Test Bowie Dick – na czym polega

 

Sterylizacja narzędzi i akcesoriów medycznych, jako proces krytyczny, wymaga szczególnej uwagi. Wysterylizowany materiał jest nienaruszalny, nie można zbadać jego jałowości, stąd konieczność dopilnowania każdego z elementów procesu sterylizacji, a także wszelkich używanych akcesoriów i urządzeń. Jedną z najważniejszych procedur jest regularna kontrola sprawności działania sterylizatora. W przypadku najczęściej stosowanych sterylizatorów parowych kontrola przeprowadzana jest codziennie, za pomocą testu w standardzie Bowie & Dick.

Spis treści
1. Parametry sterylizacji a jej skuteczność
2. Bowie & Dick – wygodny standard
3. Pakiety testowe Bowie & Dick
4. Testowanie za pomocą przyrządu PCD
5. Test Bowie Dick - jak często


Parametry sterylizacji a jej skuteczność

W sterylizatorach parowych czynnikiem sterylizującym jest para wodna. By była skuteczna, musi jednak mieć odpowiednie parametry – temperaturę i ciśnienie. Bardzo ważna jest również zdolność gazu do penetracji, co ma szczególne znaczenie w przypadku materiałów porowatych.
By para wodna pod ciśnieniem mogła zneutralizować szkodliwe drobnoustroje, konieczne jest również skuteczne odprowadzenie powietrza i wytworzenie próżni w komorze urządzenia. To również trzeba sprawdzić.


Bowie & Dick – wygodny standard

Upowszechnienie standardu Bowie & Dick znacząco ułatwiło regularną kontrolę prawidłowości działania autoklawu. Zarówno materiał, jak i sposób złożenia pakietów testowych umożliwia jednoczesne kontrolowanie skuteczności tworzenia próżni w komorze urządzenia, parametrów pary wodnej i jej zdolności do penetrowania materiału medycznego.
Również same urządzenia przystosowane są do standardu Bowie & Dick. Przeprowadzenie testu polega na umieszczeniu pakietu w komorze sterylizatora i włączeniu specjalnego programu (kilkuminutowy proces w temperaturze 134 st C). Dzięki temu kontrola jest szybka, prosta i intuicyjna, a rezultaty testu – jednoznaczne.

 

Pakiety testowe Bowie & Dick   Pakiety testowe Bowie Dick do kontroli pracy sterylizatora

Popularne pakiety testowe, jak na przykład Sterim Bowie & Dick, składają się z karty z substancją testową, opakowanej arkuszami papieru, laminatu i pianki. Złożona budowa symuluje warunki krytyczne i  pozwala ocenić, czy para wodna dociera do substancji testowej zachowując swoje parametry decydujące o skuteczności sterylizacji.

Pakiet testowy umieszcza się w pustej komorze sterylizatora i przeprowadza procedurę testową Bowie-Dick. Po jej zakończeniu należy ostudzić pakiet, a następnie otworzyć i odczytać wynik testu.

 


Testowanie za pomocą przyrządu PCD

Zdolność penetracji pary można sprawdzić również za pomocą przyrządu PCD. Ma on kształt tuby ze specjalnym zamknięciem. Gaz, o ile ma odpowiednie parametry, powinien wniknąć do środka i wejść w reakcję z substancją, umieszczoną na pasku testowym. W ofercie sklepu Sterim.eu znaleźć można system kontroli wsadu STERIM PCD Control charakteryzujący się dodatkową warstwą polimeru, pokrywającego właściwą tubę ze stali nierdzewnej. Tworzywo zwiększa wytrzymałość przyrządu, a jednocześnie zapewnia równomierny rozkład temperatury podczas testu.
Przyrząd PCD jest alternatywą dla wspomnianego wcześniej pakietu testowego, zastępując wszystkie jego warstwy i skutecznie odzwierciedlając warunki krytyczne. Jego zaletą jest trwałość i wszechstronność – oprócz testów w standardzie Bowie & Dick może być używany również do chemicznych i biologicznych testów kontroli sterylizacji, prowadzonych już w trakcie właściwego wyjaławiania.
Do prowadzenia kontroli B&W za pomocą PCD niezbędne są paski testowe w rozmiarze dostosowanym do średnicy wewnętrznej przyrządu, na przykład Sterim Bowie&Dick Control.

 

Testy do kontroli jakosci pracy sterylizatora  Tuba oraz paskowy test do kontroli  jakości pracy sterylizatora

 

Test Bowie Dick - jak często

Testy autoklawu powinny być przeprowadzane codziennie (przed rozpoczęciem pracy), a także po każdej naprawie/serwisowaniu, po przeniesieniu urządzenia w inne miejsce i po każdej dłuższej bezczynności.

Sprawdzanie prawidłowości działania sterylizatora za pomocą testu Bowie&Dick jest niezbędnym elementem polityki bezpieczeństwa sanitarnego w każdej placówce medycznej, a także w każdym z miejsc, gdzie prowadzone jest wyjaławianie narzędzi, akcesoriów i materiałów metodą sterylizacji parowej (gabinety kosmetyczne, salony piękności, studia tatuażu itp.).

Polecane produkty

STERIM® PCD Control system kontroli wsadu

STERIM® PCD Control system kontroli wsadu

Przyrząd kontrolny skutecznie symulujący warunki kontroli wsadu typu PCD. Pozwala na jednoczesne przeprowadzenie testu chemicznego i biologi...
Helix PCD STERIM

Helix PCD STERIM

Rurka z kapsułą testową oraz 250 chemicznych wskaźników kontroli sterylizacji typu II. Zestaw do testowania zdolności penetracji pary w proc...
Control 5 Zintegrowane testy chemiczne do sterylizacji parą typ 5 STERIM®

Control 5 Zintegrowane testy chemiczne do sterylizacji parą typ 5 STERIM®

Test STERIM® Control 5 pozwala na kontrolowanie procesu sterylizacji parą w autoklawach różnego typu, zgodnie z normą PN EN ISO 11140-1. Wsk...

Polecane artykuły

Dezynfekcja narzędzi do paznokci

Dezynfekcja narzędzi do paznokci

28-03-2022
Z bakteriami, wirusami i grzybami nie ma żartów. Na szczęście wiedza o ogólnych zasadach bezpieczeństwa sanitarnego jest już powszechna, a większość przedsiębiorców z branż w których istnieje jakiekolwiek zagrożenie, zdaje sobie sprawy z odpowiedzialności jaka na nich spoczywa....
Torebki czy rękawy do sterylizacji - co lepsze?

Torebki czy rękawy do sterylizacji - co lepsze?

08-03-2022
Opakowania sterylizacyjne należą do kategorii najczęściej używanych materiałów eksploatacyjnych w branży medycznej, a wraz z podniesieniem ogólnych standardów sanitarnych i wdrożeniem procedur sterylizacji narzędzi, masowo pojawiły się również w salonach urody, gabinetach...
Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

23-12-2020
Jak wielkim zagrożeniem mogą być wirusy i bakterie - wiedzą już wszyscy. Standardy i procedury chroniące przed skażeniem obowiązują od dziesiątków lat, dla lekarzy i personelu medycznego to oczywistość, ale dopiero wraz z pandemią koronawirusa COVID-19 świadomość ta stała się...