Dekontaminacja w szpitalu

 

Szpitale należą do tych placówek ochrony zdrowia, w których utrzymanie odpowiednich warunków sanitarnych jest najtrudniejsze. Zagrożenie skażeniem szkodliwymi drobnoustrojami jest wysokie, a duży ruch pacjentów, personelu medycznego i osób odwiedzających, jest poważnym wyzwaniem dla osób odpowiedzialnych za utrzymanie standardów. Na szczęście pomagają w tym nowoczesne urządzenia do dekontaminacji. 

Spis treści
1. Szpital – na pierwszej linii frontu
2. Wysokie standardy warunkiem skuteczności leczenia
3. Łańcuch zakażeń – zmora personelu
4. Dobór odpowiedniej metody dekontaminacji szpitalnej
6. Walka z drobnoustrojami osadzającymi się na powierzchniach
7. Dekontaminacja w szpitalu i kontrola jej skuteczności

 

Szpital – na pierwszej linii frontu

W każdym szpitalu codziennie pojawiają się nowi chorzy, a wraz z nimi duże ilości drobnoustrojów. W nieustannym ruchu są również pracownicy – lekarze, pielęgniarki, personel pomocniczy, dostawcy, a także osoby odwiedzające pacjentów.

Stworzenie stuprocentowo skutecznej bariery dezynfekcyjnej jest niemożliwe. Wszelkie procedury bezpieczeństwa mogą jedynie ograniczyć skalę skażenia szpitala bakteriami i wirusami. Kluczową sprawą jest więc regularna dekontaminacja pomieszczeń i bieżąca neutralizacja zagrożeń.

 

Wysokie standardy warunkiem skuteczności leczenia

Bez ochrony antybakteryjnej, antywirusowej i antygrzybicznej, jakiekolwiek działania lecznicze właściwie nie mają sensu. Niemal każde schorzenie wymagające hospitalizacji niesie za sobą osłabienie organizmu.  To oznacza, że każdy pacjent każdego szpitala musi być chroniony przed drobnoustrojami, bo ich atak może nie tylko zakłócić proces leczenia, ale i wywołać kolejną chorobę.

 

Łańcuch zakażeń – zmora personelu 

Duże zagęszczenie ludzi, nieustanny ruch i rotacja osób, a przede wszystkim długotrwałe przebywanie chorych w ograniczonej przestrzeni, zwiększają ryzyko powstania łańcucha zakażeń. Drobnoustroje przenoszą się z pacjenta na pacjenta za pośrednictwem wydychanego powietrza oraz skażonych powierzchni. Podczas badań i zabiegów obowiązują procedury wymagające stosowania jednorazowych materiałów medycznych i bieżącej dezynfekcji, ale już w salach chorych, na korytarzach czy toaletach nie brakuje powierzchni i sprzętów, na których mogą osadzać się bakterie, wirusy i grzyby.

 

Dobór odpowiedniej metody dekontaminacji szpitalnej

Pomieszczenia szpitalne różnią się pod względem poziomu wymagań sanitarnych, ale też pod względem wykorzystania w ciągłej pracy placówki. Standardy ochrony dla bloków operacyjnych są wyśrubowane, ale jednocześnie pomiędzy zabiegami można zastosować „agresywne” metody dezynfekcji, szkodliwe również dla ludzi. Z kolei części pomieszczeń, na przykład sal chorych czy toalet, nie można wyłączyć z użytkowania, bo muszą być stale dostępne dla pacjentów i personelu. W takim przypadku konieczna jest dekontaminacja jedną z metod obojętnych dla ludzi.

 

 

Walka z drobnoustrojami osadzającymi się na powierzchniach

Bardziej zaawansowane urządzenia, wykorzystujące właściwości biobójcze nadtlenku wodoru (H2O2), niszczą zarówno bakterie, wirusy i grzyby unoszące się w powietrzu, jak i te, które osiadły już na elementach wyposażenia, meblach, podłogach i ścianach. Sprzęt tego typu wytwarza aerozol z cząsteczek o wielkości kilku mikrometrów i optymalnym stężeniu nadtlenku wodoru. Wygenerowana mgła dokładnie wypełnia całe pomieszczenie i dociera również do trudno dostępnych miejsc.

Przykładem mogą być profesjonalne dekontaminatory szpitalne: VIRO2 CleanSystem oraz DiosolGenerator Standard. Doskonale sprawdzają się w gabinetach diagnostycznych i zabiegowych, salach operacyjnych, laboratoriach, wykazując bardzo dużą skuteczność biobójczą. Należy jednak pamiętać, że na czas zamgławiania nadtlenkiem wodoru należy opuścić pomieszczenie.

 

Dekontaminacja w szpitalu i kontrola jej skuteczności

Utrzymanie reżimu sanitarnego w szpitalu wymaga kompleksowego działania: opracowania procedur i regulaminów, użycia odpowiednich metod dekontaminacji dla różnych typów pomieszczeń, bieżącego nadzoru i kontroli skuteczności – na przykład za pomocą testów ATP. Jest to niezbędne, by zagwarantować odpowiednie bezpieczeństwo pacjentom i pracownikom szpitala.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Dezynfekcja po owsikach, czyli jak się pozbyć dokuczliwych pasożytów

Dezynfekcja po owsikach, czyli jak się pozbyć dokuczliwych pasożytów

Owsiki, miniaturowe pasożyty rozwijające się w układzie pokarmowym człowieka, sprawiają wiele kłopotów nie tylko nosicielowi, czyli chorującemu na owsicę (enterobiozę), ale i osobom z nim przebywającym. Chory mimowolnie może pozostawiać jaja robaków na powierzchniach sprzętów...
Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Jakim przepisom sanitarnym podlegają zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, salony manicure i studia tatuażu? Dokładnie takim samym jak gabinety zabiegowe i inne placówki medyczne. Takie same są również wymagania instytucji kontrolujących oraz konsekwencje ewentualnych naruszeń.
Postępowanie przy zakażeniu Clostridium difficile

Postępowanie przy zakażeniu Clostridium difficile

Powszechność występowania, a jednocześnie specyficzne cechy sprzyjające rozprzestrzenianiu się sprawiają, że beztlenowe bakterie Clostridium difficile stanowią jedno z najpoważniejszych wyzwań – nie tylko w szpitalach i innych placówkach medycznych, ale również w codziennym...