Checklista poprawnego załadunku autoklawu - do pobrania

 

Współczesny sprzęt, akcesoria i materiały eksploatacyjne do sterylizacji są bardzo wygodne w użytkowaniu. Producenci dbają o to, by oprócz niezbędnych cech technicznych i wymaganej jakości sanitarnej, pozwalały na uzyskanie maksymalnej wydajności przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka. Jednak mimo coraz lepszych i prostszych w obsłudze sterylizatorów i mimo ciągłego udoskonalania opakowań do sterylizacji, o powodzeniu tego procesu, a w konsekwencji – o bezpieczeństwie pacjentów (klientów) i personelu, decyduje rzetelność i dokładność. Może w tym pomóc specjalna check-lista jak poprawnie umieścić narzędzia w autoklawie, którą przygotowaliśmy dla naszych czytelników.

 

Spis treści

   1. Załadunek autoklawu – check lista, czyli cenna pomoc
   2. Inne czynności związane ze sterylizacją
   3. Sterylizacja narzędzi w autoklawie
   4. W jakiej temperaturze sterylizuje się narzędzia?
   5. Czas sterylizacji

 

 

Załadunek autoklawu – check lista, czyli cenna pomoc

O ile wybór odpowiedniego programu w sterylizatorze jest intuicyjny, to już sam załadunek komory autoklawu wymaga staranności i postępowania zgodnie z dobrymi praktykami. Chodzi o to, by zapewnić wymagane warunki sterylizacji dla całego wkładu.

Dużym ułatwieniem w codziennej pracy gabinetu jest korzystanie z check-listy poprawnego umieszczenia narzędzi do autoklawu. Wbrew pozorom check-lista pomóc może nie tylko osobom mniej doświadczonym lub czasowo zastępującym pracowników regularnie zajmujących się wyjaławianiem materiałów medycznych. Również dla wyspecjalizowanego personelu jest to cenne wsparcie, zapewniające stały, niezależny choćby od stopnia zmęczenia albo chwilowej dekoncentracji, bezpieczny standard w tak ważnej dla zdrowia procedurze.

 

Dla tych bardziej i dla tych mniej doświadczonych mamy właśnie taką specjalną check-listę. Zachęcamy do pobrania.

 

POBIERZ check-listę poprawnego załadunku sterylizatora

 

 

Inne czynności związane ze sterylizacją

To oczywiście nie wszystkie ważne czynności związane ze sterylizacją. Dobrą praktyką jest korzystanie z certyfikowanych środków (np. preparaty do mycia i dezynfekcji narzędzi przed sterylizacją) oraz ze sprawdzonych materiałów eksploatacyjnych, w tym testów kontroli sterylizacji oraz opakowań do sterylizacji. Jak zwykle z czystym sumieniem możemy tu polecić serię produktów marki Sterim, np. torebki do sterylizacji czy wskaźniki sterylizacji typu V.

 

Sterylizacja narzędzi w autoklawie

Sterylizator parowy nablatowy w gabinecie kosmetycznym stanowi kluczowy i nieodłączny element jego wyposażenia.

 

Sterylizacja parą wodną jest najpopularniejszą metodą wyjaławiania, powszechnie używaną zarówno w placówkach medycznych (gabinety lekarskie i laryngologiczne, przychodnie, szpitale) jak i w branży beauty, czyli gabinetach kosmetycznych, salonach manicure, studiach tatuażu itp.

 

Współczesne sterylizatory parowe (autoklawy) są proste w obsłudze. W urządzeniach zdefiniowane są programy, różniące się czasem i temperaturą procesu, przewidziane do różnych materiałów i narzędzi.

 

 

W jakiej temperaturze sterylizuje się narzędzia?

By bakterie, wirusy i grzyby zostały unieszkodliwione, muszą wystąpić odpowiednie warunki fizyczne. W procesie sterylizacji parowej istotne są temperatura oraz ciśnienie. Wyjaławianie może się odbywać w temperaturze 121 lub 134 stopni Celsjusza. Wybór temperatury procesu podyktowany jest specyfiką sterylizowanego materiału, przede wszystkim jego wrażliwością na wysokie temperatury.

W jaki sposób zapewnia się identyczną skuteczność obu procedur mimo różnych temperatur – niższej i wyższej? To proste, decyduje o tym kolejny czynnik, czyli czas.

 

Czas sterylizacji

Przykładowy schamat cyklu sterylizacji parowej pokazujący zależność czasu od temperatury sterylizacji.

 

Im niższa temperatura, tym czas sterylizacji musi być dłuższy, by zagwarantować skuteczne działanie czynnika sterylizującego (w tym przypadku pary wodnej). W praktyce czas jednego cyklu to od kilkunastu minut do ok. pół godziny.

Poszczególne programy sterylizacji oczywiście różnią się między sobą. Producenci opracowują kolejne systemy pozwalające na skrócenie czasu reprocesowania instrumentów.

 

Na przykład technologię QuikSteam w cenionym modelu Kronos B6 (nowoczesny sterylizator klasy B) z bardzo krótkim cyklem sterylizacji. 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Proces sterylizacji – krok po kroku

Proces sterylizacji – krok po kroku

Zmiany w przepisach sanitarnych znacznie rozszerzyły grupę podmiotów zobowiązanych do sterylizowania narzędzi. Sterylizacja uznawana jest za jedyną metodę dającą pełną ochronę przed drobnoustrojami, czyli ochronę przed przenoszonymi w ten sposób chorobami. Sterylizacja jest też...
Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Etykiety do sterylizacji znacząco przyspieszają zarówno oznaczanie pakietów, jak i prowadzenie wymaganych przepisami rejestrów – szczególnie w przypadku użycia metkownic automatycznych. Sprawdź do czego możesz je wykorzystać i jak z nich korzystać.
Bezpieczeństwo i higiena pracy w gabinecie kosmetycznym

Bezpieczeństwo i higiena pracy w gabinecie kosmetycznym

Tematyka BHP kojarzy się zwykle z przemysłem, budownictwem, transportem, rolnictwem – wszędzie tam, gdzie na skutek nieuwagi albo lekceważenia zasad bezpieczeństwa może dojść do poważnej kontuzji a nawet śmierci. W branży kosmetycznej mamy do czynienia z zagrożeniami innego rodzaju....