Czy wiesz jakie narzędzia można myć w myjce ultradźwiękowej?

 

Nasze artykuły staramy się adresować nie tylko do pracowników sektora medycznego. Specjalizując się w sprzęcie, akcesoriach i materiałach eksploatacyjnych do dezynfekcji i sterylizacji medycznej, coraz częściej mamy kontakt z osobami pracującymi w branży beauty. Ostatnie lata to czas podnoszenia standardów. Jednak – choćby ze względu na specyfikę zakładów, część publikacji staramy się adresować właśnie do pracujących tam osób. Dzisiaj kilka słów o stosowaniu myjek ultradźwiękowych w branży beauty.

Spis treści

    1. Jakie narzędzia kosmetyczne można myć w wanience ultradźwiękowej?
    2. Znaczenie mycia w toku reprocesowania narzędzi
    3. Mycie ultradźwiękowe
    4. Myjka ultradźwiękowa - wanienka ultradźwiękowa

 

 

Jakie narzędzia kosmetyczne można myć w wanience ultradźwiękowej?

Mycie ultradźwiękami doskonale sprawdza się w przypadku metalowych narzędzi o różnej konstrukcji, narzędzi obrotowych, a także innych akcesoriów szklanych i metalowych. Nie zaleca się myć w ten sposób narzędzi łączonych z różnych materiałów, elementów optyki, światłowodów, miękkich tworzyw sztucznych.

Odnosząc te zalecenia do branży beauty możemy przyjąć, że większość narzędzi używanych w salonach kosmetycznych, przez fryzjerów, barberów czy tatuażystów, nadaje się do mycia ultradźwiękowego, ale…

No właśnie. Zawsze warto się upewnić, bo ostateczne wskazówki co do dopuszczalnych metod czyszczenia powinien przekazać producent narzędzi. Jeżeli z jakiegoś powodu niewskazane jest poddawanie instrumentu działaniu ultradźwięków – na pewno znajdziemy odpowiedni zapis.

W naszych publikacjach bardzo często namawiamy do korzystania z profesjonalnych produktów pochodzących od wyspecjalizowanych dostawców. W przypadku działalności profesjonalnej zainwestowanie w odpowiednie materiały, narzędzia i urządzenia ma sens nie tylko ze względu na jakość, wygodę używania i trwałość, ale też ze względu na poczucie bezpieczeństwa. A rzetelny opis i oznaczenia renomowanego producenta to właśnie poczucie bezpieczeństwa. Również finansowego.

 

 

Znaczenie mycia w toku reprocesowania narzędzi

Bez cienia przesady można powiedzieć, że mycie jest jedną z najważniejszych czynności w całej procedurze przygotowania narzędzi do ponownego użycia. Jego zadaniem jest całkowite oczyszczenie powierzchni narzędzia z resztek biologicznych (tkanki, wydzieliny, krew) oraz innego rodzaju zabrudzeń o charakterze organicznym lub nieorganicznym (kosmetyki, barwniki, tłuszcze, ale i resztki detergentów).

Jakiekolwiek pozostałości, oprócz bezpośredniego zagrożenia zakażeniem, zablokowałyby dostęp czynnika sterylizującego (najczęściej pary wodnej w komorze autoklawu) do wszystkich powierzchni, a co za tym idzie – uniemożliwiłyby skuteczne wyjałowienie instrumentu. Konieczne jest więc zastosowanie takiej metody mycia i takich preparatów do myjki ultradźwiękowej, by w opakowaniu sterylizacyjnym znalazło się całkowicie czyste i suche narzędzie.

 

Mogą Cię także zainteresować

Zagrożenia związane z zabiegami kosmetycznymi.

Konserwacja narzędzi kosmetycznych - to ma znaczenie!

Kontrola skuteczności mycia w myjce ultradźwiękowej

 

 

Mycie ultradźwiękowe

Przy usuwaniu zabrudzeń zdecydowanie najskuteczniejsze jest mycie narzędzi kosmetycznych w myjce ultradźwiękowej lub użycie automatycznej myjni-dezynfektora. W przypadku branży beauty korzystanie z zaawansowanych, dużych i kosztownych myjni, nie jest konieczne. Wystarczy mycie ultradźwiękowe w prostej, kompaktowej myjce.

W jaki sposób ultradźwięki usuwają zanieczyszczenia z narzędzi?

Kluczem jest tu zjawisko kawitacji, czyli powstawanie, a następnie implozja mikropęcherzyków w cieczy. Podczas tego procesu dochodzi do licznych, miejscowych zmian ciśnienia, a to prowadzi do oderwania i rozbicia zanieczyszczeń.

Dwie podstawowe zalety mycia ultradźwiękowego narzędzi kosmetycznych to: możliwość skutecznego oczyszczenia trudno dostępnych miejsc (połączenia, zagłębienia, zawiasy), nieosiągalnych za pomocą akcesoriów do mycia ręcznego, a także unikanie bezpośredniego oddziaływania mechanicznego na powierzchnie. Nie ma potrzeby szorowania, nie powstają więc zarysowania i inne uszkodzenia, wolniej następuje też proces zużycia narzędzi.

Ilutracja obrazująca schemat mycia narzędzi w myjce ultradźwiękowej.

 

Myjka ultradźwiękowa - wanienka ultradźwiękowa

Myjka ultradźwiękowa, zwana również wanienką ultradźwiękową, jest bardzo prosta w obsłudze, a korzystanie z niej jest intuicyjne. Branża kosmetyczna docenia też wymiary urządzeń – najmniejsze, a jednocześnie wystarczające w większości przypadków myjki ultradźwiękowe do narzędzi medycznych oraz narzędzi kosmetycznych mają rozmiar kartonu po butach.

Myjki ultradźwiękowe kosmetyczne zwykle mają możliwość regulacji temperatury roztworu myjącego oraz ustawiania czasu mycia. Ważne jest użycie odpowiedniego preparatu, działającego jednocześnie myjąco i dezynfekująco (najskuteczniejsze środki pozwalają zneutralizować już na tym etapie ponad 99% drobnoustrojów). Nowoczesne płyny do mycia narzędzi w kąpieli ultradźwiękowej są w pełni bezpieczne dla personelu, są też przyjazne dla różnych materiałów stosowanych w narzędziach medycznych.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Wytyczne sterylizacji na rok 2023 w salonie kosmetycznym

Wytyczne sterylizacji na rok 2023 w salonie kosmetycznym

Branża beauty nieustannie się rozwija, a formalne zasady regulujące tę dziedzinę gospodarki z trudem nadążają za zmieniającą rzeczywistością. Po raz kolejny wracamy do tematu sterylizacji w salonie kosmetycznym sprawdzając, czy w 2023 czekają nas jakieś nowości.
Cztery metody sterylizacji

Cztery metody sterylizacji

Równe reguły – dla placówek medycznych, gabinetów kosmetycznych, studiów tatuażu   Spis treści: Jakie mamy metody sterylizacji? Niezbędna kontrola sterylizacji Coraz więcej wiedzy, coraz więcej dobrych praktyk Jeszcze niedawno z procesem sterylizacji...
Torebki do sterylizacji - jak używać ich poprawnie?

Torebki do sterylizacji - jak używać ich poprawnie?

Jednym z najważniejszych etapów reprocesowania narzędzi medycznych jest ich pakowanie przed sterylizacją. Prawidłowe przeprowadzenie tej czynności oraz użycie opakowania odpowiedniej jakości pozwala na skuteczną sterylizację zawartości, a później – bezpieczne przechowywanie pakietu...