Jak dezynfekować pędzle do makijażu?

 

Dezynfekcja pędzli z włosia naturalnego i sztucznego, używanych do wykonywania makijażu, jest konieczna. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy akcesoria te wykorzystywane są do świadczenia usług, czyli profesjonalnego wykonywania makijażu wielu osobom. W takim wypadku zestaw pędzli powinien być zmieniany na czysty i zdezynfekowany przy każdej usłudze. Makijażystki, kosmetyczki czy wizażystki mogą z powodzeniem korzystać z preparatów do dezynfekcji stosowanych w służbie zdrowia. Dzięki temu zyskują gwarancję skuteczności i pełnego bezpieczeństwa – dla pacjentów i dla siebie.

Groźne drobnoustroje we wrażliwych miejscach

Makijaże wykonywane są zwykle w pobliżu miejsc szczególnie wrażliwych na zakażenie. Nawet w przypadku całkowicie zdrowej i odpornej skóry, wirusy, bakterie i grzyby mogą z łatwością przeniknąć do organizmu za pośrednictwem ust, oczu i śluzówki nosa. A gdy na skórze pojawiają się drobne ranki albo mikrouszkodzenia, będące pozostałością po wcześniejszych zabiegach kosmetycznych, ryzyko zakażenia jest jeszcze większe.


Pędzle – wymarzone miejsce dla drobnoustrojów

Sama budowa pędzla do makijażu sprzyja gromadzeniu się tam bakterii, wirusów i grzybów. Drobnoustroje osiadają nie tylko na powierzchni poszczególnych włosów, ale również na skuwce, trzonku i w miejscach połączenia poszczególnych elementów pędzla.

 

Etap I – usuwanie zanieczyszczeń znajdujących się na włosiu

Pozbycie się wszelkich zabrudzeń, które osiadły na pędzlu podczas wykonywania makijażu jest niezbędne z powodów praktycznych (by pozostałości nie utrudniały wykonania kolejnej usługi) oraz z powodów higienicznych. Aby późniejsza dezynfekcja była skuteczna, musimy przeprowadzić ją na czystym i suchym włosiu.
W zależności od stosowanych kosmetyków, do czyszczenia włosia stosuje się wodę z delikatnym mydłem, olejki do mycia lub wyspecjalizowane preparaty usuwające zaschnięte resztki produktów do makijażu. Uzupełnieniem mycia pędzli wykonanych z włosia naturalnego może być zaaplikowanie odżywki do włosów. Pomaga ona w zachowaniu właściwości i zwiększa trwałość pędzla.


Etap II – mycie skuwki i trzonka pędzla

Podczas mycia włosia najwygodniej trzymać pędzel (albo kilka pędzli) w dłoni, proces usuwania zanieczyszczeń z pozostałych elementów można przeprowadzić później. Doskonale nadają się do tego chusteczki myjące lub myjąco-dezynfekujące. Są bardzo wygodne w użyciu i zapobiegają namakaniu trzonka pędzla.


Etap III – suszenie pędzla

Włosie pędzla do makijażu, z którego po umyciu usuwamy nadmiar wody, schnie stosunkowo szybko. Wystarczy zadbać o to, by „wisiało w powietrzu” i nie dotykało innych powierzchni. W niektórych przypadkach wskazane jest zastosowanie specjalnych nakładek, pozwalających zachować pożądany kształt końcówki pędzla.


Etap IV – dezynfekcja włosia

Do tego celu stosujemy preparat do dezynfekcji powierzchni. Pędzel należy umieścić w naczyniu z preparatem tak, by zanurzone było całe włosie oraz część skuwki. Proces musi trwać na tyle długo, by aktywny środek mógł dotrzeć do każdego z włosów.


Etap V – dezynfekcja pozostałych elementów

Osobne dezynfekowanie skuwki, a szczególnie trzonka, jest wskazane przy stosowaniu silnych środków do dezynfekcji. Elementy, wykonane z metalu lub drewna, przy dłuższym zanurzeniu mogłyby ulec uszkodzeniu, stąd konieczność osobnej dezynfekcji trzonka i skuwki, choćby za pomocą chusteczki, ściereczki lub gąbki nasączonej płynem biobójczym.
Etap VI – suszenie pędzla

Po zdezynfekowaniu pędzel należy wysuszyć, unikając kontaktu z innymi przedmiotami i dbając o ochronę przed powtórnym zabrudzeniem.


Etap VII – przechowywanie i ponowne użycie zdezynfekowanych pędzli

Umyte i zdezynfekowane pędzle należy przechowywać tak, by zminimalizować ryzyko kontaktu z akcesoriami zanieczyszczonymi. Ważne jest również regularne mycie i dezynfekowanie rąk – szczególnie po wykonaniu makijażu oraz przed przystąpieniem do następnego.
Tutaj znów mogą przydać się sprawdzone środki STERILLHAND (do dezynfekcji rąk), oferowane w formie płynu do dezynfekcji z pompką oraz małego opakowania żelu do dezynfekcji.Profesjonalne preparaty do dezynfekcji medycznej w branży beauty

Na rynku nie brakuje środków do dezynfekcji pędzli kosmetycznych. Skorzystanie z oferty dostawcy wyspecjalizowanego w obsłudze sektora medycznego daje jednak możliwość skorzystania z najnowocześniejszych (bardzo skutecznych, a jednocześnie łagodnych) preparatów i daje pewność stuprocentowego bezpieczeństwa produktu.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Jakim przepisom sanitarnym podlegają zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, salony manicure i studia tatuażu? Dokładnie takim samym jak gabinety zabiegowe i inne placówki medyczne. Takie same są również wymagania instytucji kontrolujących oraz konsekwencje ewentualnych naruszeń.
Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Etykiety do sterylizacji znacząco przyspieszają zarówno oznaczanie pakietów, jak i prowadzenie wymaganych przepisami rejestrów – szczególnie w przypadku użycia metkownic automatycznych. Sprawdź do czego możesz je wykorzystać i jak z nich korzystać.
Sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

Sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

Wraz z uporządkowaniem wymagań dotyczących procedur sanitarnych, zwiększył się katalog placówek, w których konieczne jest sterylizowanie narzędzi. Aktualnie obowiązujące przepisy są jednoznaczne: o ile tylko pojawiają się okoliczności sprzyjające przedostaniu się wirusów i...