Rękawiczki nitrylowe a lateksowe – różnice, podobieństwa, sposoby używania

 

Jednorazowe rękawiczki przy procedurach medycznych, zabiegach kosmetycznych, czynnościach związanych z utrzymaniem czystości, pracy w przemyśle spożywczym i gastronomii, są oczywistą koniecznością. Świadomość ryzyka zakażenia personelu wirusami, bakteriami i grzybami, a jednocześnie – poczucie odpowiedzialności za pacjentów, klientów i konsumentów sprawiły, że są to jedne z najczęściej stosowanych środków ochrony osobistej. W medycynie i kosmetologii najczęściej stosowane są rękawiczki lateksowe i nitrylowe, dlatego właśnie na nich skupimy się, wykazując różnice i podsumowując podstawowe zasady używania. Przypomnimy również o tym, że używanie jednorazowych rękawiczek nie zwalnia z obowiązku odkażania rąk za pomocą odpowiednich preparatów.

Spis treści:

    1. Rękawiczki lateksowe - tradycyjne, wygodne, precyzyjne i uczulające
    2. Rękawiczki nitrylowe - odporne na tłuszcz, ale mniej elastyczne
    3. Rękawiczki jednorazowe, czyli do jednokrotnego użytku
    4. Właściwe zakładanie, odpowiednie zdejmowanie
    5. Rękawiczki nie zwalniają z dbałości o dezynfekcję rąk

 

 

Rękawiczki lateksowe – tradycyjne, wygodne, precyzyjne i… uczulające

Naturalny lub syntetyczny kauczuk, z którego wykonane są rękawiczki lateksowe, zapewnia bardzo dużą elastyczność i świetne przyleganie do dłoni. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie w nich czynności wymagających dużej precyzji, a dłoń nie męczy się nawet przy gorzej dopasowanym rozmiarze rękawiczek. Lateks ma jednak istotną cechę – może uczulać. Nie jest też odporny na tłuszcze, dlatego rękawiczek lateksowych nie można używać podczas pracy z produktami spożywczymi, ale i przy zmianie pieluch czy podobnych zabiegach higienicznych.

 


Rękawiczki nitrylowe – odporne na tłuszcz, ale mniej elastyczne

Kosmetyczka owierająca papierowe opakowanie z wysterylizowanymi narzędziamiRękawiczki nitrylowe, czyli wyprodukowane z syntetycznej gumy nitrylowej, stopniowo wypierają produkty z lateksu. Są przyjazne dla alergików i odporne na działanie tłuszczu czy smarów. Ponieważ są mniej elastyczne od rękawiczek lateksowych, wymagają staranniejszego doboru rozmiaru.

Zarówno rękawiczki lateksowe, jak i wyroby z gumy nitrylowej, z powodzeniem mogą być wykorzystywane podczas procedur medycznych i różnego rodzaju zabiegach kosmetycznych. Przykładem są rękawiczki nitrylowe Nitrylex firmy Mercator. W sklepie sterim.eu dostępne w czterech kolorach: różowym, zielonym, niebieskim i czarnym. Ich hydrofobowość, czyli ograniczenie przylegania cieczy, zmniejsza czas narażenia na potencjalnie szkodliwe substancje. Kształt i wykończenie ułatwiają założenie, a następnie bezpieczne zdjęcie zużytych rękawiczek.

 


Rękawiczki jednorazowe, czyli do jednokrotnego użytku

Dla lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych to oczywistość, ale osobom spoza branży medycznej warto przypominać o „jednorazowości” rękawiczek. Są one skuteczną ochroną tylko przy zachowaniu reguły używania nowych par do pracy przy kolejnych klientach. Zadaniem rękawiczek jest bowiem zarówno ochrona dłoni użytkownika przed skażeniem, ale również ograniczenie ryzyka przenoszenia się zakażeń między kolejnymi osobami. Wskazaniem do wymiany rękawiczek na nowe są oczywiście również wszelkie uszkodzenia produktu.

 


Właściwe zakładanie, odpowiednie zdejmowanie

Jak zakładać rękawiczki jednorazowe? Przede wszystkim ostrożnie! Mają chronić przed mikroskopijnymi drobnoustrojami, dlatego jakiekolwiek naruszenie powłoki dyskwalifikuje produkt. Równie ważne jest odpowiednie zdejmowanie rękawiczek, poprzez wywijanie ich na lewą stronę tak, by potencjalnie skażona lub po prostu zabrudzona powierzchnia nie dotknęła skóry czy przedmiotów dookoła.

 


Rękawiczki nie zwalniają z dbałości o dezynfekcję rąk

Należy pamiętać, że używanie rękawiczek jednorazowych nie zwalnia z konieczności ciągłej dbałości o higienę rąk. Tak jak lekarze i pielęgniarki już odruchowo korzystają z preparatów dezynfekujących, tak kosmetyczki czy tatuażyści powinni przyzwyczaić się do stałego używania odpowiednich środków. Współczesne preparaty mają formułę przyjazną dla skóry dłoni, więc nawet częste ich stosowanie nie powoduje podrażnień czy wysuszania. Przykładem takiego nowoczesnego preparatu, bardzo skutecznego w zwalczaniu bakterii i wirusów, a jednocześnie bezpiecznego dla użytkownika, jest dezynfekcja do dłoni STERILLHAND.

Środek do dezynfekcji rąk w formie płynuPodręczny żel do dezynfekcji rąk 

Środek dostępny jest w formie płynu do mycia i dezynfekcji rąk oraz pianki, również w niewielkich opakowaniach oraz w postaci nasączonych preparatem chusteczek. Z powodzeniem może być stosowany zarówno w placówkach ochrony zdrowia, jak i salonach kosmetycznych, zakładach fryzjerskich czy studiach tatuażu.

Jednorazowe rękawiczki jednorazowe od sprawdzonych producentów znacząco zwiększają bezpieczeństwo personelu, pacjentów i klientów. Wykorzystanie sprawdzonych preparatów do uzupełniającego mycia i dezynfekcji dłoni w jeszcze większym stopniu minimalizuje potencjalne zagrożenia.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Zasady mycia i sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Zasady mycia i sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Narzędzia chirurgiczne są stosowane nie tylko w szpitalach, ambulatoriach, gabinetach zabiegowych, gabinetach stomatologicznych, ale również w placówkach niemedycznych – choćby salonach urody. Choć użyte materiały, konstrukcja i technologia produkcji narzędzi medycznych uwzględnia...
Dekontaminacja w szpitalu

Dekontaminacja w szpitalu

Szpitale należą do tych placówek ochrony zdrowia, w których utrzymanie odpowiednich warunków sanitarnych jest najtrudniejsze. Zagrożenie skażeniem szkodliwymi drobnoustrojami jest wysokie, a duży ruch pacjentów, personelu medycznego i osób odwiedzających, jest poważnym wyzwaniem dla...
Sterylizator do narzędzi manicure – jaki wybrać

Sterylizator do narzędzi manicure – jaki wybrać

Aktualnie obowiązujące przepisy nie pozostawiają wątpliwości: gabinety kosmetyczne, salony manicure, studia tatuażu i temu podobne punkty usługowe muszą, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu, przeprowadzać sterylizację narzędzi. Wymagania są surowe, a ewentualne...