Najprostszymi i najchętniej stosowanymi opakowaniami sterylizacyjnymi są samoklejące torebki do sterylizacji, ale coraz większą popularnością cieszą się rękawy do sterylizacji w rolce, pozwalające na samodzielne „wyprodukowanie” opakowania o dowolnej długości. Wbrew pozorom taka metoda przygotowania opakowań sterylizacyjnych nie jest zarezerwowana dla większych placówek, przeprowadzających wyjaławianie materiałów medycznych na dużą skalę. Rękawów do sterylizacji można z powodzeniem używać w małych gabinetach. Sprzyja temu również oferta kompaktowych zgrzewarek – niewielkich, a jednocześnie zapewniających trwałe i szczelne połączenie. Dzisiaj – kilka słów o procesie zgrzewania rękawów, mniejszymi i większymi urządzeniami.
Spis treści:
O ile użycie typowej, torebki do sterylizacji jest banalnie proste (wystarczy, po włożeniu do środka narzędzia, zamknąć torebkę za pomocą warstwy kleju), to przygotowanie opakowania sterylizacyjnego z rękawa wymaga już dodatkowego urządzenia, czyli zgrzewarki do rękawów.
Taka metoda ma jednak istotną zaletę – czyli możliwość stworzenia opakowania o dowolnej długości, dostosowanej do długości wyjaławianego materiału. W realiach niewielkiej placówki wystarczy zamówienie jednej, uśrednionej szerokości rękawa, by tworzyć opakowania do sterylizacji wszystkich instrumentów w gabinecie.
Rękawy do sterylizacji, podobnie jak torebki, wykonane są z wytrzymałego, odpornego na rozerwanie lekkiego papieru medycznego połączonego ze specjalną, wielowarstwową folią. Papier zapewnia swobodną penetrację pary wodnej, a folia ułatwia identyfikację zapakowanego narzędzia.
Każda zgrzewarka powinna posiadać te dwie funkcje: odcinanie rękawa na wymiar, a następnie zamykanie krawędzi za pomocą wysokiej temperatury. Urządzenia dzieli się na dwie podstawowe kategorie, uwzględniające sposób zgrzewania: zgrzewarki szczękowe (impulsowe) i zgrzewarki rotacyjne.
Najprostsze w obsłudze urządzenia do zamykania rękawów do sterylizacji to zgrzewarki szczękowe, nazywane też zgrzewarkami impulsowymi. Przykładem może być zgrzewarka Quick Seal z oferty sklepu internetowego sterim.eu. Doskonale współpracuje ona z popularnymi rękawami do sterylizacji Sterim, a także asortymentem innych producentów.
Tworzenie zgrzewu polega na zaciśnięciu gorących elementów (szczęk) za pośrednictwem specjalnego uchwytu. Urządzenie sygnalizuje temperaturę pracy i niezbędny czas procesu za pomocą diody LED oraz dźwięku.
Ostrze tnące również obsługiwane jest ręcznie, a gabaryty zgrzewarki impulsowej ograniczono do minimum. Dzięki temu doskonale sprawdza się w niewielkich gabinetach lekarskich, przychodniach, a także salonach kosmetycznych. Istotną zaletą jest również przystępna cena.
Co zrozumiałe, w przypadku dużych ośrodków zdrowia i szpitali wydajność zgrzewarki szczękowej będzie niewystarczająca. Trzeba wtedy zastosować bardziej rozbudowane urządzenia.
Choć idea jest podobna, to sposób wykonywania zgrzewu w zgrzewarce rotacyjnej jest inny. Elementem aktywnym termicznie są tu ruchome rolki, sukcesywnie ściskające wsuwający się między nie materiał. Metoda taka jest wydajniejsza, a wyposażenie zgrzewarki w dodatkowe podajniki i automatykę pozwala na przyspieszenie całego procesu.
Zaawansowane zgrzewarki rotacyjne mają specjalne zabezpieczenia, cyfrowe sterowanie z możliwością modyfikacji temperatury zgrzewu, a także drukarki etykiet nanoszonych na przygotowywane pakiety sterylizacyjne. Chętnie stosowane są w większych placówkach i gabinetach stomatologicznych, przy znaczącej ilości materiałów medycznych poddawanych sterylizacji. Przykładem nowoczesnej zgrzewarki rotacyjnej jest zgrzewarka Hawo HD 650 DE z funkcją START/STOP.
Mogą Cię także zainteresować |
Zgrzewarki do rękawów sterylizacyjnych, podobnie jak inne urządzenia wykorzystywane w procesie reprocesowania materiału medycznego (przede wszystkim sterylizatory), powinny być poddawane regularnym testom. Konieczne jest okresowe sprawdzanie jakości wykonywanych zgrzewów, by potwierdzić ich szczelność i odporność na przypadkowe otwarcie.
Do oceny kluczowych parametrów zgrzewania, czyli temperatury oraz siły nacisku i czasu, używa się specjalnych testów w formie arkuszy (np. Sterim Seal Check). Zgodnie z zaleceniami ekspertów, kontrolę zgrzewu należy przeprowadzać na początku każdego dnia pracy, po rozgrzaniu zgrzewarki, a także przy zmianie typu rękawów.
Jakość zgrzewu ma kluczowe znaczenie dla zachowania wymaganych właściwości całego pakietu sterylizacyjnego, czyli – dla zachowania sterylności po przeprowadzeniu wyjaławiania. A to wprost przekłada się na bezpieczeństwo pacjentów/klientów i personelu.