Dlaczego Twój autoklaw nie drukuje raportów - możliwe przyczyny

 

Współczesne sterylizatory, również te małe, przeznaczone dla niewielkich gabinetów, wyposażone są w systemy rejestrujące parametry procesu. Odpowiednie dane zapisywane są w pamięci urządzenia, a często również drukowane w formie raportów za pomocą wbudowanej drukarki. Niewątpliwie ułatwia to prowadzenie obowiązkowej dokumentacji. Moduł drukujący jest prosty w obsłudze, a ewentualne zakłócenia pracy są zwykle łatwe do usunięcia.

Spis treści:

  1. Zasada działania drukarki w sterylizatorze i czas aktywności modułu drukującego
  2. W jaki sposób sterylizator sygnalizuje błąd wydruku?
  3. Najczęstsze przyczyny zakłóceń w pracy drukarki sterylizatora
  4. Poważniejszy problem z wydrukiem ze sterylizatora – jak sobie poradzić?

 

 

 

Zasada działania drukarki w sterylizatorze i czas aktywności modułu drukującego

Każdy cykl sterylizacji, zgodnie z wytycznymi Sanepidu, musi być dokumentowany. Oprócz informacji o wynikach testów kontroli sterylizacji, gromadzone są również raporty dotyczące pracy sterylizatora. Autoklaw Kronos B6 nie tylko monitoruje parametry procesu, ale też nanosi dane na papierowy pasek papieru termicznego (o szerokości maksymalnej 57 mm), który po zakończeniu pracy należy oderwać i zarchiwizować.

Na raport ze sterylizacji nanoszone są ogólne informacje ogólne (marka, model i numer seryjny urządzenia, wersja oprogramowania), informacje identyfikujące cykl sterylizacji (data, numer cyklu, jego typ, nazwa, kluczowe parametry), a także dodatkowo określenie jakości wody wykorzystanej do wytworzenia pary wodnej. Najwięcej miejsca na wydruku zajmują bardzo dokładne wyniki pomiarów temperatury i ciśnienia procesu w funkcji czasu (z dokładnością do 1 sekundy, jednej dziesiątej stopnia Celsjusza oraz jednej tysięcznej bara). Na dole paska pojawia się oznaczenie wyniku końcowego cyklu, a pod nim jest miejsce na podpis operatora.

Druk na papierze termicznym to duże ułatwienie dla osoby zajmującej się sterylizacją. Obsługa modułu ogranicza się do umieszczania w drukarce kolejnych rolek papieru i sporadycznego czyszczenia głowicy termicznej.

Drukarka zaczyna pracować w momencie uruchomienia, a ostatnie zapisy pojawiają się na pasku wraz z zakończeniem cyklu. Dlatego jakiekolwiek czynności obsługowe należy wykonywać pomiędzy cyklami sterylizacji.

 

 

W jaki sposób sterylizator sygnalizuje błąd wydruku?

Systemy autodiagnostyczne sterylizatora bardzo skutecznie identyfikują wszelkie nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na przebieg sterylizacji. Typy błędów raportowanych przez urządzenie omawialiśmy już w innym artykule, wyjaśniając znaczenie kodów pojawiających się na paskach wydruku. Jednak w przypadku zakłóceń w pracy drukarki, informacja taka pojawia się na wbudowanym wyświetlaczu LCD.

Migająca ikona symbolizująca wydruk, w przypadku sterylizatora parowego Kronos B6 oznacza brak papieru lub niedokładne zamknięcie drzwiczek zasobnika drukarki. Założenie nowej rolki i dokładne zamknięcie komory wyłącza alarm.

 

 

Najczęstsze przyczyny zakłóceń w pracy drukarki sterylizatora

Niekiedy drukarkę opuszcza niezadrukowany (pusty) pasek papieru. Przyczyna może być prozaiczna – wydruk na papierze termicznym możliwy jest tylko na jednej stronie. Należy więc sprawdzić, czy rolka została włożona w odpowiedni sposób, czyli „dobrą stroną”.

Z kolei przyczyną nieostrego lub zamazanego wydruku może być zanieczyszczenie głowicy pyłem pochodzącym z rolek papieru termicznego. W takim przypadku należy oczyścić głowicę drukarki przedmuchując pył lub delikatnie przetrzeć głowicę szmatką nasączoną alkoholem izopropylowym.

 

 

Poważniejszy problem z wydrukiem ze sterylizatora – jak sobie poradzić?

Do awarii drukarki w sterylizatorze dochodzi bardzo rzadko. Moduł drukujący w sterylizatorze Kronos B6 nie tylko nie wymaga stosowania materiałów eksploatacyjnych (np. tuszu czy tonera), ale jest też bardzo odporny. Uzupełnianie rolek papieru termicznego oraz sporadyczne czyszczenia głowicy zazwyczaj wystarczają. Jeżeli jednak urządzenie nadal nie drukuje raportów bądź podczas ich tworzenia można zaobserwować jakieś niepokojące zjawiska (np. hałas) – należy poprosić o pomoc wyspecjalizowanego serwisanta.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Ciąg sterylizacyjny w gabinecie

Ciąg sterylizacyjny w gabinecie

Sterylizacja narzędzi medycznych to nie tylko sam proces wyjaławiania w autoklawie lub sterylizatorze plazmowym. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie narzędzi – oczyszczenie i dezynfekcja, a także ich bezpieczne umieszczenie w opakowaniu do sterylizacji. Oznacza to również...
Dlaczego autoklaw nie działa - możliwe przyczyny

Dlaczego autoklaw nie działa - możliwe przyczyny

Sterylizacja narzędzi, czyli procedura pozwalająca zneutralizować ryzyko zakażenia drobnoustrojami, została już chyba całkowicie „oswojona” przez branżę beauty. Teraz narzędzia wielokrotnego użytku wyjaławia się nie tylko na potrzeby gabinetów lekarskich, przychodni czy...
Checklista poprawnego załadunku autoklawu - do pobrania

Checklista poprawnego załadunku autoklawu - do pobrania

Mimo coraz lepszych i prostszych w obsłudze sterylizatorów i mimo ciągłego udoskonalania opakowań do sterylizacji, o powodzeniu tego procesu, a w konsekwencji – o bezpieczeństwie pacjentów (klientów) i personelu, decyduje rzetelność i dokładność. Może w tym pomóc specjalna...