Na czym polega mycie wstępne narzędzi?

 

Mówiąc o ponownym przygotowaniu do użytku narzędzi medycznych najczęściej skupiamy się na sterylizacji, czyli etapie ostatecznym. Warto jednak pamiętać o tym, że bez skutecznego wstępnego i właściwego mycia narzędzi sama sterylizacja jest skazana na niepowodzenie.

Spis treści

   1. Mycie narzędzi – jego znaczenie w procesie sterylizacji
   2. Rodzaje zanieczyszczeń sprzętu medycznego
   3. Preparaty do mycia narzędzi medycznych
   4. Mycie ręczne czy maszynowe?
   5. Myjnia-dezynfektor a myjka ultradźwiękowa do narzędzi?.

 

Mycie narzędzi – jego znaczenie w procesie sterylizacji

Specjaliści twierdzą nawet, że mycie narzędzi jest najważniejszym etapem przygotowywania narzędzi. To właśnie wtedy usuwane są zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne. Dzięki temu czynnik sterylizujący (najczęściej para wodna) ma dostęp do wszystkich powierzchni wyjaławianego sprzętu. Podczas mycia dochodzi również do redukcji ilości drobnoustrojów. Skuteczność biobójcza tego procesu zależy od stosowanych środków, metody mycia, temperatury i doborze odpowiedniego procesu i jego czasu – w niektórych przypadkach już na tym etapie usuwanych jest nawet do 99% drobnoustrojów (co oczywiście nie zwalnia z obowiązku przeprowadzenia pełnej sterylizacji).

Bardzo istotny jest etap mycia wstępnego poprzedzający właściwe czyszczenie narzędzi. Nie wolno dopuścić do zaschnięcia zabrudzeń, dlatego jeżeli dany instrument po użyciu nie jest od razu kierowany do mycia, należy go umieścić w pojemniku z płynem lub poddać działaniu gotowego do użycia środka w postaci pianki, do wstępnej aplikacji i oczyszczania instrumentarium medycznego natychmiast po użyciu. Zapobiega to zasychaniu zanieczyszczeń na powierzchniach narzędzi wykorzystywanych w zabiegach kosmetycznych, stomatologicznych, weterynaryjnych i innych.

W placówkach szpitalnych wyposażonych w nowoczesne myjnie-dezynfektory, etap mycia wstępnego można pominąć. Urządzenia wysoce zaawansowane technologicznie realizują proces automatycznie i skutecznie.

 

 

Rodzaje zanieczyszczeń sprzętu medycznego

W przypadku narzędzi medycznych możemy mieć do czynienia z trzema grupami zanieczyszczeń :

- zanieczyszczenia biologiczne, czyli pozostałości tkanek miękkich i kostnych, płyny ustrojowe, białka, tłuszcze, węglowodany (część z nich rozpuszcza się w wodzie, a część – nie), drobnoustroje,

- zanieczyszczenia mechaniczne, czyli różnego rodzaju osady - pyły, włókna, cząstki tworzyw sztucznych i gumy, pozostałości materiałów medycznych i opatrunków,

- zanieczyszczenia chemiczne, do których zalicza się zarówno substancje używane w trakcie procedur medycznych lub kosmetycznych (np. leki, środki dezynfekcyjne, kosmetyki, kleje z opatrunków), jak i środki chemiczne używane do konserwacji narzędzi. 

 

 

Preparaty do mycia narzędzi medycznych

Trzy podstawowe grupy środków do mycia narzędzi medycznych (kosmetycznych, weterynaryjnych, stomatologicznych itp.) to:

- środki czyszczące anionowe, czyli związki o odczynie kwaśnym (o dobrych właściwościach zwilżających, myjących),

- środki alkaliczne o pH > 10, szybko rozkładające zanieczyszczenia oraz pozostałości białkowe i tłuszcze, niektóre o częściowym działaniu biobójczym,

- preparaty enzymatyczne – nowoczesne środki o zaawansowanej formule, wykorzystujące równolegle właściwości substancji chemicznych (głównie środków powierzchniowo czynnych) i enzymów.

Preparaty enzymatyczne (a ściślej – multienzymatyczne, bo najczęściej zawierają kilka enzymów) są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w praktycznie każdym przypadku. Bardzo skutecznie usuwają zanieczyszczenia z narzędzi, mogą mieć działanie hamujące rozwój drobnoustrojów oraz charakteryzują się dużą kompatybilnością materiałową.

Środki multienzymatyczne doskonale sprawdzają się również na etapie nawilżania i mycia wstępnego. Doskonałym przykładem jest Lysonox Enzy4Clean, produkt gotowy do użycia, dostępny w butelkach 750 ml ze spryskiwaczem pianowym.

 

 

Mycie ręczne czy maszynowe?

Koło Sinnera przedstawiające 4 zmienne używane w myciu i czyszczeniu między innymi narzędziW procesie mycia narzędzi istotne są następujące czynniki:

- temperatura mycia,

- używane detergenty,

- dobór czasu działania,

- działanie mechaniczne.

Oczywiście podstawowym medium jest woda, będąca najważniejszym rozpuszczalnikiem - nawilżającym, rozpuszczającym i usuwającym zanieczyszczenia. Woda stanowi nośnik dla środków chemicznych oraz przekazuje temperaturę i energię mechaniczną na powierzchnie narzędzi poddawanych procesowi mycia.

Praktyka pokazuje, że spośród wymienionych wyżej czynników, największe znaczenie dla usuwania zanieczyszczeń ma oddziaływanie mechaniczne. Mycie ręczne stanowić powinno fazę wstępną procesu czyszczenia narzędzi. Skutecznym sposobem jest wykorzystanie wyspecjalizowanych urządzeń mechanicznych, pozwalających też na dobór optymalnej temperatury i czasu procesu.

 

Mogą Cię także zainteresować

Zagrożenia związane z zabiegami kosmetycznymi.

Konserwacja narzędzi kosmetycznych - to ma znaczenie!

Najważniejsze wytyczne sterylizacji na obecny rok 2023

 

 

Myjnia-dezynfektor a myjka ultradźwiękowa do narzędzi?

Myjnia-dezynfektor przelotowa Belimed w dużej placówce opieki zdrowotnej

Myjnie dezynfektory pozwalają na przeprowadzenie całej procedury usuwania wszystkich zanieczyszczeń, mycia, dezynfekcji i suszenia - w jednym miejscu. Są to duże urządzenia wykorzystywane w szpitalach i zakładach opieki zdrowotnej.

Zdecydowanie prostsza (i mniejsza) jest myjnia ultradźwiękowa (myjka ultradźwiękowa), dzięki działaniu drgań o częstotliwości 35 kHz, również daje wysoką skuteczność, ale wymaga więcej pracy. Jest jednak zdecydowanie tańszym i prostszym w obsłudze urządzeniem, z którego korzystają głównie salony kosmetyczne oraz mniejsze gabinety.

Dobór sprzętu podyktowany jest zwykle wielkością placówki i ilościami sterylizowanych narzędzi. Mycie małych ilości narzędzi kosmetycznych lub medycznych za pomocą myjki ultradźwiękowej będzie zupełnie wystarczające w realiach salonu urody albo małego gabinetu.

Natomiast w profesjonalnych placówkach medycznych najczęstszym wyborem będą myjnie dezynfektory.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Cztery metody sterylizacji

Cztery metody sterylizacji

Równe reguły – dla placówek medycznych, gabinetów kosmetycznych, studiów tatuażu   Spis treści: Jakie mamy metody sterylizacji? Niezbędna kontrola sterylizacji Coraz więcej wiedzy, coraz więcej dobrych praktyk Jeszcze niedawno z procesem sterylizacji...
Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Etykiety do sterylizacji znacząco przyspieszają zarówno oznaczanie pakietów, jak i prowadzenie wymaganych przepisami rejestrów – szczególnie w przypadku użycia metkownic automatycznych. Sprawdź do czego możesz je wykorzystać i jak z nich korzystać.
Mycie, dezynfekcja i sterylizacja narzędzi w gabinecie podologicznym

Mycie, dezynfekcja i sterylizacja narzędzi w gabinecie podologicznym

Podologia, czyli leczenie chorób stóp, jest młodą dziedziną medycyny. Wyraźny rozwój rynku usług podologicznych notujemy od kilku lat. Wraz ze wzrostem ilości osób posiadających odpowiednie kwalifikacje, pojawiają się kolejne gabinety specjalizujące się w opiece nad pacjentami...