Test Bowie Dick – na czym polega

 

Sterylizacja narzędzi i akcesoriów medycznych, jako proces krytyczny, wymaga szczególnej uwagi. Wysterylizowany materiał jest nienaruszalny, nie można zbadać jego jałowości, stąd konieczność dopilnowania każdego z elementów procesu sterylizacji, a także wszelkich używanych akcesoriów i urządzeń. Jedną z najważniejszych procedur jest regularna kontrola sprawności działania sterylizatora. W przypadku najczęściej stosowanych sterylizatorów parowych kontrola przeprowadzana jest codziennie, za pomocą testu w standardzie Bowie & Dick. A czym jest Bowie&Dick i jak działa odpowiemy poniżej.

Spis treści:

    1. Parametry sterylizacji a jej skuteczność
    2. Bowie & Dick - wygodny standard
    3. Test Bowie Dick - jak często
    4. Pakiety testowe Bowie Dick
    5. Testowanie za pomocą przyrządu PCD

 

 

Parametry sterylizacji a jej skuteczność

W sterylizatorach parowych czynnikiem sterylizującym jest para wodna. By była skuteczna, musi jednak mieć odpowiednie parametry – temperaturę i ciśnienie. Bardzo ważna jest również zdolność gazu do penetracji, co ma szczególne znaczenie w przypadku materiałów porowatych.
By para wodna pod ciśnieniem mogła zneutralizować szkodliwe drobnoustroje, konieczne jest również skuteczne odprowadzenie powietrza i wytworzenie próżni w komorze urządzenia. To również trzeba sprawdzić.

 

 

Bowie & Dick – wygodny standard

Upowszechnienie standardu Bowie & Dick znacząco ułatwiło regularną kontrolę prawidłowego działania autoklawu. Zarówno materiał, jak i sposób złożenia pakietów testowych bowiedick służy do jednoczesnego kontrolowania skuteczności tworzenia próżni w komorze urządzenia, parametrów pary wodnej i jej zdolności do penetrowania materiału medycznego.
Również same urządzenia przystosowane są do standardu Bowie & Dick. Przeprowadzenie testu polega na umieszczeniu pakietu w komorze sterylizatora i włączeniu specjalnego programu (kilkuminutowy proces w temperaturze 134 st C). Dzięki temu kontrola jest szybka, prosta i intuicyjna, a rezultaty testu – jednoznaczne.

 

 

Test Bowie Dick - jak często

Testy Bowie-dick autoklawu powinny być przeprowadzane codziennie (przed rozpoczęciem pracy), a także po każdej naprawie/serwisowaniu, po przeniesieniu urządzenia w inne miejsce i po każdej dłuższej bezczynności.

Sprawdzanie prawidłowości działania sterylizatora za pomocą testu Bowie&Dick jest niezbędnym elementem polityki bezpieczeństwa sanitarnego w każdej placówce medycznej, a także w każdym z miejsc, gdzie prowadzone jest wyjaławianie narzędzi, akcesoriów i materiałów metodą sterylizacji parowej (gabinety kosmetyczne, salony piękności, studia tatuażu itp.).

Test dobie-dick złożony z poszczególnych elementów zapewniający odpowiednie krytyczne warunki sterylizacji

 

Pakiety testowe Bowie & Dick

 

Popularne pakiety testowe, jak na przykład Sterim Bowie & Dick, składają się z karty z substancją testową, opakowanej arkuszami papieru, laminatu i pianki. Złożona budowa symuluje warunki krytyczne i  pozwala ocenić, czy para wodna dociera do substancji testowej zachowując swoje parametry decydujące o skuteczności sterylizacji.

Pakiet testowy umieszcza się w pustej komorze sterylizatora i przeprowadza procedurę testową Bowie-Dick. Po jej zakończeniu należy ostudzić pakiet, a następnie otworzyć i odczytać wynik testu.

 

 

Testowanie za pomocą przyrządu PCD

Zdolność penetracji pary można sprawdzić również za pomocą przyrządu PCD. Ma on kształt tuby ze specjalnym zamknięciem. Gaz, o ile ma odpowiednie parametry, powinien wniknąć do środka i wejść w reakcję z substancją, umieszczoną na pasku testowym. W ofercie sklepu Sterim.eu znaleźć można system kontroli wsadu STERIM PCD Control charakteryzujący się dodatkową warstwą polimeru, pokrywającego właściwą tubę ze stali nierdzewnej. Tworzywo zwiększa wytrzymałość przyrządu, a jednocześnie zapewnia równomierny rozkład temperatury podczas testu.

tuba PCD STERIM otwarta Przyrząd PCD jest alternatywą dla wspomnianego wcześniej pakietu testowego, zastępując wszystkie jego warstwy i skutecznie odzwierciedlając warunki krytyczne. Jego zaletą jest trwałość i wszechstronność – oprócz testów w standardzie Bowie & Dick może być używany również do chemicznych i biologicznych testów kontroli sterylizacji, prowadzonych już w trakcie właściwego wyjaławiania.

Do prowadzenia kontroli B&W za pomocą PCD niezbędne są paski testowe w rozmiarze dostosowanym do średnicy wewnętrznej przyrządu, na przykład Sterim Bowie&Dick Control.

 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Torebki czy rękawy do sterylizacji - co lepsze?

Torebki czy rękawy do sterylizacji - co lepsze?

Opakowania sterylizacyjne należą do kategorii najczęściej używanych materiałów eksploatacyjnych w branży medycznej, a wraz z podniesieniem ogólnych standardów sanitarnych i wdrożeniem procedur sterylizacji narzędzi, masowo pojawiły się również w salonach urody, gabinetach...
Wytyczne sterylizacji na rok 2023 w salonie kosmetycznym

Wytyczne sterylizacji na rok 2023 w salonie kosmetycznym

Branża beauty nieustannie się rozwija, a formalne zasady regulujące tę dziedzinę gospodarki z trudem nadążają za zmieniającą rzeczywistością. Po raz kolejny wracamy do tematu sterylizacji w salonie kosmetycznym sprawdzając, czy w 2023 czekają nas jakieś nowości.
Proces sterylizacji – krok po kroku

Proces sterylizacji – krok po kroku

Zmiany w przepisach sanitarnych znacznie rozszerzyły grupę podmiotów zobowiązanych do sterylizowania narzędzi. Sterylizacja uznawana jest za jedyną metodę dającą pełną ochronę przed drobnoustrojami, czyli ochronę przed przenoszonymi w ten sposób chorobami. Sterylizacja jest też...