Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

 

Jakim przepisom sanitarnym podlegają zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, salony manicure i studia tatuażu? Dokładnie takim samym jak gabinety zabiegowe i inne placówki medyczne. Takie same są również wymagania instytucji kontrolujących oraz konsekwencje ewentualnych naruszeń.

Spis treści:

    1. Potencjalne zagrożenia
    2. Przepisy, procedury i wiedza w gabinecie kosmetycznym
    3. Podstawowe zasady postępowania z narzędziami w gabinecie kosmetycznym
    4. Bogata oferta dla placówek niemedycznych
    5. Oczekiwania klientów

 

 

Potencjalne zagrożenia

Dezynfekcja dłoni w salonie kosmetycznym przed przystapieniem do zabiegu

Przez wiele lat świadomość zagrożeń w salonach fryzjerskich i gabinetach kosmetycznych była niska. Nierzadko lekceważona była nawet zasada dezynfekcji    narzędzi, w myśl błędnego przekonania, że „strzyżenie albo manicure to nie operacja chirurgiczna”.

Na szczęście dzisiaj nikogo nie trzeba przekonywać, że do skażenia może dojść przy najdrobniejszym, niewidzialnym uszkodzeniu skóry. Zdajemy sobie sprawę z konsekwencji zakażenia wirusami HIV czy zapalenia wątroby, by nie wspomnieć o tym najnowszym, który na wiele miesięcy sparaliżował praktycznie cały świat.

 

Przepisy, procedury, wiedza

Podstawowym założeniem w dziedzinie dezynfekcji i sterylizacji jest wprowadzanie ujednoliconych zasad, obowiązujących zarówno w branży medycznej, jak i pozamedycznej. Przepisy wprowadzane są na poziomie dyrektyw międzynarodowych, a do nich dostosowywane są regulacje krajowe. Kolejnym etapem jest formułowanie zaleceń i wskazówek Sanepidu. Głównymi dokumentami, do których odwołują się instytucje kontrolne, są normy: PN-EN ISO 11706, PN-EN ISO 15883, PN-EN ISO 11140 oraz PN-EN ISO 868. Określają one obowiązujące standardy dla mycia, dezynfekcji i sterylizacji wyrobów medycznych, zarówno jeżeli chodzi o kolejne czynności, jak i używany sprzęt i materiały.

Należy raz jeszcze podkreślić, że w salonach salonach urody studiach tatuażu również używa się tzw. wyrobów medycznych, czyli bezwzględnie wymagane jest spełnienie dokładnie takich samych zasad jak w gabinetach lekarskich, ośrodkach zdrowia czy szpitalach.

Wraz z obowiązkiem wprowadzania jednolitych standardów i procedur, rosną również wymagania dotyczące kwalifikacji osób zajmujących się dezynfekcją i sterylizacją. Tutaj pomocą dla przedsiębiorców branży beauty są szkolenia, a także wydawnictwa opracowane przez organizacje branżowe.

 

Podstawowe reguły postępowania z narzędziami w gabinecie kosmetycznym

Dla prawidłowego przeprowadzenia dezynfekcji i sterylizacji potrzebne są nie tylko wiedza, sprzęt oraz materiały eksploatacyjne. Niezbędna jest również odpowiednia organizacja przestrzeni, czyli wyraźne oddzielenie kolejnych stref: opracowywania narzędzi po ich użyciu, czyli oczyszczania, mycia i dezynfekcji, następnie przygotowania pakietów do sterylizacji, a później ich przechowywania, już po wyjałowieniu.

Mycie i dezynfekcja w gabinecie kosmetycznym

 

Dobór preparatów i sposobu dezynfekcji oraz metody sterylizacji wynika ze specyfiki zakładu i rodzaju używanych narzędzi i materiałów. Najpopularniejszą metodę sterylizacji parą pod ciśnieniem coraz częściej zastępowana jest metodą sterylizacji plazmowej, która w ostatnich latach stała się łatwiej osiągalna również dla niewielkich placówek. Oczywiście w każdym przypadku należy przestrzegać zaleceń producenta, dbając o odpowiednią jakość środków i materiałów eksploatacyjnych oraz przeglądy serwisowe.

 

Parametry każdego procesu muszą być kontrolowane na bieżąco. Służą do tego testy chemiczne umieszczane wraz z pakietami w komorze sterylizatora.  Dodatkowo wymagane jest okresowe badanie skuteczności sterylizacji, przeprowadzane za pomocą testów biologicznych.  Częstotliwość takich kontroli zależy od aktualnych zaleceń Sanepidu. Przyjęło się, że nie powinny się odbywać rzadziej niż raz na tydzień.

 

Bogata oferta dla placówek niemedycznych

Na szczęście obecna oferta rynkowa pozwala bez żadnych problemów zaopatrzyć każdy gabinet kosmetyczny w sprzęt, materiały eksploatacyjne i akcesoria do sterylizacji, dopasowane do potrzeb takiego zakładu. Dla pewności warto skorzystać z oferty wyspecjalizowanego dostawcy, posiadającego niezbędną wiedzę i sprawdzony asortyment z odpowiednimi certyfikatami, spełniający wszelkie wymagania norm. Z czystym sumieniem możemy zarekomendować sklep sterim.eu, bazujący na wieloletnim doświadczeniu specjalistów współpracujących z profesjonalną służbą zdrowia, oferujący sterylizatory, opakowania do sterylizacji i testy sterylizacji w bardzo korzystnych cenach.

 

Oczekiwania klientów 

Warto pamiętać, że dopasowanie się do rygorystycznych wymagań dotyczących dezynfekcji i sterylizacji w branży beauty nie jest tylko fanaberią albo męczącym zaliczeniem wymagań Sanepidu. W ten sposób właścicielka lub właściciel zakładu odpowiada na potrzebę swoich klientów, oczekujących pełnej ochrony przed przypadkowymi zakażeniami. A dbając o ich bezpieczeństwo, chroni również siebie. Finansowo i  zdrowotnie.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Zasady mycia i sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Zasady mycia i sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Narzędzia chirurgiczne są stosowane nie tylko w szpitalach, ambulatoriach, gabinetach zabiegowych, gabinetach stomatologicznych, ale również w placówkach niemedycznych – choćby salonach urody. Choć użyte materiały, konstrukcja i technologia produkcji narzędzi medycznych uwzględnia...
Prawo kosmetyczne – przepisy dotyczące sterylizacji w branży beauty

Prawo kosmetyczne – przepisy dotyczące sterylizacji w branży beauty

Branża kosmetyczna, jeżeli chodzi o wymagania dotyczące standardów higienicznych, praktycznie zrównała się z sektorem ochrony zdrowia. O bardzo poważnym podejściu do tematu zabezpieczenia przed zakażeniem i zarażeniem w salonach urody, zakładach fryzjerskich i studiach tatuażu, mogą...
Jak dezynfekować pędzle do makijażu?

Jak dezynfekować pędzle do makijażu?

Dezynfekcja pędzli z włosia naturalnego i sztucznego, używanych do wykonywania makijażu, jest konieczna. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy akcesoria te wykorzystywane są do świadczenia usług, czyli profesjonalnego wykonywania makijażu wielu osobom. W takim wypadku zestaw pędzli...