Clostridium difficile - dezynfekcja, jak sobie z tym poradzić?

 

Bakterie Clostridium difficile są jednym z poważniejszych problemów współczesnej medycyny. Głównie za sprawą stałego wzrostu zachorowań na szereg schorzeń przewodu pokarmowego, wywołanych właśnie przez te drobnoustroje. Borykają się z nimi również kraje z dobrze rozwiniętym systemem ochrony zdrowia. Ograniczenie skali CDI (clostridium difficile infection) wymaga dużego zaangażowania personelu medycznego i zarządzających placówkami, a skuteczna dezynfekcja pomieszczeń staje się jednym z priorytetów.

 

Spis treści:

1. Bakterie clostridium difficile - przyczyna wielu chorób.

2. Kiedy clostridium difficile atakuje?

3. Gdzie dochodzi do zakażenia bakteriami clostridium difficile?

4. Jak walczyć z CDI?

5. Skuteczne metody zwalczania sporów clostridium difficile?

 


Bakterie clostridium difficile – przyczyna wielu chorób

W ostatnich latach odnotowano 4-krotny wzrost zachorowań na schorzenia wynikające z aktywności bakterii clostridium difficile. Są one główną przyczyną rzekomobłoniastego zapalenia jelit (niemal u wszystkich pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą identyfikowane są te drobnoustroje), ale i przyczyną biegunek, okrężnicy olbrzymiej, a nawet sepsy kończącej się śmiercią.

 


Kiedy clostridium difficile atakuje?

Clostridium difficile występują w przyrodzie powszechnie, będąc między innymi typowym składnikiem flory jelitowej niektórych zwierząt. W normalnej sytuacji organizm człowieka dobrze radzi sobie z tymi bakteriami. Problem pojawia przy hospitalizacji.


Podczas pobytu w szpitalu ryzyko kontaktu z osobami zakażonymi clostridium difficile jest bardzo duże, a przyjmowanie silnych antybiotyków osłabia funkcje obronne nabłonka jelitowego. Radykalne obniżenie odporności sprzyja różnego rodzaju dolegliwościom układu pokarmowego. U części osób zakażenie przebiega objawowo, ale i oni stanowią ryzyko dla otoczenia, będąc nosicielami bakterii.

 


Gdzie dochodzi do zakażenia bakteriami clostridium difficile?

Szacuje się, że od 20 aż do 50% pacjentów przebywających w szpitalu ulega zakażeniu clostridium difficile. Oprócz bezpośredniego kontaktu z innym pacjentem, może do niego dojść przy korzystaniu z mebli i sprzętu. Spory bakterii wykrywane są na łóżkach szpitalnych, szafkach, na podłogach i w toaletach, ale też na pościeli czy przyciskach do przywoływania. Skażeniu łatwo ulegają również instrumenty służące bieżącej ocenie stanu pacjenta – ciśnieniomierze, termometry i stetoskopy.


Niestety spory clostridium difficile (czyli bakterie w formie przetrwalnikowej) mają zdolność długotrwałego zachowywania groźnego potencjału. Pozostawione na powierzchni na przykład mebla, mogą czekać na sprzyjające warunki aż pół roku.

 


Jak walczyć z CDI?

Oprócz leczenia już zakażonych pacjentów (co samo w sobie jest złożonym procesem), kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego standardu sanitarnego w placówkach medycznych. Chodzi przede wszystkim o jak najczęstsze stosowanie sprzętu jednorazowego dla każdego z pacjentów, powszechne stosowanie środków biobójczych do dezynfekcji dłoni oraz regularną dezynfekcję pomieszczeń, wyposażenia i sprzętu.

 


Skuteczne metody zwalczania sporów clostridium difficile

Neutralizacja sporów i szczepów bakterii, szczególnie w krytycznych warunkach placówek medycznych, wymaga stosowania zaawansowanych metod dekontaminacji. W celu dezynfekcji pomieszczeń (sale chorych, gabinety) najlepiej użyć metody zamgławiania nadtlenkiem wodoru (H2O2) lub ozonowania. Przykładem zaawansowanego urządzenia, pozwalającego na połączenie obu metod jest dekontaminator TwinCruiser, przeznaczony do eksploatacji w pomieszczeniach o szczególnych wymaganiach. Właściwości nadtlenku wodoru wykorzystywane są również przy dekontaminacji za pomocą urządzenia DiosolGenerator PROTEC. W ofercie sklepu sterim.eu znajdują się też mniejsze i mniej skomplikowane (ale równie skuteczne) kompaktowe dekontaminatory Viro2 CleanSystem.

W utrzymaniu odpowiednich standardów sanitarnych bardzo pomocne są nowoczesne środki do dezynfekcji powierzchni, na przykład płyn Globacid SF lub koncentrat TECcare Control – o silnym działaniu biobójczym, a jednocześnie przyjazny dla materiałów z których wykonane jest wyposażenie szpitalne.

Niezbędnym uzupełnieniem zestawu urządzeń i preparatów pomocnych w walce z bakteriami są środki do dezynfekcji rąk, choćby płyn TECcare Protect lub pianka TECcare Protect. Dzięki niedrażniącej formule można je stosować często, bez ryzyka uszkodzenia skóry dłoni.

Zakażenie bakteriami clostridium difficile (CDI) stało się jednym z największych współczesnych problemów epidemiologicznych. Mimo stosunkowo dobrego przygotowania personelu medycznego i samych placówek medycznych, liczba zachorowań ciągle rośnie. Według szacunków, tylko w krajach Unii Europejskiej rodzi to koszty sięgające 3 miliardów euro. Wdrożenie dodatkowych środków ostrożności i lepsza edukacja w tym zakresie wydają się niezbędne.

 


Źródła: „Clostridium difficile – aktualna sytuacja epidemiologiczna diagnostyka, leczenie i zapobieganie zakażeniom w szpitalu.” – dr n. med. Beata Mączyńska (Katedra i Zakład Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii UM we Wrocławiu), 2018

Polecane produkty

Polecane artykuły

Dekontaminacja w szpitalu

Dekontaminacja w szpitalu

Szpitale należą do tych placówek ochrony zdrowia, w których utrzymanie odpowiednich warunków sanitarnych jest najtrudniejsze. Zagrożenie skażeniem szkodliwymi drobnoustrojami jest wysokie, a duży ruch pacjentów, personelu medycznego i osób odwiedzających, jest poważnym wyzwaniem dla...
Nowości TECcare® - produkty do mycia i dezynfekcji bez alkoholu

Nowości TECcare® - produkty do mycia i dezynfekcji bez alkoholu

Obecna sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 wymusiła na nas konieczność stosowania środków do dezynfekcji w każdych okolicznościach. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w sklepie spożywczym, wchodzimy do gabinetu lekarskiego, czy po powrocie do domu – zachowanie reżimu...
Dekontaminacja wstępna, dekontaminacja właściwa - różnice

Dekontaminacja wstępna, dekontaminacja właściwa - różnice

Pojęcie dekontaminacji zdobyło dużą popularność również poza grupą profesjonalistów zajmujących się ratowaniem zdrowia i życia. Procedury usuwania i neutralizacji szkodliwych zanieczyszczeń, zarówno widocznych, jak i mikroskopijnych, upowszechniły się również w branży...