Procedury związane z profilaktyką przeciwzakażeniową i przeciwskażeniową, obok placówek ochrony zdrowia czy zakładów branży beauty, obowiązują również w weterynarii. Chodzi zarówno o duże lecznice, specjalizujące się w leczeniu zwierząt hodowlanych i badaniach mięsa i nabiału, jak i niewielkich gabinetach zajmujących się leczeniem zwierząt domowych. W obu przypadkach zachowanie rygoru sanitarnego jest niezbędne.
Spis treści:
Zgodnie z przepisami, pełnej sterylizacji należy poddawać narzędzia, służące do zabiegów podczas których dochodzi lub może dojść do naruszenia ciągłości tkanek. Część takich instrumentów współcześnie ma formę produktów jednorazowych (np. igły do strzykawek czy skalpele), ale większość narzędzi wykorzystywanych jest wielokrotnie.
Ponieważ zalecenia dotyczące reprocesowania narzędzi medycznych są uniwersalne, również w tym przypadku mamy do czynienia z szeregiem czynności. Począwszy od wstępnego oczyszczania, poprzez mycie ręczne lub maszynowe, dezynfekcję, przygotowanie pakietów sterylizacyjnych, wyjaławianie właściwe w sterylizatorze parowym lub plazmowym. Po, zgodne z dobrymi praktykami, bezpieczne magazynowanie (a w przypadku weterynarzy pracujących wyjazdowo – również dodatkowe zabezpieczenie przy transporcie).
Podobnie jak w przypadku gabinetów lekarskich, również w weterynarii celem profilaktyki sanitarnej jest zapobieżenie zakażeniu pacjenta lub personelu placówki. Powierzchnie płaskie, meble i sprzęt muszą być regularnie dezynfekowane, a narzędzia wielokrotnego użytku – poddawane sterylizacji, chroniącej przed bakteriami, wirusami i grzybami.
Zwierzęta, tak samo jak ludzie, są podatne na zakażenie drobnoustrojami, a z drugiej strony – choroby odzwierzęce, na które narażeni są ludzie zajmujący się inwentarzem, mogą być bardzo niebezpieczne. Zwierzęta mogą być nosicielami drobnoustrojów, a w skrajnym przypadku – być kluczowym wektorem powodującym epidemie. To wszystko sprawia, że dbałość o standard higieniczny i procedury związane z obrotem narzędziami w gabinecie weterynaryjnym nie może być tylko formalnością.
Podczas procesu dekontaminacji i przygotowania narzędzi do powtórnego użycia, bardzo ważne są procedury. Pozwalają na ujednolicenie i powtarzalność czynności zgodnie z wymaganymi standardami, a jednocześnie - gwarantują wypełnienie wytycznych sanitarnych.
Pracownik przeprowadzający sterylizację musi więc regularnie weryfikować poprawność działania sterylizatora, oznaczać pakiety sterylizacyjne etykietami z niezbędnymi informacjami, prowadzić kontrolę każdego procesu sterylizacji za pomocą wskaźników chemicznych, a okresowo – również za pomocą wskaźników biologicznych. Osoba odpowiedzialna za wyjaławianie musi też dysponować wiedzą umożliwiającą dobranie odpowiednich wskaźników lub metod testowych (np. wykorzystanie testów Helix w przypadku sterylizacji narzędzi rurowatych). Oczywiście niezbędne jest również prowadzenie dokumentacji zawierającej informacje o kolejnych cyklach sterylizacji.
Ponieważ zarówno kolejne etapy reprocesowania narzędzi medycznych, jak i regulujące je procedury, są uniwersalne i tożsame z tymi w placówkach medycznych, identyczne są również materiały eksploatacyjne:
Jak mówią specjaliści z firmy Sterim, oferującej wysokiej jakości produkty do sterylizacji w rozsądnych cenach, największym zainteresowaniem klientów z branży weterynaryjnej cieszą się samoklejące torebki STERIM, testy chemiczne typu 4 STERIM oraz zestawy ampułek z testami biologicznymi do 24h inkubacji.