Charakterystyka zgrzewarek do rękawów sterylizacyjnych

 

Najprostszymi i najchętniej stosowanymi opakowaniami sterylizacyjnymi są samoklejące torebki do sterylizacji, ale coraz większą popularnością cieszą się rękawy do sterylizacji w rolce, pozwalające na samodzielne „wyprodukowanie” opakowania o dowolnej długości. Wbrew pozorom taka metoda przygotowania opakowań sterylizacyjnych nie jest zarezerwowana dla większych placówek, przeprowadzających wyjaławianie materiałów medycznych na dużą skalę. Rękawów do sterylizacji można z powodzeniem używać w małych gabinetach. Sprzyja temu również oferta kompaktowych zgrzewarek – niewielkich, a jednocześnie zapewniających trwałe i szczelne połączenie. Dzisiaj – kilka słów o procesie zgrzewania rękawów, mniejszymi i większymi urządzeniami.   

Spis treści:

    1. Zalety rękawów do sterylizacji
    2. Działanie zgrzewarki do rękawów do sterylizacji
    3. Zgrzewarka szczękowa co to
    4. Jak działa zgrzewarka rotacyjna
    5. Test kontroli zgrzewu - co to?

 

 

Zalety rękawów do sterylizacji

Rękaw sterylizacyjny bez zakładki wsadzony do zgrzewarki szczękowej QuickSeal dostępnej w sklepie sterim.euO ile użycie typowej, torebki do sterylizacji jest banalnie proste (wystarczy, po włożeniu do środka narzędzia, zamknąć torebkę za pomocą warstwy kleju), to przygotowanie opakowania sterylizacyjnego z rękawa wymaga już dodatkowego urządzenia, czyli zgrzewarki do rękawów.

Taka metoda ma jednak istotną zaletę – czyli możliwość stworzenia opakowania o dowolnej długości, dostosowanej do długości wyjaławianego materiału. W realiach niewielkiej placówki wystarczy zamówienie jednej, uśrednionej szerokości rękawa, by tworzyć opakowania do sterylizacji wszystkich instrumentów w gabinecie.

 

 

Działanie zgrzewarki do rękawów do sterylizacji

Rękawy do sterylizacji, podobnie jak torebki, wykonane są z wytrzymałego, odpornego na rozerwanie lekkiego papieru medycznego połączonego ze specjalną, wielowarstwową folią. Papier zapewnia swobodną penetrację pary wodnej, a folia ułatwia identyfikację zapakowanego narzędzia.

Każda zgrzewarka powinna posiadać te dwie funkcje: odcinanie rękawa na wymiar, a następnie zamykanie krawędzi za pomocą wysokiej temperatury. Urządzenia dzieli się na dwie podstawowe kategorie, uwzględniające sposób zgrzewania: zgrzewarki szczękowe (impulsowe) i zgrzewarki rotacyjne.

 

 

Zgrzewarka szczękowa - co to

Zgrzewarka szczękowa, inaczej nazywana zgrzewarką impulsowa o małych gabarytach i prostej budowie. Nadaje się idealnie do mniejszych gabinetów stomatologicznych i weterynaryjnych.Najprostsze w obsłudze urządzenia do zamykania rękawów do sterylizacji to zgrzewarki szczękowe, nazywane też zgrzewarkami impulsowymi. Przykładem może być zgrzewarka Quick Seal z oferty sklepu internetowego sterim.eu. Doskonale współpracuje ona z popularnymi rękawami do sterylizacji Sterim, a także asortymentem innych producentów.

Tworzenie zgrzewu polega na zaciśnięciu gorących elementów (szczęk) za pośrednictwem specjalnego uchwytu. Urządzenie sygnalizuje temperaturę pracy i niezbędny czas procesu za pomocą diody LED oraz dźwięku.

Ostrze tnące również obsługiwane jest ręcznie, a gabaryty zgrzewarki impulsowej ograniczono do minimum. Dzięki temu doskonale sprawdza się w niewielkich gabinetach lekarskich, przychodniach, a także salonach kosmetycznych. Istotną zaletą jest również przystępna cena.

Co zrozumiałe, w przypadku dużych ośrodków zdrowia i szpitali wydajność zgrzewarki szczękowej będzie niewystarczająca. Trzeba wtedy zastosować bardziej rozbudowane urządzenia.

 

 

Jak działa zgrzewarka rotacyjna

Choć idea jest podobna, to sposób wykonywania zgrzewu w zgrzewarce rotacyjnej jest inny. Elementem aktywnym termicznie są tu ruchome rolki, sukcesywnie ściskające wsuwający się między nie materiał. Metoda taka jest wydajniejsza, a wyposażenie zgrzewarki w dodatkowe podajniki i automatykę pozwala na przyspieszenie całego procesu.

Zaawansowane zgrzewarki rotacyjne mają specjalne zabezpieczenia, cyfrowe sterowanie z możliwością modyfikacji temperatury zgrzewu, a także drukarki etykiet nanoszonych na przygotowywane pakiety sterylizacyjne. Chętnie stosowane są w większych placówkach i gabinetach stomatologicznych, przy znaczącej ilości materiałów medycznych poddawanych sterylizacji. Przykładem nowoczesnej zgrzewarki rotacyjnej jest zgrzewarka Hawo HD 650 DE z funkcją START/STOP.

 

Mogą Cię także zainteresować

Torebki czy rękawy do sterylizacji - co lepsze?

Konserwacja narzędzi kosmetycznych - to ma znaczenie!

Najważniejsze wytyczne sterylizacji na obecny rok 2023

 

Test kontroli zgrzewu - co to?

Zgrzewarki do rękawów sterylizacyjnych, podobnie jak inne urządzenia wykorzystywane w procesie reprocesowania materiału medycznego (przede wszystkim sterylizatory), powinny być poddawane regularnym testom. Konieczne jest okresowe sprawdzanie jakości wykonywanych zgrzewów, by potwierdzić ich szczelność i odporność na przypadkowe otwarcie.

Do oceny kluczowych parametrów zgrzewania, czyli temperatury oraz siły nacisku i czasu, używa się specjalnych testów w formie arkuszy (np. Sterim Seal Check). Zgodnie z zaleceniami ekspertów, kontrolę zgrzewu należy przeprowadzać na początku każdego dnia pracy, po rozgrzaniu zgrzewarki, a także przy zmianie typu rękawów.

Jakość zgrzewu ma kluczowe znaczenie dla zachowania wymaganych właściwości całego pakietu sterylizacyjnego, czyli – dla zachowania sterylności po przeprowadzeniu wyjaławiania. A to wprost przekłada się na bezpieczeństwo pacjentów/klientów i personelu.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym – dla bezpieczeństwa i… świętego spokoju. Nawet najmniejszy gabinet stomatologiczny jest gabinetem zabiegowym, a więc obowiązują w nim dokładnie takie same rygory jak w dużym ośrodku zdrowia. Jednocześnie od dentystów oczekuje się...
Ogranicz wizyty w Sanepidzie, czyli jak używać testów biologicznych

Ogranicz wizyty w Sanepidzie, czyli jak używać testów biologicznych

Badanie skuteczności procesu sterylizacji w autoklawie jest bardzo ważnym elementem procedur bezpieczeństwa w każdym szpitalu, ośrodku zdrowia, gabinecie lekarskim albo stomatologicznym, salonie urody czy studio tatuażu. Należy pamiętać o tym, że standardowe chemiczne testy kontroli...
Checklista poprawnego załadunku autoklawu - do pobrania

Checklista poprawnego załadunku autoklawu - do pobrania

Mimo coraz lepszych i prostszych w obsłudze sterylizatorów i mimo ciągłego udoskonalania opakowań do sterylizacji, o powodzeniu tego procesu, a w konsekwencji – o bezpieczeństwie pacjentów (klientów) i personelu, decyduje rzetelność i dokładność. Może w tym pomóc specjalna...