Zasady mycia w myjce ultradźwiękowej

 

Mycie za pomocą ultradźwięków jest bardzo efektywne. Zjawiska zachodzące w cieczy pod wpływem wibracji o wysokiej częstotliwości sprzyjają szybkiemu rozbijaniu i usuwaniu zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych z powierzchni narzędzia. Szeroki wybór myjek ultradźwiękowych sprawia, że dopasowane do realnych potrzeb urządzenie znajdzie zarówno duża placówka medyczna, jak i niewielki gabinet stomatologiczny czy salon kosmetyczny. Jednak zasady mycia ultradźwiękami są uniwersalne. Przypomnijmy je.

Spis treści

  1. Metoda mycia ultradźwiękami – zastosowanie
  2. Przygotowanie kąpieli myjącej w myjce ultradźwiękowej
  3. Zasady mycia narzędzi medycznych i kosmetycznych w myjce ultradźwiękowej
  4. Mycie ultradźwiękami – przeciwwskazania

 

 

Metoda mycia ultradźwiękami – zastosowanie

Czyszczenie ultradźwiękami sprawdza się doskonale jako główna metoda mycia narzędzi lub jako wsparcie mycia ręcznego. Zalety tej metody ujawniają się szczególnie przy usuwaniu zaschniętych zabrudzeń oraz usuwaniu zanieczyszczeń zalegających w zagłębieniach, zagięciach, miejscach połączeń, zawiasach bądź innych trudno dostępnych miejscach.

Podczas mycia ultradźwiękami nie dochodzi do bezpośredniej ingerencji mechanicznej (drapania, tarcia), nie ma więc ryzyka powstania uszkodzeń. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku instrumentów mikrochirurgicznych i stomatologicznych, ale korzyści (głównie wolniejsze zużywanie) widoczne są również przy myciu typowych, popularnych ręcznych narzędzi medycznych i kosmetycznych.

 

 

Przygotowanie kąpieli myjącej w myjce ultradźwiękowej

Dla uzyskania pożądanego rezultatu, do mycia ultradźwiękami należy zastosować wodny roztwór środka myjącego lub myjąco-dezynfekującego. Detergent przyspiesza proces rozpadu zanieczyszczeń i ułatwia ich usuwanie, a dodatek dezynfekujący pozwala znacząco zredukować ilość drobnoustrojów już na etapie samego mycia. Należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta myjki i środków myjących, zarówno jeżeli chodzi o poziom napełnienia wanny ultradźwiękowej, jak i dostosowanie stężenia i temperatury do czasu mycia.

Roztwór myjący do myjki ultradźwiękowej powinien być ciepły, ale – dla uniknięcia koagulacji białka – najlepiej, żeby nie przekraczał temperatury 50 st. C. Należy poczekać na odgazowanie cieczy przed użyciem.

 

 

Zasady mycia narzędzi medycznych i kosmetycznych w myjce ultradźwiękowej

Myjka ultradźwiękowa jest prosta w obsłudze. Kluczowym elementem jest wanna, w której – na specjalnych koszach wykonanych np. z drutu, umieszczane są  myte narzędzia i akcesoria.

Należy dopilnować, by podczas mycia w myjce ultradźwiękowej:

  • instrumenty były całkowicie zanurzone w roztworze myjącym,
  • narzędzia z przegubami i zawiasami były ułożone na koszu w pozycji otwartej,
  • narzędzia i akcesoria o dużych powierzchniach (np. miski-nerki) były stawiane pionowo lub kładzione na innych instrumentach (by zapobiec tłumieniu ultradźwięków),
  • roztwór myjący był zmieniany wg. zaleceń producenta, ponieważ duża ilość zanieczyszczeń pozostałych po poprzednich cyklach mycia w wannie osłabia skuteczność czyszczenia, może też powodować korozję narzędzi,
  • delikatne instrumenty mikrochirurgiczne umieszczone były w specjalnych uchwytach, dla uniknięcia wzajemnych uszkodzeń,
  • obrotowe narzędzia stomatologiczne również były umieszczane w specjalnych uchwytach, a dodatkowo – by stosowany był roztwór przeznaczony do tego typu instrumentów.

Warto stosować testy kontroli mycia, w postaci pasków pokrytych substancją symulującą zanieczyszczenia organiczne. Dzięki temu ocena skuteczności procesu jest łatwiejsza i bardziej wiarygodna. A same testy mycia zachowane w dokumentacji, mogą służyć jako potwierdzenie poprawnie przeprowadzonego procesu.

Po zakończeniu mycia ultradźwiękami narzędzia należy dokładnie wypłukać, najlepiej w wodzie zdemineralizowanej (dla uniknięcia plam). Szczególnie wrażliwe instrumenty, na przykład wiertła stomatologiczne, należy po osuszeniu dodatkowo zabezpieczyć środkiem chroniącym przed korozją.

 

Mogą Cię także zainteresować

Zagrożenia związane z zabiegami kosmetycznymi.

Konserwacja narzędzi kosmetycznych - to ma znaczenie!

Kontrola skuteczności mycia w myjce ultradźwiękowej

 

 

Mycie ultradźwiękami – przeciwwskazania

Mycie ultradźwiękami może być stosowane w przypadku metalowych oraz wykonanych z tworzyw narzędzi o różnej konstrukcji, w tym – właściwie wszystkich narzędzi stosowanych w branży beauty.

Ograniczenia stosowania tej metody mycia odnoszą się raczej do specjalistycznych instrumentów medycznych, między innymi elementów optyki, światłowodów, endoskopów itp. Jednak dla pewności warto sprawdzić, czy producent narzędzia w informacji fabrycznej lub instrukcji obsługi nie zawarł tego typu zastrzeżeń.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak kontrolować skuteczność mycia w myjce ultradźwiękowej?

Jak kontrolować skuteczność mycia w myjce ultradźwiękowej?

Na naszym blogu omawialiśmy już zasadę działania myjki ultradźwiękowej oraz przypominaliśmy ogólne zasady korzystania z tego typu urządzeń. Mycie ultradźwiękami, przy zastosowaniu odpowiednich preparatów, skutecznie usuwa zanieczyszczenia i doskonale przygotowuje narzędzia do...
Czy wiesz jakie narzędzia można myć w myjce ultradźwiękowej?

Czy wiesz jakie narzędzia można myć w myjce ultradźwiękowej?

Nasze artykuły staramy się adresować nie tylko do pracowników sektora medycznego. Specjalizując się w sprzęcie, akcesoriach i materiałach eksploatacyjnych do dezynfekcji i sterylizacji medycznej, coraz częściej mamy kontakt z osobami pracującymi w branży beauty. Ostatnie lata to czas...
Proces sterylizacji – krok po kroku

Proces sterylizacji – krok po kroku

Zmiany w przepisach sanitarnych znacznie rozszerzyły grupę podmiotów zobowiązanych do sterylizowania narzędzi. Sterylizacja uznawana jest za jedyną metodę dającą pełną ochronę przed drobnoustrojami, czyli ochronę przed przenoszonymi w ten sposób chorobami. Sterylizacja jest też...