Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym

 

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym – dla bezpieczeństwa i… świętego spokoju. Nawet najmniejszy gabinet stomatologiczny jest gabinetem zabiegowym, a więc obowiązują w nim dokładnie takie same rygory jak w dużym ośrodku zdrowia. Jednocześnie od dentystów oczekuje się ciągłego podążania za nowinkami technicznymi i ciągłego zwiększania komfortu pacjentów. Konkurencja jest ogromna. Warto, w imię powodzenia tego stomatologicznego biznesu, dbać również o to, by pobyt w naszym gabinecie był dla nich stuprocentowo bezpieczny, również pod względem higienicznym. Bo to oznacza przysłowiowy święty spokój.

Spis treści

1. Akcesoria i materiały do sterylizacji w gabinecie stomatologicznym
2. Kontrola procesu sterylizacji w gabinecie
3. U dentysty – wymagania jak w każdym gabinecie zabiegowym
4. Sukces na zapleczu, czyli sterylizator w akcji
5. U stomatologa – raczej sterylizator parowy

 

 

torebki do sterylizacji w gabinecie stomatologicznymAkcesoria i materiały do sterylizacji w gabinecie stomatologicznym

Dentyści używają specyficznych narzędzi i trzeba to uwzględnić podczas sterylizacji. Na przykład: w przypadku wierteł konieczne jest mycie i dezynfekcja w specjalnym stężonym preparacie, a następnie płukanie w wodzie destylowanej i suszenie; dopiero tak przygotowane narzędzie można poddać sterylizacji w autoklawie. Odpowiednich zabiegów przed wyjaławianiem wymagają też końcówki stomatologiczne do unitów (prostnice, kątnice, skalery). Instrumenty umieszcza się zwykle w torebkach lub rękawach do sterylizacji, należy przy tym pamiętać o zabezpieczeniu ostrych końcówek narzędzi. Częstą praktyką jest sterylizowanie w jednym opakowaniu kompletu narzędzi przeznaczonych dla jednego pacjenta. Ułatwia to zarządzanie instrumentami w gabinecie.

testy do kontroli sterylizacji w gabinecie stomatologicznym

 

 

Kontrola procesu sterylizacji w gabinecie

Codzienna kontrola sterylizatora, nadzór nad jego prawidłowym działaniem, każdorazowa kontrola sterylizacji za pomocą testów chemicznych, wieloletnie przechowywanie testów i dokumentacji, comiesięczna kontrola urządzenia z użyciem testów biologicznych – formalne obowiązki są uciążliwe, ale jednocześnie niezbędne. Rygory pozwalają na dyscyplinowanie personelu odpowiedzialnego za sterylizację i zachowanie standardów higienicznych. A prawidłowo prowadzona dokumentacja może okazać się bezcennym dowodem w sporze z pacjentem, który odpowiedzialnością za zakażenie i chorobę chciałby obarczyć swojego dentystę.

Poniżej wymieniamy kilka testów, które kontrolują poprawność i jakość prowadzonej sterylizacji w gabinetach stomatologicznych:

 

 

U dentysty – wymagania jak w każdym gabinecie zabiegowym

W powszechnym przekonaniu lekarz dentysta to taki „inny lekarz”, w domyśle – jego praca nie jest tak trudna i odpowiedzialna jak np. praca kardiologa czy ginekologa. Faktycznie, zdecydowanie rzadziej ma do czynienia ze schorzeniami zagrażającymi życiu pacjenta i rzadziej przepisuje leki. Natomiast w kwestii standardów higienicznych, procedur i wyposażenia musi spełniać dokładnie takie same wymagania jak każda placówka medyczna. Co więcej – zagrożeń w gabinecie stomatologicznym jest więcej niż w „normalnym” gabinecie lekarskim.

Gabinet stomatologiczny – zagrożenia higieniczne

Wynika to ze stosowanych metod leczenia. W dużej mierze bazują one na obróbce mechanicznej zmienionych chorobowo tkanek. Podczas tego procesu uwalnia się niebezpieczny aerozol, który może osadzać się na sprzęcie i wyposażeniu.
Specyfiką gabinetów dentystycznych jest również duży ruch pacjentów, a co za tym idzie – konieczność bardzo częstej wymiany całych kompletów instrumentów, akcesoriów i środków ochrony. Dostępność tych materiałów decyduje o płynności działania i efektywności ekonomicznej gabinetu.

 


Sukces na zapleczu, czyli sterylizator w akcji

Niezawodny, wydajny, nowoczesny i ekonomiczny w eksploatacji sterylizator ma więc dla gabinetu stomatologicznego znaczenie strategiczne. Oczywiście - wraz z kompletem niezbędnych akcesoriów (tace, kosze, pojemniki do przechowywania) i materiałów (opakowania do sterylizacji, testy kontroli sterylizacji). Bardzo istotna jest również dobra organizacja pracy, czyli bieżąca kontrola stanu jałowych instrumentów,planowanie kolejnych cykli sterylizacji, nadzór i dokumentowanie. 

 

 

U stomatologa – raczej sterylizator parowy

W gabinetach stomatologicznych najczęściej używa się sterylizatorów parowych, w których czynnikiem biobójczym jest nasycona para wodna o temperaturze ok. 130 stopni C. Dentyści nie korzystają ze sprzętu wrażliwego na wysokie temperatury, nie ma więc konieczności używania niskotemperaturowych sterylizatorów plazmowych, wykorzystujących właściwości nadtlenku wodoru. Sterylizatory parowe dostępne są w różnych wielkościach, a ich kompaktowa budowa ułatwia urządzenie zaplecza gabinetu. Nowoczesne urządzenia do sterylizacji są całkowicie automatyczne, co usprawnia pracę personelu i eliminuje ryzyko błędów ludzkich. Funkcje monitorowania parametrów i archiwizowania danych z poszczególnych cykli zmniejszają uciążliwość prowadzenia obowiązkowej dokumentacji.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Zasady mycia i sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Zasady mycia i sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Narzędzia chirurgiczne są stosowane nie tylko w szpitalach, ambulatoriach, gabinetach zabiegowych, gabinetach stomatologicznych, ale również w placówkach niemedycznych – choćby salonach urody. Choć użyte materiały, konstrukcja i technologia produkcji narzędzi medycznych uwzględnia...
Cztery metody sterylizacji

Cztery metody sterylizacji

Równe reguły – dla placówek medycznych, gabinetów kosmetycznych, studiów tatuażu   Spis treści: Jakie mamy metody sterylizacji? Niezbędna kontrola sterylizacji Coraz więcej wiedzy, coraz więcej dobrych praktyk Jeszcze niedawno z procesem sterylizacji...
Ogranicz wizyty w Sanepidzie, czyli jak używać testów biologicznych

Ogranicz wizyty w Sanepidzie, czyli jak używać testów biologicznych

Badanie skuteczności procesu sterylizacji w autoklawie jest bardzo ważnym elementem procedur bezpieczeństwa w każdym szpitalu, ośrodku zdrowia, gabinecie lekarskim albo stomatologicznym, salonie urody czy studio tatuażu. Należy pamiętać o tym, że standardowe chemiczne testy kontroli...