Dlaczego autoklaw nie działa - możliwe przyczyny

 

Sterylizacja narzędzi, czyli procedura pozwalająca zneutralizować ryzyko zakażenia drobnoustrojami, została już chyba całkowicie „oswojona” przez branżę beauty. Teraz narzędzia wielokrotnego użytku wyjaławia się nie tylko na potrzeby gabinetów lekarskich, przychodni czy szpitali. W niezbędne do codziennej pracy wysterylizowane pakiety narzędzi, zaopatrują się gabinety kosmetyczne, salony urody czy studia piercingu i tatuażu oraz gabinety podologiczne. Część przedsiębiorców branży kosmetycznej korzysta z usług zewnętrznych sterylizatorni, ale coraz większa grupa decyduje się na sterylizację narzędzi we własnym zakresie. Zajmiemy się dzisiaj sterylizatorami parowymi, a konkretnie – błędami autoklawów i możliwymi przyczynami ich niepoprawnego działania.

Spis treści:

  1. Mały sterylizator parowy – jego cechy i właściwości
  2. Alarmy sygnalizujące nieprawidłowości w działaniu autoklawu
  3. Autoklaw „wyrzuca błąd”, co wtedy zrobić?
  4. Serwisowanie sterylizatora – niezbędne i opłacalne

 

 

Mały sterylizator parowy – jego cechy i właściwości

Większość salonów kosmetycznych oraz niewielkich gabinetów lekarskich i weterynaryjnych, korzysta z małych sterylizatorów parowych, znanych również jako autoklawy. Mają kompaktową budowę, a jednocześnie pojemność komory sterylizatora w zupełności wystarcza do obróbki typowych dla niewielkiej placówki ilość narzędzi.

Warto podkreślić, że są to urządzenia o dokładnie takich samych właściwościach jak ich więksi „bracia”. Producenci gwarantują taki sam reżim działania i powtarzalność warunków procesu sterylizacji. Ważne żeby sterylizator, który chcemy kupić do swojego gabinetu spełniał wymagane normy, a jego producent posiadał wszelkie niezbędne dokumenty.

Za tę jakość wyjaławiania we współczesnych urządzeniach odpowiada zaawansowany system monitorująco-pomiarowy. Nowoczesny sterylizator parowy pomaga użytkownikowi, potwierdzając prawidłowość przebiegu procesu, a w przypadku jakichkolwiek zakłóceń – sygnalizując je.

 

 

Alarmy sygnalizujące nieprawidłowości w działaniu autoklawu

Sterylizator parowy Kronos B6 stojący na blacie w gabinecie kosmetycznymOmawiając działanie systemu monitorującego w autoklawie możemy posłużyć się przykładem cenionego sterylizatora Kronos B6 (najmniejszego autoklawu w serii tego producenta). Urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz LCD, a równolegle wszelkie ważne informacje pojawiają się na wydrukach z wbudowanej drukarki oraz są zapisywane w pamięci urządzenia.

Automatyka sterylizatora monitoruje działanie podzespołów i kluczowe dla wyjaławiania parametry fizyczne, ale reaguje również na nieprawidłowości związane z warunkami zewnętrznymi oraz rejestruje błędy popełniane przez użytkownika.

Większość alarmów sygnalizowanych przez urządzenie związanych jest z parametrami (temperatura, ciśnienie, czas). Alarm wyświetli się więc zawsze, gdy wartość któregokolwiek z parametrów, na którymkolwiek z etapów procesu, jest niezgodna z zaprogramowaną. Urządzenie zaalarmuje użytkownika również wtedy, gdy w procesie autodiagnostyki wykryje błąd w działaniu któregoś z podzespołów.

Automatyka autoklawu reaguje również na nieodpowiednie warunki zewnętrzne (nieodpowiednie zasilanie, problemy z wodą), a także na błędy w obsłudze (niedokładne zamknięcie drzwi).

 

Autoklaw „wyrzuca błąd”, co wtedy zrobić?

Zanim powiemy o sposobach radzenia sobie z zakłóceniami w pracy sterylizatora musimy zaznaczyć, że kluczowe znaczenie ma prawidłowa instalacja i eksploatacja urządzenia. Bardzo ważna jest dokładna lektura instrukcji obsługi i postępowanie zgodne z zaleceniami producenta urządzenia. Dokumentację sprzętu trzeba mieć pod ręką – choćby dlatego, by w przypadku ewentualnego alarmu szybko zinterpretować sygnały wysyłane z autoklawu i podjąć odpowiednie działania.

 

Ważne: nie każdy alarm w autoklawie oznacza awarię, ale w każdym z takich przypadków należy uznać bieżący proces sterylizacji za nieudany.

 

Czułość systemów monitorowania w wysokiej jakości autoklawie jest bardzo duża, dlatego alarm niekiedy pojawia się „na wyrost”. Często po zresetowaniu alarmu kolejna próba kończy się sukcesem, a system nie wskazuje już błędów.

Tu znów możemy się odwołać się do przykładu sterylizatora parowego Kronos: producent w dokumentacji umieścił przejrzystą tabelę z kodami błędów i wskazówkami dla użytkownika. W wielu przypadkach poradzimy sobie z takimi nieprawidłowościami samodzielnie.  Natomiast jeżeli proste metody wskazane w instrukcji obsługi nie dają rezultatu, konieczne jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanego serwisu.

Ilustracja z przykładowym wydrukiem błędu ze sterylizatora parowego, opisująca poszczególne elementy wydruku

Możliwe przyczyny błędów autoklawu, przykłady:

 • awaria zasilania autoklawu
 • niedomknięte drzwi sterylizatora parowego
 • błąd czujnika jakości wody
 • brak osiągnięcia ustawionego ciśnienia
 • przekroczenie ustawionej temperatury
 • słaba jakość wody
 • wykonano dużą liczbę cykli i konieczny jest przegląd
 • komora sterylizatora nie zdążyła się ochłodzić przed nowym cyklem

 

Serwisowanie sterylizatora – niezbędne i opłacalne

Wspominaliśmy o „odpowiedniej” (zgodnej z instrukcją obsługi) eksploatacji sterylizatora parowego. Ale równie ważne są okresowe czynności obsługowo-serwisowe. Ta regularność nie tylko daje poczucie bezpieczeństw, ale po prostu jest uzasadnione ekonomicznie. Sterylizator musi na siebie zarabiać, czyli zachowywać pełną sprawność. Przestój może wywołać poważne komplikacje w codziennej pracy salonu czy gabinetu, a to oznacza realne straty. A przecież ich nie chcemy, prawda?

Polecane produkty

Polecane artykuły

Ile kosztuje sterylizacja narzędzi kosmetycznych

Ile kosztuje sterylizacja narzędzi kosmetycznych

Przepisy są jednoznaczne – jeżeli podczas zabiegu kosmetycznego dochodzi do naruszenia tkanek, użyte narzędzia muszą zostać poddane pełnej dekontaminacji, czyli myciu, dezynfekcji i sterylizacji. Czy lepiej wyjaławiać narzędzia samodzielnie, we własnym autoklawie, czy raczej...
Cotygodniowe zadania związane ze sterylizacją, o których zapominasz

Cotygodniowe zadania związane ze sterylizacją, o których zapominasz

O sterylizacji materiałów medycznych piszemy właściwie nieustannie. Na tym się znamy, a doświadczeniami zebranymi w ciągu ponad 20 lat działalności chętnie dzielimy się z naszymi klientami. Wygląda na to, że aktualnie największe zapotrzebowanie na materiały edukacyjne przejawia...
Ciąg sterylizacyjny w gabinecie

Ciąg sterylizacyjny w gabinecie

Sterylizacja narzędzi medycznych to nie tylko sam proces wyjaławiania w autoklawie lub sterylizatorze plazmowym. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie narzędzi – oczyszczenie i dezynfekcja, a także ich bezpieczne umieszczenie w opakowaniu do sterylizacji. Oznacza to również...