Czy rozmiar torebek do sterylizacji ma znaczenie?

 

Decydując się na wykorzystanie – w charakterze opakowania pakietu sterylizacyjnego – popularnych torebek do sterylizacji, należy zadbać o dwie podstawowe sprawy. Ważne jest, żeby był to produkt spełniający wymagania normy ISO 11607-1,2:2017 oraz PN EN 868-5:2019, co gwarantuje odpowiednią jakość, a co za tym idzie – bezpieczeństwo pacjentów/klientów i personelu. Istotny jest też dobór odpowiedniego rozmiaru opakowania.

O ile spełnienie tego pierwszego warunku nie wiąże się z żadnym wysiłkiem, bo renomowani dostawcy materiałów eksploatacyjnych (np. sklep Sterim) sprzedają wyłącznie towar certyfikowany, to wybór wielkości opakowania leży wyłącznie po stronie użytkownika. Trzeba więc chwilę się zastanowić.

Spis treści:

    1. Jaki rozmiar torebek do autoklawu wybrać? Podstawowe zasady pakowania narzędzi do sterylizacji
    2. Czy istnieje uniwersalny rozmiar torebek do sterylizacji?
    3. Torebki do sterylizacji na cążki i inne specyficzne narzędzia

 

 

Jaki rozmiar torebek do autoklawu wybrać?

Torebki do sterylizacji cieszą się ogromną popularnością szczególnie w niewielkich ośrodkach medycznych, gabinetach stomatologicznych i salonach urody. Są bardzo wygodne w użyciu, zapewniając jednocześnie trwałość i bezpieczeństwo opakowania całkowicie wystarczające w typowych sytuacjach.

Ułatwieniem jest również fakt, że w mniejszych placówkach używane są raczej typowe narzędzia o zbliżonych gabarytach, a zestawy instrumentów poddawanych sterylizacji są powtarzalne. Nie ma więc potrzeby zaopatrywania się w torebki o bardzo różnych gabarytach – zwykle wystarczy kilka rozmiarów.

Pisaliśmy o nich w tym artykule. Warto się zapoznać.

 

 

Czy istnieje uniwersalny rozmiar torebek do sterylizacji?

Odpowiadając na to pytanie musimy doprecyzować – co mamy na myśli mówiąc „uniwersalny”.  Jeżeli w gabinecie sterylizowane są narzędzia o podobnym charakterze i budowie, nieznacznie różniące się gabarytami, być może faktycznie uda się znaleźć jeden rozmiar torebki, pasujący do wszystkich wyjaławianych materiałów. Różnice w stopniu wypełnienia kolejnych pakietów są dopuszczalne. Ważne, żeby opakowanie nie było zbyt małe.

Z tak komfortową sytuacją mamy jednak do czynienia rzadko. Narzędzia różnią się przecież nie tylko długością, ale też szerokością czy grubością. Dobór odpowiedniego rozmiaru to nie tylko zmniejszenie ryzyka przypadkowego uszkodzenia torebki (a co za tym idzie  – utraty sterylności pakietu), ale też łatwiejsze zarządzanie sterylizowanym materiałem medycznym (segregowanie, wkładanie do komory sterylizatora, studzenie, magazynowanie) oraz wygodniejsze użycie. Opakowanie sterylizacyjne o optymalnej wielkości łatwiej otworzyć, a znajdujące się wewnątrz narzędzie łatwiej przygotować do użycia bez ryzyka zabrudzenia.

Nieprawidłowe pakowanie narzędzi, oprócz wspomnianego uszkodzenia opakowania, w trakcie procesu sterylizacji może powodować zbieranie się pary wodnej i moknięcie torebki.

 

 

Torebki do sterylizacji cążek i innych specyficznych narzędzi

Najpopularniejszym rozmiarem do sterylizacji cążek są niewielkie torebki 60x100 mm lub 90x135 mm.

Omawiane opakowania, niezależnie od gabarytów, skonstruowane są tak samo. Przykładem mogą być torebki do sterylizacji Sterim. Wykonane są ze specjalnego papieru połączonego trwałym termozgrzewem z wielowarstwową folią odporną na działanie wysokiej temperatury. Do zamykania torebki służy samoklejący pasek. Miejsca otwierania zaznaczone są specjalnymi ikonami. Podczas otwierania, dzięki łatwemu oddzieleniu warstw torebki, narzędzie znajdujące się w środku pozostaje nietknięte i zachowuje sterylność.

Tym, co wpływa na zwiększenie trwałości opakowania i zmniejszenie ryzyka uszkodzenia przy sterylizacji ostrych narzędzi, są zabezpieczenia – w formie papierowych lub silikonowych nakładek umieszczanych na ostrzach.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Torebki do sterylizacji - jak używać ich poprawnie?

Torebki do sterylizacji - jak używać ich poprawnie?

Jednym z najważniejszych etapów reprocesowania narzędzi medycznych jest ich pakowanie przed sterylizacją. Prawidłowe przeprowadzenie tej czynności oraz użycie opakowania odpowiedniej jakości pozwala na skuteczną sterylizację zawartości, a później – bezpieczne przechowywanie pakietu...
Jak pakować narzędzia do torebki sterylizacyjnej?

Jak pakować narzędzia do torebki sterylizacyjnej?

Przygotowanie odpowiedniego opakowania sterylizacyjnego jest jedną z najważniejszych czynności w trakcie reprocesowania materiałów medycznych. Jego szczelność i trwałość to warunek zachowania jałowości zawartości po zakończeniu procesu sterylizacji, aż do momentu otwarcia...
Zagrożenia związane z zabiegami kosmetycznymi

Zagrożenia związane z zabiegami kosmetycznymi

Sporo uwagi poświęcamy na naszym blogu kwestiom bezpieczeństwa sanitarnego w branży beauty. Różnego rodzaju zabiegi upiększające są coraz bardziej zaawansowane, nieustannie rosną również kompetencje personelu. Trwa też „porządkowanie” tej branży pod względem standardów...