Sterylizator do narzędzi manicure – jaki wybrać

 

Aktualnie obowiązujące przepisy nie pozostawiają wątpliwości: gabinety kosmetyczne, salony manicure, studia tatuażu i temu podobne punkty usługowe muszą, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu, przeprowadzać sterylizację narzędzi. Wymagania są surowe, a ewentualne zaniedbania mogą skutkować poważnymi karami finansowymi dla właściciela zakładu. Ale to nie wszystko. Klient, który doznał uszczerbku na zdrowiu na skutek użycia niewyjałowionych narzędzi, może pozwać usługodawcę o wysokie odszkodowanie. Jak zatem dostosować się do przepisów, jak uniknąć mandatów, grzywien i wyroków?


Po co sterylizacja w salonie manicure?

Wyjaławianie narzędzi służących do różnego rodzaju zabiegów kojarzy nam się przede wszystkim z różnego rodzaju placówkami medycznymi: gabinetami stomatologicznymi i zabiegowymi, przychodniami, szpitalami. Ten szczególny reżim sanitarny w placówce medycznej jest oczywisty, ale podobnie oczywisty powinien być w punktach usługowych. W końcu tam również dochodzi do naruszenia tkanek, a przecież do zakażenia może dojść nie tylko w przypadku otwartej rany i bezpośredniego kontaktu narzędzia z krwią. Wystarczą niewidoczne mikrouszkodzenia skóry, czyli coś, co jest zupełnie naturalne w salonie manicure.


Co należy sterylizować?

Odpowiedź na takie pytanie jest bardzo prosta. Sterylizacji należy poddawać wszelkie narzędzia wielokrotnego użytku, przy używaniu których dochodzi lub może dojść do jakiegokolwiek naruszenia tkanek. W przypadku salonu manicure będą to różnego rodzaju nożyczki, cążki, pęsety, pilniki, frezy, dłuta.

Kobieta dezynfekująca narzędzia kosmetyczne za pomocą aerozolu

Procedury sterylizacji

Sterylizacja nie ogranicza się do umieszczenia narzędzi w sterylizatorze. Najpierw trzeba je umyć i zdezynfekować, następnie umieścić w opakowaniu do sterylizacji, w odpowiedni sposób ułożyć w komorze sterylizatora, nie zapominając o dodatkowych testach kontroli sterylizacji. Do tego konieczne jest odpowiednie dokumentowanie procesu sterylizacji (wraz z wynikami przeprowadzonych testów potwierdzających prawidłowy przebieg procesu) oraz odpowiednie przechowywanie wysterylizowanych pakietów.


Wybór sterylizatora

Spośród metod sterylizacji najpopularniejsze są dwie: parowa i plazmowa. Metoda sterylizacji za pomocą pary pod ciśnieniem jest lepiej znana (również laikom), ale istotne zalety metody sterylizacji plazmą przekładają się na coraz większe zainteresowanie tą technologią w ostatnich latach.
Sterylizacja parą wodną pod ciśnieniem jest bardzo skuteczna i intuicyjna, a nowoczesne sterylizatory parowe dają możliwość bardzo precyzyjnej kontroli procesu oraz automatycznego dokumentowania przebiegu sterylizacji (co jest niezbędne w celu archiwizacji). Przykładem może być nablatowy sterylizator parowy Superior B18, działający w klasie B.
Zaletami sterylizacji plazmowej są przede wszystkim niska temperatura procesu, dająca możliwość wyjaławiania bardzo wrażliwych instrumentów oraz bardzo krótki czas sterylizacji. Sterylizatory plazmowe nie wymagają podłączania instalacji wodnej, a załadunek jednorazowej kasety z nadtlenkiem wodoru (czynnikiem sterylizującym) jest bardzo prosty. Również w tej kategorii urządzeń znaleźć można kompaktowe modele dla niewielkich gabinetów lekarskich i salonów kosmetycznych, na przykład sterylizator plazmowy RENO-S20. Takie sprzęt może być dobrą alternatywą dla typowego autoklawu parowego.


Opakowania do sterylizacji i testy kontroli sterylizacji

Kluczem doboru odpowiednich materiałów eksploatacyjnych będzie zawsze stosowana metoda sterylizacji. Dotyczy to również opakowań do pakietów sterylizacyjnych, ale szczególne znaczenie ma przy zamawianiu testów kontroli sterylizacji. Muszą one uwzględniać i odpowiednio reagować na spełnianie warunków fizykochemicznych, czyli na parametry sterylizacji znacząco różniące się w zależności od stosowanej metody.
Prostszy jest dobór opakowań do sterylizacji. W wielu przypadkach mają one charakter uniwersalny i mogą być używany do ochrony zestawów poddawanych wyjaławianiu rożnymi metodami.

Na szczęście na rynku jest duży wybór materiałów eksploatacyjnych niezbędnych do prawidłowej sterylizacji i nie mają z tym problemów również właściciele salonów kosmetycznych i gabinetów manicure. Dobierając asortyment na pewno trzeba upewnić się, czy produkty zaopatrzone są w odpowiednie certyfikaty i czy poziom cenowy pozwoli na zoptymalizowanie kosztów placówki.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak dezynfekować pędzle do makijażu?

Jak dezynfekować pędzle do makijażu?

Dezynfekcja pędzli z włosia naturalnego i sztucznego, używanych do wykonywania makijażu, jest konieczna. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy akcesoria te wykorzystywane są do świadczenia usług, czyli profesjonalnego wykonywania makijażu wielu osobom. W takim wypadku zestaw pędzli...
Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Jak wielkim zagrożeniem mogą być wirusy i bakterie - wiedzą już wszyscy. Standardy i procedury chroniące przed skażeniem obowiązują od dziesiątków lat, dla lekarzy i personelu medycznego to oczywistość, ale dopiero wraz z pandemią koronawirusa COVID-19 świadomość ta stała się...
Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Jakim przepisom sanitarnym podlegają zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, salony manicure i studia tatuażu? Dokładnie takim samym jak gabinety zabiegowe i inne placówki medyczne. Takie same są również wymagania instytucji kontrolujących oraz konsekwencje ewentualnych naruszeń.