Tematyka BHP kojarzy się zwykle z przemysłem, budownictwem, transportem, rolnictwem – wszędzie tam, gdzie na skutek nieuwagi albo lekceważenia zasad bezpieczeństwa może dojść do poważnej kontuzji a nawet śmierci. W branży kosmetycznej mamy do czynienia z zagrożeniami innego rodzaju. Nie ma niebezpiecznych maszyn i ciężkich przedmiotów, ryzyko porażenia prądem albo śmiertelnego zranienia narzędziem pracy jest niewielkie, ale za to istnieje ryzyko zakażenia bakteriami i wirusami.
Spis treści
1. Wymagania Sanepidu dla salonu kosmetycznego
2. Urządzenia w gabinecie kosmetycznym
3. Materiały eksploatacyjne przy sterylizacji w gabinecie kosmetycznym
4. Kwalifikacje i obowiązki kosmetyczki
Większość zaleceń sanitarnych w branży beauty dotyczy właśnie ochrony przed zakażeniami. Mamy tutaj do czynienia z kilkoma kategoriami wskazówek określających wymagania Sanepidu, a ich spełnienie jest weryfikowane w momencie uruchamiania działalności lub/i później, w trakcie rutynowych kontroli:
- ilość i układ pomieszczeń,
- sposób wykończenia wnętrz (podłogi, ściany, oświetlenie),
- ilość i standard wyposażenia sanitarnego (łazienka, WC),
- wydzielenie miejsc do składowania różnego rodzaju materiałów,
- sposób postępowania z odpadami,
- standardy regulujące rodzaj, typ narzędzi i materiałów do konkretnych zastosowań,
- wymagania związane z dezynfekcją,
- wymagania związane ze sterylizacją,
- odzież robocza,
- wymagane badania lekarskie,
- kwalifikacje personelu,
- obowiązki informacyjne (instrukcje dla personelu i klientów, tabliczki, etykiety itd.).
Na naszym blogu interesujemy się przede wszystkim zagadnieniami związanymi ze sterylizacją i dezynfekcją. Przypomnijmy więc, w jaki sposób gabinet kosmetyczny powinien przygotować się do spełniania zaleceń Sanepidu w tej kwestii.
Aktualne przepisy sanitarne jednoznacznie mówią o obowiązku sterylizacji narzędzi używanych do zabiegów, podczas których dochodzi (albo może dojść) do naruszenia ciągłości tkanek. Personel salonów urody powszechnie korzysta ze specjalistycznych narzędzi wielorazowego użytku, służących choćby do nacinania skóry (np. cążki, nożyczki, frezarki), więc sterylizacja stała się jedną z podstawowych, codziennych procedur w wielu zakładach usługowych tej branży. Część placówek korzysta z usług zewnętrznych podmiotów zajmujących się wyjaławianiem narzędzi, ale prostsze i wygodniejsze jest sterylizowanie ich we własnym zakresie.
Niezbędny do tego jest oczywiście sterylizator. Na rynku nie brakuje niewielkich autoklawów (sterylizatorów parowych), zautomatyzowanych i prostych w obsłudze. Dostawcy, w tym sklep sterim.eu, proponują urządzenia o komorach różnej pojemności, co pozwala dopasować wydajność sterylizatora do potrzeb gabinetu.
Ważnymi czynnościami, poprzedzającymi właściwą sterylizację narzędzi, są mycie i dezynfekcja. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie narzędzi z pozostałości tkanek, krwi i innych zabrudzeń. Pomagają w tym niewielkie myjnie ultradźwiękowe, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia również z trudno dostępnych elementów narzędzi, zapewniając jednocześnie pełne ich bezpieczeństwo. Przykładem mogą być nowoczesne, kompaktowe myjnie ultradźwiękowe w ofercie sterim.eu.
Jeżeli do opakowywania narzędzi używane są rękawy sterylizacyjne, uzupełnieniem wyposażenia musi być zgrzewarka do rękawów. Ale i w tej kategorii bez problemu znaleźć można urządzenia kompaktowe i bardzo wygodne w użyciu, np. zgrzewarkę szczękową Quick Seal.
Produkty, które muszą pojawić się w gabinecie kosmetycznym w związku z dezynfekcją i sterylizacją można podzielić na kilka kategorii:
a) Środki chemiczne: przede wszystkim preparaty do dezynfekcji powierzchni i dezynfekcji rąk, a także detergenty do mycia narzędzi przed sterylizacją.
b) Opakowania do sterylizacji: w przypadku branży kosmetycznej najczęściej będą to torebki np. samoklejące torebki do sterylizacji STERIM lub rękawy do sterylizacji, w tym również rękawy papierowo-foliowe STERIM w różnych rozmiarach.
c) Testy chemiczne kontroli sterylizacji: sprawdzanie poprawności przebiegu procesu wyjaławiania jest obligatoryjne; przy najpopularniejszej metodzie sterylizacji parowej powszechnie stosowane są wieloparametrowe testy paskowe, np. testy Integrator 5 albo Emulator 6.
Choć nowoczesne sterylizatory są zautomatyzowane i proste w obsłudze, a akcesoria do sterylizacji ułatwiają pracę, to wyjaławianiem mogą zajmować się wyłącznie osoby, które ukończyły odpowiedni kurs. Oczywiście, zgodnie z przepisami sterylizacja musi odbywać się zgodnie z procedurą, konieczne jest również prowadzenie dokumentacji procesu.
Należy jednak pamiętać, że za bezpieczeństwo sanitarne gabinetu kosmetycznego odpowiada nie tylko osoba zajmująca się sterylizacją narzędzi. Każdy pracownik musi przestrzegać szeregu podstawowych zasad: używać do wrażliwych zabiegów wyłącznie sterylnych narzędzi (jednorazowych lub wielorazowych wysterylizowanych), regularnie dezynfekować akcesoria, urządzenia, meble itd., a także korzystać ze środków ochrony osobistej takich jak jednorazowe rękawiczki, maseczki, przyłbice, okulary ochronne itp.