Kolory na frezach kosmetycznych, co oznaczają?

 

O frezarkach, będących na wyposażeniu gabinetów kosmetycznych i salonów manicure na naszym blogu już pisaliśmy. Ściślej – skupialiśmy się na dezynfekcji i sterylizacji tych narzędzi. Omawialiśmy też różnice między frezami diamentowymi i ceramicznymi. Dzisiaj zajmiemy się gradacją końcówek i ich oznaczaniem.

Spis treści:

    1. Kolory na frezach a różnice w budowie końcówki
    2. Jaki kolor frezu do skórek
    3. Jaki kolor frezu do hybrydy
    4. Najtwardsze frezy do paznokci
    5. Zasady reprocesowania frezów do paznokci i skóry

 

 

 

Kolory na frezach a różnice w budowie końcówki

W branży beauty stosuje się dwa rodzaje frezów – diamentowe, czyli wykonane ze szlachetnej stali pokrytej warstwą cierną z diamentowego pyłu oraz ceramiczne, w której niepożądaną warstwę płytki paznokciowej lub zrogowaciałej skóry zbiera specjalnie wyprofilowana końcówka ceramiczna. Choć frezy ceramiczne są lżejsze i w mniejszym stopniu nagrzewają obrabianą tkankę, więcej możliwości daje konstrukcja oparta na pyle diamentowym. Wynika to z większego zróżnicowania kształtu końcówki frezu, a przede wszystkim -  gradacji (czyli średnicy mikroskopijnych ziaren) warstwy diamentowej.

Można to porównać do warsztatowych narzędzi i akcesoriów do szlifowania: z jednej strony mamy „ziarniste” tarcze szlifierskie lub papier ścierny do szybkiego usuwania dużych ilości obrabianego materiału, a z drugiej – narzędzia o bardzo drobnej ziarnistości, sprawdzające się przy szlifowaniu drobnych elementów oraz przy polerowaniu.

Producenci frezów do manicure, pedicure i podologii mają więc do dyspozycji bogaty zestaw końcówek o zróżnicowanym ziarnie, co pozwala precyzyjnie dopasować narzędzia do kolejnych etapów zabiegu kosmetycznego, a także – do potrzeb wynikających z cech indywidualnych poszczególnych klientów.

Dla ułatwienia orientacji frezy oznaczane są kolorami.

 

 

Jaki kolor frezu do skórek

System znakowania frezów diamentowych opiera się na paskach w kolorach: białym, żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym i czarnym, przy czym w praktyce kosmetycznej używane są frezy od żółtego do czarnego. Frezy diamentowe z żółtą metką mają bardzo delikatną warstwę napyloną (drobną ziarnistość), doskonale nadają się więc do opracowywania szczególnie delikatnych zmian skórnych.

Najbardziej uniwersalnymi, a jednocześnie najczęściej używanymi narzędziami do skórek oraz paznokci są frezy oznaczone kolorem czerwonym. Są dobrym kompromisem między delikatnością a skutecznością i szybkością pracy. Jeżeli konieczne jest usunięcie grubych skórek możemy zastosować frez „średni”, oznaczony kolorem niebieskim.

 

 

Jaki kolor frezu do hybrydy

Grubsze warstwy stwardniałej skóry obrabiane są najczęściej frezami zielonymi, z grubym, ostrym napyleniem. Agresywnych końcówek (z zielonym lub czarnym oznaczeniem) używa się też do usuwania materiałów wykorzystywanych w stylizacjach paznokci – akrylu, żelu, akrylożelu.

Na skuteczność zdejmowania zbędnej warstwy sztucznych materiałów wpływa również konstrukcja samego frezu. Doskonale sprawdzają się tutaj frezy ceramiczne, pozwalające na precyzyjną obróbkę akrylu lub żelu. Podobnie jak w przypadku frezów diamentowych najczęściej używane są frezy z oznaczeniami od żółtego (najdelikatniejszego) do niebieskiego, a ceramiczne frezy z zieloną metką służą do zdejmowania dużych ilości materiału.

 

 

Najtwardsze frezy do paznokci

Określenie „najtwardsze” nie jest precyzyjne, bo mamy przecież do czynienia z materiałem ściernym (pyłem diamentowym lub ceramiką) o zbliżonej twardości. Lepiej powiedzieć „najostrzejsze” lub „najgrubsze”, czyli pozwalające na agresywną obróbkę, czyli szybkie i głębokie ścieranie tkanki lub materiału syntetycznego.

Jak wcześniej wspomnieliśmy – w systemie oznaczeń dla tego typu narzędzi zarezerwowano kolor czarny. Frezy z czarnymi paskami są jednak używane bardzo rzadko. Intensywność ich działania jest na tyle duża, że nie nadają się do precyzyjnych prac, a ryzyko naruszenia zdrowej, miękkiej tkanki lub poważnego skaleczenia jest niewspółmierne do korzyści.

 

 

Zasady reprocesowania frezów do paznokci i skóry

Choć wspominaliśmy o tym już w poprzednich publikacjach poświęconych frezom wykorzystywanym w salonach kosmetycznych („Jak dbać o narzędzia do manicure? Dezynfekcja i sterylizacja frezów” oraz „Jak sterylizować frezy ceramiczne - tłumaczymy krok po kroku”), przypominamy raz jeszcze: niezależnie od kształtu i technologii wykonania, narzędzia te, tak jak inne narzędzia kosmetyczne, mogą być użyte tylko raz, podczas jednej usługi kosmetycznej. Przed ponownym wykorzystaniem bezwzględnie muszą zostać poddane reprocesowaniu, prowadzącemu do pełnej jałowości. O tym jak je myć, dezynfekować, przygotowywać pakiety sterylizacyjne z testami sterylizacji (np. pakując narzędzia w torebki do sterylizacji Sterim i używając testów chemicznych Sterim typ 4) pisaliśmy między innymi w tych publikacjach. Polecamy lekturę!

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak dbać o narzędzia do manicure? Dezynfekcja i sterylizacja frezów.

Jak dbać o narzędzia do manicure? Dezynfekcja i sterylizacja frezów.

Nowoczesne frezarki do manicure są już standardowym elementem każdego salonu stylizacji paznokci. Mechaniczna obróbka zrogowaciałej tkanki jest nie tylko wygodniejsza i szybsza, pozwala też na uzyskanie większej precyzji – oczywiście pod warunkiem dobrania optymalnego frezu. Same frezy,...
Konserwacja narzędzi kosmetycznych- to ma znaczenie!

Konserwacja narzędzi kosmetycznych- to ma znaczenie!

Konserwacja narzędzi kosmetycznych to praktyka, którą powinniśmy wdrożyć w swoją codzienną rutynę jeśli chcemy, by nasze narzędzia służyły nam przed lata. Z pomocą tutaj przychodzi konserwacja narzędzi odpowiednimi środkami.
Torebki do sterylizacji - jak używać ich poprawnie?

Torebki do sterylizacji - jak używać ich poprawnie?

Jednym z najważniejszych etapów reprocesowania narzędzi medycznych jest ich pakowanie przed sterylizacją. Prawidłowe przeprowadzenie tej czynności oraz użycie opakowania odpowiedniej jakości pozwala na skuteczną sterylizację zawartości, a później – bezpieczne przechowywanie pakietu...