Jak dezynfekować pędzle do makijażu?

 

Dezynfekcja pędzli z włosia naturalnego i sztucznego, używanych do wykonywania makijażu, jest konieczna. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy akcesoria te wykorzystywane są do świadczenia usług, czyli profesjonalnego wykonywania makijażu wielu osobom. W takim wypadku zestaw pędzli powinien być zmieniany na czysty i zdezynfekowany przy każdej usłudze. Makijażystki, kosmetyczki czy wizażystki mogą z powodzeniem korzystać z preparatów do dezynfekcji stosowanych w służbie zdrowia. Dzięki temu zyskują gwarancję skuteczności i pełnego bezpieczeństwa – dla pacjentów i dla siebie.


Groźne drobnoustroje we wrażliwych miejscach

Makijaże wykonywane są zwykle w pobliżu miejsc szczególnie wrażliwych na zakażenie. Nawet w przypadku całkowicie zdrowej i odpornej skóry, wirusy, bakterie i grzyby mogą z łatwością przeniknąć do organizmu za pośrednictwem ust, oczu i śluzówki nosa. A gdy na skórze pojawiają się drobne ranki albo mikrouszkodzenia, będące pozostałością po wcześniejszych zabiegach kosmetycznych, ryzyko zakażenia jest jeszcze większe.


Pędzle – wymarzone miejsce dla drobnoustrojów

Sama budowa pędzla do makijażu sprzyja gromadzeniu się tam bakterii, wirusów i grzybów. Drobnoustroje osiadają nie tylko na powierzchni poszczególnych włosów, ale również na skuwce, trzonku i w miejscach połączenia poszczególnych elementów pędzla.

 

Etap I – usuwanie zanieczyszczeń znajdujących się na włosiu

Pozbycie się wszelkich zabrudzeń, które osiadły na pędzlu podczas wykonywania makijażu jest niezbędne z powodów praktycznych (by pozostałości nie utrudniały wykonania kolejnej usługi) oraz z powodów higienicznych. Aby późniejsza dezynfekcja była skuteczna, musimy przeprowadzić ją na czystym i suchym włosiu.
W zależności od stosowanych kosmetyków, do czyszczenia włosia stosuje się wodę z delikatnym mydłem, olejki do mycia lub wyspecjalizowane preparaty usuwające zaschnięte resztki produktów do makijażu. Uzupełnieniem mycia pędzli wykonanych z włosia naturalnego może być zaaplikowanie odżywki do włosów. Pomaga ona w zachowaniu właściwości i zwiększa trwałość pędzla.


Etap II – mycie skuwki i trzonka pędzla

Podczas mycia włosia najwygodniej trzymać pędzel (albo kilka pędzli) w dłoni, proces usuwania zanieczyszczeń z pozostałych elementów można przeprowadzić później. Doskonale nadają się do tego chusteczki myjące lub myjąco-dezynfekujące. Są bardzo wygodne w użyciu i zapobiegają namakaniu trzonka pędzla.


Etap III – suszenie pędzla

Włosie pędzla do makijażu, z którego po umyciu usuwamy nadmiar wody, schnie stosunkowo szybko. Wystarczy zadbać o to, by „wisiało w powietrzu” i nie dotykało innych powierzchni. W niektórych przypadkach wskazane jest zastosowanie specjalnych nakładek, pozwalających zachować pożądany kształt końcówki pędzla.


Etap IV – dezynfekcja włosia

Środek do dezynfekcji powierzchni gładkich i chropowatych

Do tego celu stosujemy preparat do dezynfekcji powierzchni. Pędzel należy umieścić w naczyniu z preparatem tak, by zanurzone było całe włosie oraz część skuwki. Proces musi trwać na tyle długo, by aktywny środek mógł dotrzeć do każdego z włosów.


Etap V – dezynfekcja pozostałych elementów

Osobne dezynfekowanie skuwki, a szczególnie trzonka, jest wskazane przy stosowaniu silnych środków do dezynfekcji. Elementy, wykonane z metalu lub drewna, przy dłuższym zanurzeniu mogłyby ulec uszkodzeniu, stąd konieczność osobnej dezynfekcji trzonka i skuwki, choćby za pomocą chusteczki, ściereczki lub gąbki nasączonej płynem biobójczym.
Ten etap można można pominąć w przypadku stosowania nowoczesnych preparatów dezynfekujących o dużej kompatybilności materiałowej, np. środków TECcare dostępnych w sklepie sterim.eu – pędzel można zanurzyć w całości w preparacie, który jest bardzo łagodny, przy zachowaniu pełnej skuteczności biobójczej.


Etap VI – suszenie pędzla

Po zdezynfekowaniu pędzel należy wysuszyć, unikając kontaktu z innymi przedmiotami i dbając o ochronę przed powtórnym zabrudzeniem.


Etap VII – przechowywanie i ponowne użycie zdezynfekowanych pędzli

Umyte i zdezynfekowane pędzle należy przechowywać tak, by zminimalizować ryzyko kontaktu z akcesoriami zanieczyszczonymi. Ważne jest również regularne mycie i dezynfekowanie rąk – szczególnie po wykonaniu makijażu oraz przed przystąpieniem do następnego.
Tutaj znów mogą przydać się sprawdzone środki z serii TECcare PROTECT (do dezynfekcji rąk), oferowane w formie płynu, pianki lub wilgotnych chusteczek.

         

 

Profesjonalne preparaty do dezynfekcji medycznej w branży beauty

Na rynku nie brakuje środków do dezynfekcji pędzli kosmetycznych. Skorzystanie z oferty dostawcy wyspecjalizowanego w obsłudze sektora medycznego daje jednak możliwość skorzystania z najnowocześniejszych (bardzo skutecznych, a jednocześnie łagodnych) preparatów i daje pewność stuprocentowego bezpieczeństwa produktu.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Jakim przepisom sanitarnym podlegają zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, salony manicure i studia tatuażu? Dokładnie takim samym jak gabinety zabiegowe i inne placówki medyczne. Takie same są również wymagania instytucji kontrolujących oraz konsekwencje ewentualnych naruszeń.
Zasady mycia i sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Zasady mycia i sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Narzędzia chirurgiczne są stosowane nie tylko w szpitalach, ambulatoriach, gabinetach zabiegowych, gabinetach stomatologicznych, ale również w placówkach niemedycznych – choćby salonach urody. Choć użyte materiały, konstrukcja i technologia produkcji narzędzi medycznych uwzględnia...
Prawo kosmetyczne – przepisy dotyczące sterylizacji w branży beauty

Prawo kosmetyczne – przepisy dotyczące sterylizacji w branży beauty

Branża kosmetyczna, jeżeli chodzi o wymagania dotyczące standardów higienicznych, praktycznie zrównała się z sektorem ochrony zdrowia. O bardzo poważnym podejściu do tematu zabezpieczenia przed zakażeniem i zarażeniem w salonach urody, zakładach fryzjerskich i studiach tatuażu, mogą...