Cotygodniowe zadania związane ze sterylizacją, o których zapominasz

 

O sterylizacji materiałów medycznych piszemy właściwie nieustannie. Na tym się znamy, a doświadczeniami zebranymi w ciągu ponad 20 lat działalności chętnie dzielimy się z naszymi klientami. Wygląda na to, że aktualnie największe zapotrzebowanie na materiały edukacyjne przejawia branża beauty. Dlatego niniejszy poradnik adresujemy właśnie do pracowników salonów urody, SPA, studiów tatuażu itp. zakładów. Skupmy się dziś na czynnościach, o których… najłatwiej zapomnieć i obowiązkach, które najłatwiej zaniedbać przy sterylizacji narzędzi kosmetycznych. Wydają się mniej ważne, bo nie są tą „właściwą sterylizacją”, ale to tylko pozór. Są niezbędnym elementem dobrej strategii i prawidłowych procedur, zapewniających bezpieczeństwo – nie tylko klientom, ale i personelowi.

Spis treści:

    1. Zadbaj o zapasy i daty ważności materiałów
    2. Regularnie sprawdzaj stan narzędzi i poddawaj je konserwacji
    3. Pilnuj dokumentacji potwierdzającej poprawną sterylizację
    4. Pamiętaj o testach biologicznych do kontroli sterylizacji

 

 

Zadbaj o zapasy i daty ważności materiałów

Jedną z dobrych praktyk w sterylizacji jest regularne weryfikowanie zapasów materiałów eksploatacyjnych niezbędnych do reprocesowania narzędzi wielokrotnego użytku. Brak torebek samoprzylepnych do sterylizacji parowej, osłonek na ostre końcówki, testów chemicznych lub biologicznych albo pakietów testowych Bowie Dick, lubi ujawniać się w najmniej oczekiwanym momencie. W takim przypadku, by nie paraliżować pracy, niezbędne jest poszukiwanie brakującego asortymentu w najbliższych zaprzyjaźnionych salonach lub przeszukanie Internetu, by znaleźć sklep oferujący intersujący towar stacjonarnie. Tak czy inaczej jest to kłopot, a nierzadko również dodatkowy, niepotrzebny koszt.

Oczywiście nie chodzi o to, by zaopatrywać się w nadmierne ilości opakowań do sterylizacji czy testów do kontroli sterylizacji. Nie ma takiej potrzeby – uzupełnienie zapasów, choćby dzięki ofercie działającego non-stop sklepu internetowego z materiałami do sterylizacji sterim.eu, to kwestia kilku dni. Wystarczy raz na tydzień sprawdzić i w razie potrzeby zamówić kolejną partię towaru.

Niezbędne jest również regularne weryfikowanie dat ważności zgromadzonych materiałów. W toku regularnej pracy zakładu i przy rozsądnych stanach magazynowych raczej nie grozi nam ich przeterminowanie, ale na pewno warto – dla pewności – sprawdzać.  Ma to szczególne znaczenie w przypadku testów biologicznych.

 

Regularnie sprawdzaj stan narzędzi i poddawaj je konserwacji

Profesjonalne narzędzia wykonane są z dobrych materiałów, a ich jakość i spasowanie zapewniają długą, bezproblemową eksploatację. Nie zwalnia to jednak użytkownika z obowiązku regularnej konserwacji. Wielokrotnie mówiliśmy o zaletach nowoczesnych preparatów do mycia i dezynfekcji, nie niszczących powierzchni narzędzi. Namawialiśmy też do stosowania myjek ultradźwiękowych (usuwających zanieczyszczenia bez konieczności tarcia).

Ale ważne jest również regularne smarowanie połączeń i elementów ruchomych, np. sprayem do konserwacji narzędzi Lysonox LUBSPRAY – choćby zawiasów w cążkach i nożyczkach, ale i zamknięć kontenerów do sterylizacji (jeżeli z takich korzystamy). Takie zabiegi przedłużają życie narzędzi i wyposażenia, a użytkownikowi dają sporo oszczędności.

 

Pilnuj dokumentacji potwierdzającej poprawną sterylizację

Dokumentację o przeprowadzanych procesach sterylizacji traktujemy najczęściej jako przykry, formalny, czasochłonny obowiązek. Faktycznie, jest to wymóg Sanepidu, dokumentacja sprawdzana jest przy każdej kontroli, a jej brak grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi. I choćby z tego powodu warto dbać o regularne, kompletne wpisy.

Ale nie tylko. Sterylizacja narzędzi kosmetycznych, prowadzona zgodnie z dobrymi praktykami i odpowiednio dokumentowana, niweluje ryzyko potencjalnych roszczeń klientów. Jest to więc swoista „polisa ubezpieczeniowa”.

 

Pamiętaj o testach biologicznych do kontroli sterylizacji

Wiadomo, że parametry każdego procesu sterylizacji weryfikowane są testami chemicznymi. Ale należy pamiętać, że wskaźniki chemiczne nie dają stuprocentowej pewności. Dlatego jednym z zaleceń jest regularne przeprowadzanie testów biologicznych, które – bazując na realnym materiale biologicznym – potwierdzają jakość procesu i fakt zneutralizowania drobnoustrojów.

Dostępne na rynku testy biologiczne do sterylizacji, choćby wygodny test biologiczny STERIM 24h, są bardzo łatwe w użyciu, bez większych problemów można całą kontrolę (łącznie z etapem inkubacji bakterii) przeprowadzić we własnym zakresie, bez przekazywania próbki do Sanepidu.

Również w tym przypadku warto traktować tę procedurę nie jako uciążliwy obowiązek, a jako działanie profilaktyczne, zabezpieczające zdrowie klientów i personelu salonu, ale również dające w naszym biznesie przysłowiowy „święty spokój”.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Prawo kosmetyczne – przepisy dotyczące sterylizacji w branży beauty

Prawo kosmetyczne – przepisy dotyczące sterylizacji w branży beauty

Branża kosmetyczna, jeżeli chodzi o wymagania dotyczące standardów higienicznych, praktycznie zrównała się z sektorem ochrony zdrowia. O bardzo poważnym podejściu do tematu zabezpieczenia przed zakażeniem i zarażeniem w salonach urody, zakładach fryzjerskich i studiach tatuażu, mogą...
Jak kontrolować skuteczność mycia w myjce ultradźwiękowej?

Jak kontrolować skuteczność mycia w myjce ultradźwiękowej?

Na naszym blogu omawialiśmy już zasadę działania myjki ultradźwiękowej oraz przypominaliśmy ogólne zasady korzystania z tego typu urządzeń. Mycie ultradźwiękami, przy zastosowaniu odpowiednich preparatów, skutecznie usuwa zanieczyszczenia i doskonale przygotowuje narzędzia do...
Ważność pakietów po sterylizacji - gdzie ją sprawdzić i jak pilnować?

Ważność pakietów po sterylizacji - gdzie ją sprawdzić i jak pilnować?

Dekontaminacja narzędzi wielokrotnego użytku to jedna z podstawowych procedur sanitarnych w każdym szpitalu, ośrodku zdrowia, gabinecie lekarskim, salonie kosmetycznym czy innym zakładzie branży beauty. Czujność inspektorów Sanepidu motywuje do przestrzegania dobrych, bezpiecznych...