Endoskop w gabinecie weterynaryjnym

 

Badania i zabiegi endoskopowe, wraz z upowszechnieniem przystępnych urządzeń tego typu, stały się codziennością również w gabinetach i klinikach weterynaryjnych. Wykorzystywane są podobnie jak u ludzi – do diagnostyki i drobnych zabiegów chirurgicznych. Endoskopy używane przez lekarzy weterynarii działają identycznie jak sprzęt wykorzystywany w „ludzkiej” służbie zdrowia, oczywiście z uwzględnieniem specyficznych akcesoriów, dostosowanych do budowy i wielkości leczonych zwierząt. Podobne są również zasady mycia i dezynfekcji endoskopów, a także ogólne procedury związane z obrotem tego typu narzędziami w gabinecie.

Spis treści

    1. Endoskopy w praktyce weterynaryjnej
    2. Wstępne oczyszczanie endoskopu po badaniu zwierząt
    3. Akcesoria do czyszczenia drobnych elementów w endoskopie w gabinecie weterynaryjnym
    4. Mechaniczne mycie i dezynfekcja endoskopów w weterynarii

 

 

Endoskopy w praktyce weterynaryjnej

W przypadku leczenia ludzi najczęstsze są zabiegi gastroskopii i kolonoskopii. Podobnie u zwierząt – weterynarze chętnie korzystają z tej metody badania w obrębie przewodu pokarmowego. Ale endoskopy stosują również przy badaniu dróg oddechowych i pęcherza moczowego, a także innych organów. Sprzyja temu szereg rozwiązań sprzętowych i akcesoriów, umożliwiających wykonanie badania lub zabiegu zarówno u małych zwierząt domowych, jak i zwierząt gospodarskich. Podobnie jak w przypadku endoskopii przeprowadzanej u człowieka – również zwierzę musi być do niego odpowiednio przygotowane. Na przykład przy gastroskopii czy kolonoskopii konieczna jest głodówka, a także ograniczenie spożywania płynów, by treści zalegające w przewodzie pokarmowym nie zakłóciły obrazu transmitowanego na monitor lub nie uniemożliwiły przeprowadzenia zabiegu.

 

 

Wstępne oczyszczanie endoskopu po badaniu zwierząt

Endoskopy są bardzo przydatne w praktyce weterynaryjnej, ale są jednocześnie bardzo wymagające jeżeli chodzi o zachowanie standardów higienicznych. Ich budowa często jest skomplikowana (duża liczba elementów, różne rodzaje materiałów wykorzystanych przy produkcji sprzętu, wrażliwe części, znaczące długości i małe średnice endoskopów), co utrudnia rutynową obsługę.

Jedną z najważniejszych czynności w całym cyklu reprocesowania endoskopu jest jego wstępne oczyszczenie tuż po użyciu. Podczas zabiegów na narzędziach może osiąść dużo zanieczyszczeń o różnym pochodzeniu i składzie. Nie wolno dopuścić do ich zaschnięcia, w czym pomagają specjalne preparaty tworzące pianę do pokrywania narzędzi tuż po użyciu (np. stworzony na bazie aktywnych enzymów ENZY4CLEAN Lysonox) lub specjalne zestawy czyszczące do endoskopów, składające się ze specjalnego środka oraz gąbki myjącej.

By przygotować endoskop do ponownego użycia, nierzadko (w przypadku bardziej skomplikowanych urządzeń) konieczne jest zdemontowanie części elementów, otwarcie zaworów, gwintów, zatrzasków, zdjęcie różnego rodzaju nasadek i uszczelek. Wymaga to oczywiście znajomości sprzętu i ścisłego stosowania się do zaleceń producenta.

 

 

Akcesoria do czyszczenia drobnych elementów w endoskopie w gabinecie weterynaryjnym

szczoteczka w kolorze niebieskim do czyszczenia endoskopówW czyszczeniu trudno dostępnych miejsc pomagają specjalne szczoteczki do czyszczenia kanałów endoskopowych, a także specjalne szczotki do oczyszczania otworów, zaworów i pokręteł głowicy sterującej. Oczywiście nie zawsze są one konieczne (to zależy od budowy endoskopu), ale przy bardziej skomplikowanych urządzeniach akcesoria te są nieodzowne.

Wykonane ze specjalnego włosia poliestrowego lub mikrofibry, o budowie (kształcie i średnicy) odpowiadającej urządzeniu,  gwarantują pełne bezpieczeństwo, a co najważniejsze – skuteczne usuwanie zarówno zanieczyszczeń stałych, jak i biofilmu osadzającego się wewnątrz kanałów.

W ofercie sklepu Sterim.eu nie brakuje takich produktów. Na szczególną uwagę zasługują szczotki Dragontail z mikrofibry czy specjalne szczotki do czyszczenia zaworów i kanałów endoskopowych.

 

"Jedną z najważniejszych czynności w całym cyklu reprocesowania endoskopu jest jego wstępne oczyszczenie tuż po użyciu.
Podczas zabiegów na narzędziach może osiąść dużo zanieczyszczeń
o różnym pochodzeniu i składzie."

 

Mechaniczne mycie i dezynfekcja endoskopów w weterynarii

Reprocesowanie endoskopów metodami ręcznymi jest możliwe, jednak wymaga przeprowadzenia szeregu czynności, a ryzyko popełnienia błędu jest duże. Nie bez znaczenia jest również znaczące narażenie personelu na zakażenia. Dlatego obecnie preferowana jest metoda mechaniczna. Zaawansowana automatyka myjni steruje kolejnymi fazami procesu: testem szczelności, wstępnym płukaniem, myciem z użyciem detergentu, dezynfekcją termiczno-chemiczną, płukaniem i suszeniem.

Mycie i dezynfekcja endoskopów w specjalnej myjni-dezynfektorze, z użyciem odpowiednich detergentów, jest najbezpieczniejsze i… najprostsze. Pozwala na znaczące oszczędności pracy, szczególnie w przypadku większych placówek wykonujących dużo tego typu procedur.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Najpopularniejsze narzędzia weterynaryjne

Najpopularniejsze narzędzia weterynaryjne

Gabinety weterynaryjne, podobnie jak placówki medyczne zajmujące się leczeniem ludzi, już wiele lat temu przeszły prawdziwą metamorfozę. Wolny rynek połączony, pojawienie się renomowanych dostawców, a jednocześnie wyraźny rozwój technologii medycznej, zmieniły oblicze nawet...
Konserwacja narzędzi kosmetycznych- to ma znaczenie!

Konserwacja narzędzi kosmetycznych- to ma znaczenie!

Konserwacja narzędzi kosmetycznych to praktyka, którą powinniśmy wdrożyć w swoją codzienną rutynę jeśli chcemy, by nasze narzędzia służyły nam przed lata. Z pomocą tutaj przychodzi konserwacja narzędzi odpowiednimi środkami.
Endoskop medyczny - charakterystyka

Endoskop medyczny - charakterystyka

Zabiegi endoskopowe to codzienność współczesnej medycyny. Trudno wyobrazić sobie pracę lekarzy bez specjalistycznych urządzeń dających możliwość bezinwazyjnego badania narządów wewnętrznych i przeprowadzania precyzyjnych zabiegów operacyjnych. Pierwsze wzierniki pozwalające na...