Must-have dla studia tatuażu - akcesoria i wyposażenie studia tatuażu

 

Tatuowanie skóry jest niewątpliwie jednym z tych zabiegów upiększających, podczas których zagrożenie zdrowia jest największe. Każde nakłucie skóry igłą jest naruszeniem ciągłości tkanki, a co za tym idzie – zwiększeniem ryzyka zakażenia bakteriami, wirusami i grzybami. A przecież podczas jednej sesji tatuator wykonuje takich nakłuć tysiące.

Nic dziwnego, że spośród wszystkich placówek branży beauty, to właśnie studia tatuażu wymagają najbardziej skrupulatnego przestrzegania zaleceń sanitarnych. Dotyczy to między innymi zaopatrzenia w niezbędne akcesoria, materiały eksploatacyjne i preparaty.

Spis treści:

    1. Wyposażenie i akcesoria w miejscu pracy tatuatora
    2. Must have do studia tatuażu, czyli najważniejsze produkty do dezynfekcji i sterylizacji
    3. Niezbędne środki ochrony indywidualnej w studiu tatuażu

 

 

Wyposażenie i akcesoria w miejscu pracy tatuatora

Tak jak w każdej branży, również wśród tatuatorów zauważyć można tendencję do korzystania z konkretnych typów i marek urządzeń. Ta popularność zwykle jest pochodną jakości sprzętu, jego funkcjonalności, renomy producenta i zaufania do dostawcy. Dobra maszynka do tatuażu to pewność niezakłóconej pracy, precyzja i wygoda obsługi. Podobnie z meblami i pozostałymi elementami wyposażenia – większość właścicieli studiów tatuażu przyzna, że inwestycja w jakość i ergonomię po prostu się opłaca.

Jednak równie ważny jak dobór stałych elementów wyposażenia i ich akcesoriów niezbędnych do ich wykorzystania, jest dobór materiałów eksploatacyjnych i różnego rodzaju preparatów. Lista produktów niezbędnych do wykonywania szeregu koniecznych procedur sanitarnych (bo to nas przecież najbardziej interesuje) nie jest specjalnie obszerna, natomiast jej wypełnienie jest bezwzględną koniecznością.

Co zatem musi znaleźć się w każdym studio tatuażu?

 

 

Must have do studia tatuażu, czyli najważniejsze produkty do dezynfekcji i sterylizacji

Celem dezynfekcji jest neutralizacja drobnoustrojów znajdujących się na skórze bądź powierzchni różnych przedmiotów, z którymi personel i klient może mieć bezpośredni albo pośredni kontakt. By zwiększyć efektywność, warto skorzystać z preparatów przeznaczonych do konkretnych zastosowań – podstawowy będzie tu podział na środki uniwersalne do dezynfekcji oraz płyny, pianki i żele do dezynfekcji rąk.

Produkty różnią się zarówno recepturą (preparaty do dezynfekcji rąk zawierają składniki zapobiegające podrażnieniu i wysuszaniu skóry), jak i formą oraz opakowaniem. W przypadku środków do ogólnej dezynfekcji doskonale sprawdzają się większe butelki ze spryskiwaczami ułatwiającymi równomierne nanoszenie preparatu, z kolei przy preparatach do dezynfekcji rąk świetnym rozwiązaniem są mniejsze opakowania z dozownikami żelu, pianki lub płynu. W ofercie sklepu sterim.eu przykładami środków z tych dwóch kategorii mogą być bardzo wydajne i skuteczne: Lysonox ULTRASHIELD (do dezynfekcji i mycia powierzchni) oraz preparat Sterillhand w żelu lub płynie (do dezynfekcji rąk oraz skóry).

 

Lista niezbędnych produktów wydłuża się nieco, jeżeli właściciel studia decyduje się na samodzielną sterylizację narzędzi i akcesoriów. By proces ten przeprowadzić od A do Z zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, należy zaopatrzyć się w:

- płyn do mycia i dezynfekcji narzędzi (w przypadku używania myjki ultradźwiękowej możemy polecić np. Lysonox Instruments DR),

- testy kontroli mycia,

- jednorazowe opakowania do sterylizacji (najwygodniejsze będą torebki) oraz etykiety niezbędne do opisywania pakietów,

- chemiczne i biologiczne testy kontroli sterylizacji.

Na szczęście jest to asortyment ogólnie dostępny, a najwięksi dostawcy, wprowadzając na rynek produkty własnych marek, dają możliwość ograniczenia wydatków. Doskonałym przykładem jest marka Sterim, czyli certyfikowane materiały eksploatacyjne o wysokiej jakości, które można kupić prosto od producenta.

 

 

Niezbędne środki ochrony indywidualnej w studiu tatuażu

Używanie sterylnych narzędzi i regularna dezynfekcja to nie wszystko. Bardzo istotnym elementem profilaktyki przeciwzakażeniowej jest używanie środków ochrony indywidualnej (środków ochrony osobistej). Podstawowym i absolutnie niezbędnym produktem są tu rękawiczki jednorazowe. Ograniczają ryzyko zakażenia klienta, a jednocześnie zwiększają bezpieczeństwo tatuatora. Oczywiście – produkt ten jest jednorazowy i może być użyty tylko raz, podczas obsługi jednego klienta.  

Istotny jest dobór materiału – w studiach tatuażu niewskazane jest używanie rękawiczek lateksowych zarówno ze względu na możliwość wystąpienia alergii u klienta, jak i niską odporność lateksu na tłuste środki kosmetyczne stosowane podczas wykonywania usługi (głównie wazelinę). Rozwiązaniem są rękawiczki nitrylowe – trwałe i odporne na działanie substancji chemicznych. W sklepie sterim.eu, oprócz rękawiczek nitrylowych w kolorze niebieskim, zielonym czy różowym, zamówić można również rękawiczki czarne – najchętniej używane przez tatuatorów.

 

Choć zaznaczaliśmy to wielokrotnie, powtórzymy raz jeszcze – zaopatrując się w akcesoria, materiały eksploatacyjne i środki chemiczne niezbędne do przeprowadzania procedur sanitarnych, korzystajmy z oferty sprawdzonych, rzetelnych dostawców. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a potencjalne skutki stosowania nieodpowiednich produktów mogą być opłakane…

Polecane produkty

Polecane artykuły

Bezpieczny salon tatuażu - na co zwracać uwagę podczas wizyty?

Bezpieczny salon tatuażu - na co zwracać uwagę podczas wizyty?

Ozdabianie ciała za pomocą tatuaży w ostatnich latach stało się bardzo popularne. W ślad za popytem pojawiła się podaż – wśród licznych studiów tatuażu są salony wziętych, modnych tatuatorek i tatuażystów, do których trzeba się umawiać z wielotygodniowym wyprzedzeniem, ale i...
Sterylizacja w salonie tatuażu - podstawy i zasady

Sterylizacja w salonie tatuażu - podstawy i zasady

Wykonywanie tatuaży jest zabiegiem upiększającym, a jednocześnie chyba najbardziej, spośród usług świadczonych w szeroko rozumianej branży beauty, zbliża się charakterem do usługi medycznej. Wprowadzanie tuszu pod skórę to nic innego jak niekończąca się seria nakłuć. Każde z...
Jak czyste są salony tatuażu w Polsce? Sprawdźmy co mówi o tym Sanepid!

Jak czyste są salony tatuażu w Polsce? Sprawdźmy co mówi o tym Sanepid!

Państwowa Inspekcja Sanitarna, po latach pandemicznych (kiedy instytucje państwowe bardzo dużo energii poświęcały walce z COVID-19), wróciła już do normalnego trybu działania. A to oznacza między innymi częste kontrole, prowadzone przez pracowników terenowych placówek Sanepidu....