Spis treści:
Frezy ceramiczne, podobnie jak inne narzędzia kosmetyczne, mogą być użyte tylko raz, podczas jednej usługi kosmetycznej u jednej klientki/klienta. Przed ponownym wykorzystaniem bezwzględnie muszą zostać poddane pełnej dekontaminacji w celu usunięcia zanieczyszczeń oraz neutralizacji bakterii, wirusów i grzybów.
Ceramika, z której wykonane są końcówki, jest odporna na działanie wody, detergentów i środków biobójczych, a także wysokiej temperatury i ciśnienia. Doskonale poddaje się więc czyszczeniu, dezynfekcji i sterylizacji.
Oczyszczenie frezu ceramicznego z pozostałości zebranej tkanki lub resztek materiałów używanych do stylizacji paznokci oraz dezynfekcja frezu nie są wystarczające. Co prawda konsekwencją użycia dobrego środka biobójczego jest unieszkodliwienie większości drobnoustrojów, jednak dopiero właściwa sterylizacja daje pewność pozbycia się ich w całości – również w formie przetrwalnikowej. Niezbędne jest więc użycie sprawnego (regularnie testowanego) sterylizatora i ścisłe stosowanie się do procedur opisujących proces wyjaławiania.
Sterylizacja frezów ceramicznych przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku innych narzędzi medycznych lub kosmetycznych. Zaczyna się od dokładnego mycia. Najlepszy efekt daje oczyszczanie frezu w myjce ultradźwiękowej lub myjni automatycznej, lecz w realiach niewielkiego gabinetu kosmetycznego najczęściej stosowane jest mycie ręczne, z użyciem certyfikowanego detergentu oraz narzędzi czyszczących (szczoteczki). Po dokładnym opłukaniu narzędzie należy osuszyć, poddać dezynfekcji profesjonalnym preparatem biobójczym i pozostawić do wyschnięcia.
Kolejnym etapem jest przygotowanie pakietu sterylizacyjnego. W większości małych zakładów wykorzystuje się samoklejące torebki do sterylizacji w małych rozmiarach. Są wygodne w użyciu, a dzięki swoim gabarytom pozwalają na optymalne wykorzystanie komory sterylizatora.
Nie można zapomnieć o obowiązkowych chemicznych testach kontroli sterylizacji. Najpopularniejsze są wskaźniki paskowe, jak choćby testy STERIM typu 4. Test taki musi znaleźć się w każdym pakiecie sterylizacyjnym. W przypadku większych salonów (a co za tym idzie – przy dużej ilości sterylizowanych narzędzi i akcesoriów) dużym ułatwieniem jest korzystanie z etykiet samoprzylepnych, przyspieszających proces oznaczania pakietów i dokumentowania kolejnych cykli sterylizacji.
Najczęstszą metodą wyjaławiania w branży beauty jest sterylizacja parowa. Nowoczesne autoklawy są proste w obsłudze, a jednocześnie wyposażone są w systemy monitorowania i rejestrowania parametrów. Po zakończeniu procesu właściwej sterylizacji pakiety należy pozostawić do ostudzenia, a następnie – umieścić w specjalnie przygotowanych szufladach/szafkach, zapewniających ochronę przed wilgocią, zanieczyszczeniami, nadmierną temperaturą itp.
Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych narzędzi, również pakiety z frezami ceramicznymi, po wysterylizowaniu mają swój okres trwałości. Przekroczenie okresu przechowywania dyskwalifikuje taki zestaw – umieszczone w nim narzędzia należy poddać ponownemu wyjaławianiu.
Mogą Cię także zainteresować |
Na naszym blogu omawialiśmy już zasady postępowania z najczęściej stosowanymi frezami diamentowymi, czyli końcówkami wykonanymi ze szlachetnej stali pokrytej diamentowym pyłem. Jak sama nazwa wskazuje, frezy ceramiczne różnią się przede wszystkim rodzajem użytego materiału – zamiast stali i drobin supertwardego minerału, mamy tu do czynienia ze specjalnie dobraną ceramiką, bardzo trwałą i odporną na uszkodzenia. Frezy ceramiczne charakteryzują się mniejszą wagą, a podczas pracy w mniejszym stopniu nagrzewają obrabianą tkankę.
Każdy z rodzajów ma swoje właściwości, a co za tym idzie – typowe zastosowania. Frezy diamentowe, ostre i precyzyjne, używane są do opracowywania płytki paznokciowej, szlifowania paznokci sztucznych oraz usuwania skórek. Frezy ceramiczne doskonale sprawdzają się przy delikatniejszych pracach – usuwaniu nakładek hybrydowych, masy żelowej albo modelowaniu wrażliwych paznokci.