę użyć do sterylizatora?

Jaką wodę użyć do sterylizatora?

Nowoczesne sterylizatory są proste w obsłudze. Wystarczy wybrać odpowiedni program i uruchomić urządzenie, a raz na jakiś czas – wykonać niezbędne, opisane w instrukcji, czynności konserwacyjne. Wewnętrzne systemy monitorowania zapewniają pełną kontrolę i w czytelny sposób...
Torebki do sterylizacji - jak używać ich poprawnie?

Torebki do sterylizacji - jak używać ich poprawnie?

Jednym z najważniejszych etapów reprocesowania narzędzi medycznych jest ich pakowanie przed sterylizacją. Prawidłowe przeprowadzenie tej czynności oraz użycie opakowania odpowiedniej jakości pozwala na skuteczną sterylizację zawartości, a później – bezpieczne przechowywanie pakietu...
Czy wiesz jakie narzędzia można myć w myjce ultradźwiękowej?

Czy wiesz jakie narzędzia można myć w myjce ultradźwiękowej?

Nasze artykuły staramy się adresować nie tylko do pracowników sektora medycznego. Specjalizując się w sprzęcie, akcesoriach i materiałach eksploatacyjnych do dezynfekcji i sterylizacji medycznej, coraz częściej mamy kontakt z osobami pracującymi w branży beauty. Ostatnie lata to czas...