Bezpieczeństwo i higiena pracy w gabinecie kosmetycznym

 

Tematyka BHP kojarzy się zwykle z przemysłem, budownictwem, transportem, rolnictwem – wszędzie tam, gdzie na skutek nieuwagi albo lekceważenia zasad bezpieczeństwa może dojść do poważnej kontuzji a nawet śmierci. W branży kosmetycznej mamy do czynienia z zagrożeniami innego rodzaju. Nie ma niebezpiecznych maszyn i ciężkich przedmiotów, ryzyko porażenia prądem albo śmiertelnego zranienia narzędziem pracy jest niewielkie, ale za to istnieje ryzyko zakażenia bakteriami i wirusami.

Spis treści
1. Wymagania Sanepidu dla salonu kosmetycznego
2. Urządzenia w gabinecie kosmetycznym
3. Materiały eksploatacyjne przy sterylizacji w gabinecie kosmetycznym
4. Kwalifikacje i obowiązki kosmetyczki

 

Wymagania Sanepidu dla salonu kosmetycznego

Większość zaleceń sanitarnych w branży beauty dotyczy właśnie ochrony przed zakażeniami. Mamy tutaj do czynienia z kilkoma kategoriami wskazówek określających wymagania Sanepidu, a ich spełnienie jest weryfikowane w momencie uruchamiania działalności lub/i później, w trakcie rutynowych kontroli:
- ilość i układ pomieszczeń,
- sposób wykończenia wnętrz (podłogi, ściany, oświetlenie),
- ilość i standard wyposażenia sanitarnego (łazienka, WC),
- wydzielenie miejsc do składowania różnego rodzaju materiałów,
- sposób postępowania z odpadami,
- standardy regulujące rodzaj, typ narzędzi i materiałów do konkretnych zastosowań,
- wymagania związane z dezynfekcją,
- wymagania związane ze sterylizacją,
- odzież robocza,
- wymagane badania lekarskie,
- kwalifikacje personelu,
- obowiązki informacyjne (instrukcje dla personelu i klientów, tabliczki, etykiety itd.).

Na naszym blogu interesujemy się przede wszystkim zagadnieniami związanymi ze sterylizacją i dezynfekcją. Przypomnijmy więc, w jaki sposób gabinet kosmetyczny powinien przygotować się do spełniania zaleceń Sanepidu w tej kwestii.

 


Urządzenia w gabinecie kosmetycznym

Sterylizator parowy w gabinecie kosmetycznymAktualne przepisy sanitarne jednoznacznie mówią o obowiązku sterylizacji narzędzi używanych do zabiegów, podczas których dochodzi (albo może dojść) do naruszenia ciągłości tkanek. Personel salonów urody powszechnie korzysta ze specjalistycznych narzędzi wielorazowego użytku, służących choćby do nacinania skóry (np. cążki, nożyczki, frezarki), więc sterylizacja stała się jedną z podstawowych, codziennych procedur w wielu zakładach usługowych tej branży. Część placówek korzysta z usług zewnętrznych podmiotów zajmujących się wyjaławianiem narzędzi, ale prostsze i wygodniejsze jest sterylizowanie ich we własnym zakresie.
Niezbędny do tego jest oczywiście sterylizator. Na rynku nie brakuje niewielkich autoklawów (sterylizatorów parowych), zautomatyzowanych i prostych w obsłudze. Dostawcy, w tym sklep sterim.eu, proponują urządzenia o komorach różnej pojemności, co pozwala dopasować wydajność sterylizatora do potrzeb gabinetu.
Ważnymi czynnościami, poprzedzającymi właściwą sterylizację narzędzi, są mycie i dezynfekcja. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie narzędzi z pozostałości tkanek, krwi i innych zabrudzeń. Pomagają w tym niewielkie myjnie ultradźwiękowe, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia również z trudno dostępnych elementów narzędzi, zapewniając jednocześnie pełne ich bezpieczeństwo. Przykładem mogą być nowoczesne, kompaktowe myjnie ultradźwiękowe w ofercie sterim.eu, choćby myjnia ultradźwiękowa Sonorex Digitec DT31.
Jeżeli do opakowywania narzędzi używane są rękawy sterylizacyjne, uzupełnieniem wyposażenia musi być zgrzewarka do rękawów. Ale i w tej kategorii bez problemu znaleźć można urządzenia kompaktowe i bardzo wygodne w użyciu, np. zgrzewarkę szczękową Quick Seal.

 


Materiały eksploatacyjne przy sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Produkty, które muszą pojawić się w gabinecie kosmetycznym w związku z dezynfekcją i sterylizacją można podzielić na kilka kategorii:

a) Środki chemiczne: przede wszystkim preparaty do dezynfekcji powierzchni i dezynfekcji rąk, a także detergenty do mycia narzędzi przed sterylizacją.

TECcare Hand Sanitiser pianka do dezynfekcji rąk bez alkoholu      TECcare Control gotowy do użycia spray do dezynfekcji powierzchni       Globacid bardzo silny płyn do dezynfekcji powierzchni       Belimed Spray do wstępnego mycia i dezynfekcji narzędzi

 

b) Opakowania do sterylizacji: w przypadku branży kosmetycznej najczęściej będą to torebki np. samoklejące torebki do sterylizacji STERIM lub rękawy do sterylizacji, w tym również rękawy papierowo-foliowe STERIM w różnych rozmiarach.

                          Papierowo-foliowe torebki do sterylizacji w wielu rozmiarach       Rękawy papierowo-foliowe do sterylizacji płaskie       Papierowo-foliowe rękway do sterylizacji z zakładą w wielu rozmiarach

 

c) Testy chemiczne kontroli sterylizacji: sprawdzanie poprawności przebiegu procesu wyjaławiania jest obligatoryjne; przy najpopularniejszej metodzie sterylizacji parowej powszechnie stosowane są wieloparametrowe testy paskowe, np. testy Integrator 5 albo Emulator 6.

 

                                          


Kwalifikacje i obowiązki kosmetyczki

Choć nowoczesne sterylizatory są zautomatyzowane i proste w obsłudze, a akcesoria do sterylizacji ułatwiają pracę, to wyjaławianiem mogą zajmować się wyłącznie osoby, które ukończyły odpowiedni kurs. Oczywiście, zgodnie z przepisami sterylizacja musi odbywać się zgodnie z procedurą, konieczne jest również prowadzenie dokumentacji procesu.
Należy jednak pamiętać, że za bezpieczeństwo sanitarne gabinetu kosmetycznego odpowiada nie tylko osoba zajmująca się sterylizacją narzędzi. Każdy pracownik musi przestrzegać szeregu podstawowych zasad: używać do wrażliwych zabiegów wyłącznie sterylnych narzędzi (jednorazowych lub wielorazowych wysterylizowanych), regularnie dezynfekować akcesoria, urządzenia, meble itd., a także korzystać ze środków ochrony osobistej takich jak jednorazowe rękawiczki, maseczki, przyłbice, okulary ochronne itp.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Jak wielkim zagrożeniem mogą być wirusy i bakterie - wiedzą już wszyscy. Standardy i procedury chroniące przed skażeniem obowiązują od dziesiątków lat, dla lekarzy i personelu medycznego to oczywistość, ale dopiero wraz z pandemią koronawirusa COVID-19 świadomość ta stała się...
Dekontaminacja wstępna, dekontaminacja właściwa - różnice

Dekontaminacja wstępna, dekontaminacja właściwa - różnice

Pojęcie dekontaminacji zdobyło dużą popularność również poza grupą profesjonalistów zajmujących się ratowaniem zdrowia i życia. Procedury usuwania i neutralizacji szkodliwych zanieczyszczeń, zarówno widocznych, jak i mikroskopijnych, upowszechniły się również w branży...
Materiały eksploatacyjne w gabinetach zabiegowych i na blokach operacyjnych

Materiały eksploatacyjne w gabinetach zabiegowych i na blokach operacyjnych

Spróbujmy wyobrazić sobie nowoczesny gabinet zabiegowy lub salę operacyjną. Widzimy na pewno zaawansowaną, komputerową aparaturę diagnostyczną i monitorującą, precyzyjne urządzenia pozwalające lekarzom na wykonanie zaawansowanych zabiegów, niezawodne oświetlenie, ergonomiczne meble....