Wyposażenie apteczki szkolnej - co w niej znajdziemy?

 

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego wracają tematy związane z organizacją placówek oświatowych, kompetencjami nauczycieli i pracowników administracyjnych, standardami nauczania, wyposażeniem szkół i procedurami. Jednocześnie, wraz ze wzrostem społecznych oczekiwań, niektóre aspekty typowych „szkolnych tematów” ulegają zmianie. Ze zjawiskiem takim możemy mieć do czynienia również w przypadku szkolnych apteczek – oczywistych i niezbędnych, a jednocześnie coraz nowocześniejszych. Zajrzyjmy do szkolnej apteczki. Co nowego możemy w niej znaleźć?

Spis treści:

  1. Pierwsza pomoc w szkole
  2. Apteczka szkolna a kwalifikacje personelu
  3. Apteczka szkolna - obowiązkowe wyposażenie placówki edukacyjnej
  4. Co znajdziemy w szkolnej apteczce?
  5. Apteczka szkolna powinna zawierać
  6. Nowości w szkolnych apteczkach

 

 

Pierwsza pomoc w szkole 

Placówki oświatowe, nieustannie borykające się z niedoborami finansowymi, starają się zmniejszać koszty administracyjne. Stąd tendencja do ograniczania szkolnej opieki pielęgniarskiej i lekarskiej. A to oznacza ograniczenie dostępności fachowej pomocy medycznej, niezbędnej w nagłych przypadkach.


Apteczka szkolna a kwalifikacje personelu

Sprawne zespoły ratownictwa medycznego potrafią reagować szybko i profesjonalnie, w razie potrzeby dostarczając pacjenta do szpitala. Ale w wielu przypadkach o powodzeniu akcji ratunkowej decydują pierwsze minuty, jeszcze przed pojawieniem się profesjonalnych ratowników. Na szczęście rośnie liczba osób przeszkolonych w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Są wśród nich również nauczyciele i pracownicy administracyjni szkół.

Apteczki szkolne są niezbędnym narzędziem właśnie dla tej grupy niezawodowych ratowników. Odpowiednio wyposażone i odpowiednio rozmieszczone ułatwiają szybką reakcję. Nie każda sytuacja wymaga ich stosowania, ale z drugiej strony – w niektórych przypadkach są nieodzowne.

Prawidłowy skład apteczki szkolnej kluczem do prawidłowo udzielonej pierwszej pomocy


Apteczka szkolna – obowiązkowe wyposażenie placówki edukacyjnej

Warto zaznaczyć, że w jednej szkole lub przedszkolu musi znaleźć się kilka apteczek. Podstawowy zestaw akcesoriów do udzielania pierwszej pomocy powinien znaleźć się w:

   • każdym pokoju nauczycielskim,
   • w świetlicy
   • w kuchni szkolnej,
   • w każdym laboratorium, np. w pracowni przedmiotów ścisłych, pracowni chemicznej
   • w pomieszczeniu socjalnym nauczycieli wychowania fizycznego
   • w internacie.

Katalog tych obowiązkowych miejsc wynika wprost z przepisów ustanowionych przez ministra edukacji.


Co znajdziemy w szkolnej apteczce?

Materiały medyczne i akcesoria znajdujące się w apteczce szkolnej w założeniu mają ułatwić udzielenie natychmiastowej pomocy przedmedycznej. W takich działaniach ratowniczych chodzi o tymczasowe zabezpieczenie osoby poszkodowanej: utrzymanie funkcji życiowych i ograniczenie skutków poważniejszych urazów do czasu przybycia profesjonalnego zespołu ratowniczego.
Ale przecież zawartość szkolnej apteczki wykorzystywana jest również w mniej groźnych sytuacjach, na przykład przy drobnych skaleczeniach.

 

Apteczka musi być więc uniwersalna i powinna zawierać:

    1. ustniki do bezpiecznego wykonywania zastępczej wentylacji („usta-usta”),
    2. rękawiczki jednorazowe,
    3. materiały i akcesoria do opatrywania ran (gaza, siatka opatrunkowa, plastry z opatrunkiem o różnych rozmiarach, plaster w rolkach),
    4. bandaże i opaski do wykonywania opatrunków uciskowych zatrzymujących krwawienie,
    5. nożyczki lub nóż, agrafki i/lub inne akcesoria ułatwiające założenie opatrunku,
    6. folia termoizolacyjna,
    7. latarka,
    8. instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

 


Nowości w szkolnych apteczkach Maseczki ochronne z usztywnieniem na nos i brodę

Wymieniony powyżej zestaw materiałów i akcesoriów to niezbędne minimum. Warto jednak uzupełnić apteczkę o dodatkowe produkty, zwiększające bezpieczeństwo zarówno pacjenta, jak i ratownika. Dobrym przykładem mogą być ochronne maseczki jednorazowe, szczelne i posiadające odpowiednie certyfikaty. Choćby maseczki chirurgiczne CROSSTEX, ze specjalnym usztywnieniem pozwalającym na bardzo dobre dopasowanie maski do kształtu twarzy. W dobie epidemii przyzwyczailiśmy się już do takiej ochrony przed wirusami i bakteriami, a z dobrych nawyków na pewno warto korzystać.

Preparat do dezynfekcji rąk do szkolnej apteczki

 

Uzupełnieniem szkolnej apteczki może być również preparat do dezynfekcji rąk. Skuteczne neutralizowanie drobnoustrojów znajdujących się na skórze ma duże znaczenie zarówno dla osoby poszkodowanej (zmniejsza się ryzyko zakażenia poprzez naruszone tkanki), jak i dla ratownika.
W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem mogą być produkty STERILLHAND w formie żelu lub płynu, dostępne w sklepie internetowym sterim.eu. Preparaty charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością biobójczą, a jednocześnie są przyjazne dla skóry.

 


W przypadku skomplikowanych i groźnych urazów kluczowe znaczenie mają szybkość działania i dobre przygotowanie osoby udzielającej pierwszej pomocy. Pamiętajmy jednak o tym, że bardzo wiele szkolnych incydentów nie niesie za sobą bezpośredniego zagrożenia dla życia i często wystarczy podstawowy opatrunek. Dbałość o standardy higieniczne i ochronę dziecka przed zakażeniem ma znaczenie i w jednym i w drugim przypadku.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Nowości TECcare® - produkty do mycia i dezynfekcji bez alkoholu

Nowości TECcare® - produkty do mycia i dezynfekcji bez alkoholu

Obecna sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 wymusiła na nas konieczność stosowania środków do dezynfekcji w każdych okolicznościach. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w sklepie spożywczym, wchodzimy do gabinetu lekarskiego, czy po powrocie do domu – zachowanie reżimu...
Obowiązki osoby sprzątającej w szkole a nowoczesne preparaty i urządzenia

Obowiązki osoby sprzątającej w szkole a nowoczesne preparaty i urządzenia

Utrzymanie czystości w obiektach szkolnych jest nie tylko czasochłonne i kłopotliwe z racji dużego natężenia ruchu. Przede wszystkim jest bardzo trudne, co wynika z charakteru obiektu i specyfiki grup użytkowników. Na szczęście osoby odpowiedzialne za sprzątanie budynków szkolnych...
Jak zadbać o higienę rąk na wakacjach

Jak zadbać o higienę rąk na wakacjach

Zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, dystans społeczny - jeszcze niedawno takie zalecenia słyszeliśmy niemal non-stop. Podstawowe zasady bezpieczeństwa na czas pandemii mocno zapisały się w świadomości nas wszystkich. Wraz ze spadkiem liczby zakażeń oficjalne obostrzenia były...