Ozdabianie ciała za pomocą tatuaży w ostatnich latach stało się bardzo popularne. W ślad za popytem pojawiła się podaż – wśród licznych studiów tatuażu są salony wziętych, modnych tatuatorek i tatuażystów, do których trzeba się umawiać z wielotygodniowym wyprzedzeniem, ale i niewielkie, lokalne zakłady, świadczące przystępne cenowo, masowe usługi. Sporym zainteresowaniem cieszą się tzw. konwenty tatuażu, czyli duże imprezy gromadzące tatuatorów i ich fanów.
Jednak wszystkich tatuatorów, niezależnie od ich statusu i miejsca świadczenia usług, obowiązują te same zasady sanitarno-higieniczne. Dla własnego bezpieczeństwa – warto na nie zwracać uwagę.
Spis treści:
Tym najbardziej ewidentnym ryzykiem jest możliwość bezpośredniego wprowadzenia do organizmu szkodliwych drobnoustrojów, wynikająca z (jak to określają specjaliści) „naruszenie ciągłości tkanki”. Wprowadzenie pigmentu pod skórę wiąże się z koniecznością wykonywania setek/tysięcy mikronakłuć igłą maszynki do tatuażu. Oznacza to bezpośrednie „otwarcie drzwi” dla bardzo groźnych wirusów powodujących AIDS, wirusowe zapalenie wątroby (żółtaczka), tężec i szereg innych chorób.
Ale wirusy i bakterie mogą być przenoszone nie tylko za pośrednictwem igły do tatuażu. Podczas zabiegu skóra klienta jest podrażniona – do otwartych ran drobnoustroje mogą dostać się z dłoni tatuatora, używanych akcesoriów czy mebli.
Należy też zwrócić uwagę na zagrożenie chorobami skóry – może nie zagrażającymi bezpośrednio zdrowiu i życiu, ale mogącymi powodować uciążliwe dolegliwości. Specyfika salonu tatuażu powoduje, że ryzyko przenoszenia się grzybicy, świerzbu oraz innych chorób wywołanych przez bakterie i grzyby, jest duże.
By zagwarantować bezpieczeństwo sanitarne klientom oraz pracownikom, każdy (nawet najmniejszy) salon tatuażu powinien:
Sterylizacja, najczęściej wykonywana za pomocą pary wodnej pod ciśnieniem, jest podstawową procedurą neutralizującą wszelkie drobnoustroje. Wysterylizowane narzędzie jest bezpieczne i można z jego pomocą wykonywać czynności, podczas których dochodzi do naruszenia tkanek. Alternatywą dla sterylizacji elementów wielokrotnego użytku jest stosowanie akcesoriów jednorazowych – oczywiście pakowanych fabrycznie w jałowe opakowania.
Dezynfekcji poddaje się elementy i akcesoria, za pośrednictwem których na skórę klienta mogą przedostawać się bakterie, wirusy i grzyby. Są to zarówno elementy sprzętu do wykonywania tatuażu, jak i blaty stolików, obicia krzeseł i foteli, poręcze itd. Wskazane jest każdorazowe przecieranie całego stanowiska pracy. Warto do tego celu używać profesjonalnych preparatów, dających dobry efekt biobójczy przy zachowaniu neutralności dla powierzchni. Dobrym przykładem mogą być chusteczki Cleanisept, wykorzystujące właściwości niealkoholowego środka dezynfekującego, a co za tym idzie – bezpieczne również dla wrażliwych powierzchni. W przypadku większych powierzchni (i konieczności zastosowania większej ilości preparatu) alternatywą może być Sensifomil – w formie sprayu.
Kolejnym elementem procedury sanitarnej jest obowiązkowa dezynfekcja dłoni osoby wykonującej tatuaż i bezwzględne stosowanie przez nią nowych rękawiczek jednorazowych. Należy też zapewnić możliwość dezynfekcji dłoni klientom pojawiającym się w salonie. Gama preparatów do dezynfekcji jest bardzo szeroka, jednym z nich jest środek Sterillhand, dostępny w opakowaniach o różnej wielkości.
Na szczęście coraz rzadziej mamy do czynienia z zakładami, w których lekceważy się wytyczne sanitarne. Wyposażenie i standardy w studiach tatuażu kontrolowane są przez inspektorów Sanepidu, a i sama świadomość ryzyk oraz fachowa wiedza personelu są na coraz wyższym poziomie.
Choć od klienta trudno wymagać zaawansowanej wiedzy na temat procedur sanitarnych, każdy z nas może zwrócić uwagę na to, co świadczy o rzetelności i odpowiedzialności tatuatora albo co – przeciwnie - powinno skłaniać do rezygnacji z jego usług.
Dobry tatuator:
- przed rozpoczęciem pracy upewni się, że nie ma przeciwwskazań do wykonania tatuażu (choroby, rany),
- zadba o dokładną dezynfekcję stanowiska pracy,
- dokładnie zdezynfekuje ręce i użyje nowych rękawiczek jednorazowych,
- zdezynfekuje skórę klienta za pomocą odpowiedniego preparatu,
- na oczach klienta otworzy jałowe opakowanie igieł oraz innych elementów od których wymagana jest sterylność,
- będzie korzystał wyłącznie z tuszy i innych preparatów zatwierdzonych do użytku na polskim rynku,
- po wykonaniu usługi zabezpieczy ranę.