Sterylizacja i dezynfekcja narzędzi w gabinecie stylizacji rzęs

 

Moda na długie rzęsy sprawiła, że przedłużanie rzęs jest obecnie jedną z najpopularniejszych usług kosmetycznych. Taki zabieg upiększający można przeprowadzić w typowym salonie urody albo w jednym z wyspecjalizowanych gabinetów stylizacji rzęs. Okuliści zwracają jednak uwagę na niebezpieczeństwa i zalecają daleko idącą ostrożność.

Spis treści:

1. Czy przedłużanie rzęs jest bezpieczne?
2. Ryzyko zakażenia podczas przedłużania rzęs.
3. Sterylizacja pęset do rzęs i innych narzędzi.
4. Dezynfekcja w gabinecie sterylizacji rzęs.

 

 

Czy przedłużanie rzęs jest bezpieczne?

Oczywiście w większości przypadków zabieg ten nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji, a klientki salonów są zadowolone z efektu estetycznego, nie narzekając na żadne skutki uboczne. Okuliści zwracają jednak uwagę na możliwość wystąpienia różnego rodzaju komplikacji. W niektórych przypadkach wynika to z cech indywidualnych (choćby alergii na klej używany do doklejania sztucznych włosków albo wyjątkowo wrażliwej skóry) albo z braku odpowiednich nawyków higienicznych. Warto wspomnieć, że już sama obecność „ciała obcego” na powiece może prowokować do częstszego dotykania, pocierania, a także sprzyjać gromadzeniu się zabrudzeń powodujących infekcje.

Do zakażenia może też dojść już na samym początku, podczas zabiegu. By mu zapobiec, konieczna jest odpowiednia polityka sanitarna w gabinecie, a także świadomość personelu.

 

 

 

Ryzyko zakażenia podczas przedłużania rzęs

Uzupełnianie naturalnych rzęs dodatkowymi, syntetycznymi włoskami, wydaje się niegroźną czynnością zbliżoną do usługi fryzjerskiej. Musimy jednak pamiętać, że bliskość gałki ocznej rodzi bardzo wiele potencjalnych zagrożeń. Chodzi nie tylko o możliwość mimowolnego uszkodzenia tego wrażliwego organu, ale też o łatwość zakażenia poprzez zwykły dotyk ręką lub narzędziem. Nie ma tu bariery naskórka, więc bakterie i wirusy mogą z łatwością przedostać się do organizmu. Drobnoustroje nie potrzebują naruszenia tkanki ostrym narzędziem, doskonale przenoszą się za pośrednictwem błony śluzowej.

Jak tego uniknąć? Na pewno cały zabieg należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach sanitarnych, a dla pewności – użyć jałowych narzędzi. Dzięki temu ryzyko ewentualnego zakażenia jest minimalne.

 

 

 

Sterylizacja pęset do rzęs i innych narzędzi

W branży beauty coraz chętniej używa się narzędzi jednorazowych (np. jednorazowych pilników w salonach manicure), ale przy stylizacji rzęs nie zawsze jest to możliwe. Precyzyjne doklejanie pojedynczych włosków do powieki klientki wymaga używania bardzo dokładnych, wysokiej jakości, trwałych pęset wykonanych z metalu. Przy dalszej stylizacji, choćby przy wyrównywaniu rzęs, również używa się narzędzi wielorazowych, np. nożyczek

 

Jak sterylizować pęsety i inne narzędzia do stylizacji rzęs? Dokładnie tak samo jak wszelkie inne narzędzia kosmetyczne i medyczne. Procedura jest identyczna, podobnie jak sprzęt. Niezbędny jest nie tylko sterylizator, ale i akcesoria wykorzystywane na poszczególnych etapach przywracania jałowości: preparat do mycia, środek do dezynfekcji, opakowania do sterylizacji (najczęściej jednorazowe torebki do sterylizacji). By zachować zgodność ze standardami sterylizacji, należy pamiętać również o umieszczeniu wewnątrz opakowania paska wskaźnikowego, jest to po prostu test kontroli sterylizacji. Na szczęście całość niezbędnego wyposażenia – od materiałów eksploatacyjnych po kompaktowe sterylizatory doskonale sprawdzające się w salonach urody, można zamówić w sklepie sterim.eu.

 

➤ Sprawdź, jak prawidłowo korzystać z torebek do sterylizacji

 

Dezynfekcja w gabinecie stylizacji rzęs

Potencjalnie groźne drobnoustroje nie biorą się „znikąd”. Mogą pojawić się za sprawą personelu, a przede wszystkim – klientów (których przez każdy salon przewija się bardzo wielu).

Chusteczki do dezyfnekcji w salonie stylizacji rzęs

 

Im niższe standardy higieniczne w gabinecie, tym zagrożenie skażeniem jest większe, dlatego tak ważna jest regularna dezynfekcja. Począwszy od dużych powierzchni płaskich (podłoga, ściany), poprzez dezynfekcję mebli i wyposażenia, dezynfekcję drobniejszych przyrządów, po dezynfekcję rąk personelu. Również w tym wypadku warto użyć dobrej jakości, profesjonalnych preparatów, dających wysoką skuteczność biobójczą. Niewątpliwą zaletą nowoczesnych środków dezynfekujących (np. chusteczek do dezynfekcji powierzchni Dr Schumacher) jest ich neutralność dla skóry, brak uciążliwego zapachu i pełna kompatybilność materiałowa – dzięki temu mogą być używane w trybie ciągłym, bez komplikowania pracy salonu.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Jak wielkim zagrożeniem mogą być wirusy i bakterie - wiedzą już wszyscy. Standardy i procedury chroniące przed skażeniem obowiązują od dziesiątków lat, dla lekarzy i personelu medycznego to oczywistość, ale dopiero wraz z pandemią koronawirusa COVID-19 świadomość ta stała się...
Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Jakim przepisom sanitarnym podlegają zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, salony manicure i studia tatuażu? Dokładnie takim samym jak gabinety zabiegowe i inne placówki medyczne. Takie same są również wymagania instytucji kontrolujących oraz konsekwencje ewentualnych naruszeń.
Sterylizator do narzędzi manicure – jaki wybrać

Sterylizator do narzędzi manicure – jaki wybrać

Aktualnie obowiązujące przepisy nie pozostawiają wątpliwości: gabinety kosmetyczne, salony manicure, studia tatuażu i temu podobne punkty usługowe muszą, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu, przeprowadzać sterylizację narzędzi. Wymagania są surowe, a ewentualne...