Jak pakować narzędzia do torebki sterylizacyjnej?

 

Przygotowanie odpowiedniego opakowania sterylizacyjnego jest jedną z najważniejszych czynności w trakcie reprocesowania materiałów medycznych. Jego szczelność i trwałość to warunek zachowania jałowości zawartości po zakończeniu procesu sterylizacji, aż do momentu otwarcia opakowania. Wracamy do tego tematu, skupiając się na najpopularniejszych, jednorazowych opakowaniach do sterylizacji, powszechnie stosowanych w gabinetach lekarskich i salonach kosmetycznych. Jak pakować narzędzia do torebki sterylizacyjnej – przeczytaj poniżej i zastosuj się do kilku ważnych zasad!

Spis treści:

 1. Jak zapakować narzędzia do torebki sterylizacyjnej?
 2. Torebki samoklejące – najpopularniejsze opakowanie do sterylizacji
 3. Ogólne zasady tworzenia i wykorzystania pakietów sterylizacyjnych w torebkach
 4. Jak ułożyć gotowe pakiety z narzędziami w autoklawie?

 

 

Jak zapakować narzędzia do torebki sterylizacyjnej?

Torebki sterylizacyjne mają samoklejący pasek, co umożliwia łatwe zamkniecie opakowania bez konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów. W momencie pakowania narzędzia do torebki sterylizacyjnej istotne są:

 1. Zachowanie odpowiedniego „luzu” w torebce (najlepiej napełniać ją maksymalnie do ¾ objętości),
 2. Dobranie takiego rozmiaru torebki, by między sterylizowanym narzędziem a zgrzewem torebki pozostał 30-milimetrowy odstęp,
 3. Zabezpieczenie ostrych elementów sterylizowanych narzędzi za pomocą papierowej wkładki lub silikonowych osłonek na ostrza (zapobiega to przedziurawieniu lub nacięciu opakowania),
 4. Wsadzenie sterylizowanych narzędzi uchwytem w stronę otwarcia,
 5. Umieszczenie wewnątrz torebki chemicznego wskaźnika kontroli sterylizacji (najczęściej w formie paska testowego),
 6. Usunięcie nadmiaru powietrza z opakowania,
 7. Staranne zaklejenie torebki do oznaczonej linii,
 8. Oznaczenie pakietu, między innymi datą sterylizacji i datą ważności (o sposobach przedłużania ważności pakietów pisaliśmy już na naszym blogu).

 

 

Torebki samoklejące – najpopularniejsze opakowanie do sterylizacji

W działających na dużą skalę placówkach medycznych, procedurami sterylizacji zajmuje się wyspecjalizowany personel, z reguły – w centralnej sterylizatorni. Wykorzystywane są tam urządzenia o dużej wydajności, a często również kontenery sterylizacyjne wielokrotnego użytku, włókniny SMS i inne jednorazowe opakowania dla niewielkich narzędzi.

W nieco mniejszych placówkach medycznych do tworzenia pakietów chętnie stosuje się rękawy do sterylizacji, zamawiane w rolkach i na bieżąco przycinane i zgrzewane – zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Jednak w tysiącach małych gabinetów i zakładów branży beauty „wygrywają” jednorazowe  torebki do sterylizacji, jako najwygodniejsze i jednocześnie najprostsze w użyciu.

Torebki i rękawy do sterylizacji parowej marki sterimOpakowania takie (na przykład bardzo popularne torebki do sterylizacji Sterim) produkowane są ze specjalnego papieru medycznego łączonego z wielowarstwową folią. Konstrukcja torebki i użyte materiały pozwalają na szczelne zamknięcie, bezpieczne magazynowanie i otwieranie bez pojawiania się pyłu celulozowego (dzięki temu nie dochodzi do zabrudzenia narzędzia jeszcze przed jego użyciem).  Na każdym opakowaniu, na jednym z końców, znajdziemy specjalną ikonę wskazującą kierunek otwierania. Konstrukcja torebki ułatwia równoczesne uchwycenie obu warstw i ich sprawne oddzielenie, bez dotykania narzędzia znajdującego się wewnątrz.

 

 

Ogólne zasady tworzenia i wykorzystania pakietów sterylizacyjnych w torebkach

Zalecenia dotyczące przygotowywania pakietów sterylizacyjnych w samoklejących torebkach są dokładnie takie same jak w przypadku innych opakowań. Ogólna zasada mówi o użyciu jednego pakietu dla jednego pacjenta. Regułą jest również, że jakiekolwiek uszkodzenie pakietu, czyli naruszenie jego szczelności, nakazuje potraktować pakiet jako niesterylny.

Oczywiście dotyczy to również świadomego otwarcia opakowania (np. torebki). Znajdujące się wewnątrz narzędzie od tego momentu należy traktować jako niesterylne, dlatego tak ważne jest skrócenie czasu między otwarciem opakowania a wykorzystaniem instrumentu.

 

 

Jak ułożyć gotowe pakiety z narzędziami w autoklawie?

Zaletą pakietów wykonanych z użyciem torebek do sterylizacji jest również łatwość ich układania w komorze autoklawu. W zależności od wielkości urządzenia oraz wielkości pakietów – możemy je ustawić pionowo blisko siebie lub ułożyć bezpośrednio na tacy – jednak w takim przypadku należy dopilnować, by strona z folią znajdowała się u góry, dzięki temu unikniemy ewentualnej kondensacji pary wodnej.

Pakiety umieszczone w komorze nie mogą dotykać jej ścianek, niewskazane jest również przeładowywanie sterylizatora. Ważne jest także stosowanie się do zasady folia-folia, papier-papier przy układaniu pakietów z narzędziami w sterylizatorze. Zasada ta polega na układaniu pakietów tylko tak, by przylegały do siebie tym samym typem materiału, to znaczy papier do papieru, a folia do folii.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Etykiety do sterylizacji znacząco przyspieszają zarówno oznaczanie pakietów, jak i prowadzenie wymaganych przepisami rejestrów – szczególnie w przypadku użycia metkownic automatycznych. Sprawdź do czego możesz je wykorzystać i jak z nich korzystać.
Torebki do sterylizacji - jak używać ich poprawnie?

Torebki do sterylizacji - jak używać ich poprawnie?

Jednym z najważniejszych etapów reprocesowania narzędzi medycznych jest ich pakowanie przed sterylizacją. Prawidłowe przeprowadzenie tej czynności oraz użycie opakowania odpowiedniej jakości pozwala na skuteczną sterylizację zawartości, a później – bezpieczne przechowywanie pakietu...
Konserwacja narzędzi kosmetycznych- to ma znaczenie!

Konserwacja narzędzi kosmetycznych- to ma znaczenie!

Konserwacja narzędzi kosmetycznych to praktyka, którą powinniśmy wdrożyć w swoją codzienną rutynę jeśli chcemy, by nasze narzędzia służyły nam przed lata. Z pomocą tutaj przychodzi konserwacja narzędzi odpowiednimi środkami.