Jak zadbać o higienę rąk na wakacjach

 

Zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, dystans społeczny - jeszcze niedawno takie zalecenia słyszeliśmy niemal non-stop. Podstawowe zasady bezpieczeństwa na czas pandemii mocno zapisały się w świadomości nas wszystkich. Wraz ze spadkiem liczby zakażeń oficjalne obostrzenia były sukcesywnie luzowane. Uwolniliśmy się od uciążliwych maseczek, powróciliśmy do podróżowania i staramy się odrobić zaległości towarzyskie. Okazuje się jednak, że zachowanie pewnych nawyków byłoby wskazane. Chodzi o regularną dezynfekcję rąk.

Spis treści
1. Czy dezynfekcja rąk nadal jest obowiązkowa?
2. Dobre nawyki higieniczne po pandemii
3. Dezynfekcja rąk u dzieci zmniejsza ryzyko wakacyjnych kłopotów
4. Pianka do dezynfekcji, chusteczki do rąk i inne wygodne sposoby dezynfekcji

 

Czy dezynfekcja rąk nadal jest obowiązkowa?

Dbałość o higienę rąk na pewno jest obowiązkiem osób pracujących w zawodach wiążących się ze szczególnym reżimem sanitarnym. Chodzi przede wszystkim o personel medyczny, kosmetyczki, masażystów, tatuażystów, pracowników branży spożywczej i gastronomii. Warto zaznaczyć, że ten obowiązek istnieje „od zawsze” i jest niezależny od aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Możemy więc powiedzieć, że dla pewnych grup zawodowych (oraz w szczególnie wrażliwych miejscach) dezynfekcja rąk nadal jest obowiązkowa.

 


Dobre nawyki higieniczne po pandemii

Stacje do dezynfekcji i podręczne środki

Dla „zwykłego Kowalskiego” wprowadzenie powszechnej dezynfekcji rąk wraz z wybuchem pandemii było nowością i… pozostało już na zawsze. Obecnie już nie w formie obowiązku, ale zalecenia albo sugestii. Nic nie szkodzi – dobrych nawyków nigdy za wiele. Wiemy przecież, że zagrożenie wirusem COVID-19 nie zniknęło, zresztą dobra profilaktyka pomaga zapobiegać również innym chorobom.
Środki dezynfekcyjne w placówkach ochrony zdrowia są powszechnie dostępne. Nowoczesne stacje dezynfekcji rąk lub proste dozowniki znajdują się też w instytucjach publicznych. Preparaty biobójcze do dyspozycji klientów pozostawiło też wielu właścicieli sklepów czy lokali gastronomicznych.
Nie zmienia to faktu, że – szczególnie w okresie wakacyjnych podróży – warto zaopatrzyć się we własny, podręczny środek do dezynfekcji rąk. Daje to niezależność i poczucie bezpieczeństwa.

 


Dezynfekcja rąk u dzieci zmniejsza ryzyko wakacyjnych kłopotów


Wyjazdy wakacyjne dają wytchnienie i są atrakcyjną rozrywką, ale niosą też zagrożenia. Podczas urlopu, szczególnie tego spędzanego w popularnych i tłocznych miejscowościach letniskowych, narażeni jesteśmy na kontakt z licznymi wirusami i bakteriami – miejscowymi lub przywiezionymi przez innych wczasowiczów.
Dzieci z natury są mniej ostrożne, a jednocześnie bardziej ruchliwe. Kontakt z nowymi drobnoustrojami: w restauracji, sklepie, schronisku, na placu zabaw czy po prostu na plaży, może się skończyć kilkunastogodzinnym rozstrojem żołądka, ale i poważną chorobą wymagającą hospitalizacji. Dlatego tak ważna jest dbałość o czystość rąk. Regularne mycie i dezynfekcja zmniejszają ryzyko.

 


Pianka do dezynfekcji, chusteczki do rąk i inne wygodne sposoby dezynfekcji

Na rynku nie brakuje preparatów w wygodnych, poręcznych opakowaniach. Na pewno zmieszczą się w wakacyjnym bagażu, można je wziąć na spacer albo zapakować do plażowej torby. Popularne środki do dezynfekcji rąk najczęściej mają postać płynu, aerozolu lub żelu. Część z nich nie zawiera alkoholu, co dla opalonej (a nierzadko wręcz spalonej) skóry ma duże znaczenie.
Warto zwrócić uwagę na nowoczesne preparaty, łagodne i dostosowane do intensywnego, częstego stosowania również przez osoby o wrażliwej skórze (w tym dzieci), a przy tym – proste i wygodne w użyciu. Doskonałym przykładem są chusteczki do dezynfekcji rąk TECcare PROTECT oraz pianka TECcare PROTECT dozowana z małego pojemnika 50 ml. Oba produkty są łagodne dla skóry, całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt, a jednocześnie charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością w zwalczaniu wirusów i bakterii.

Dobre nawyki i stała dbałość o higienę rąk może uchronić nas i naszych bliskich przed zakażeniem, którego skutki mogą być o wiele poważniejsze niż zepsuty urlop. Warto o tym pamiętać.

 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Rękawiczki nitrylowe a lateksowe – różnice, podobieństwa, sposoby używania

Rękawiczki nitrylowe a lateksowe – różnice, podobieństwa, sposoby używania

Jednorazowe rękawiczki przy procedurach medycznych, zabiegach kosmetycznych, czynnościach związanych z utrzymaniem czystości, pracy w przemyśle spożywczym i gastronomii, są oczywistą koniecznością. Świadomość ryzyka zakażenia personelu wirusami, bakteriami i grzybami, a...
Wyposażenie apteczki szkolnej - co w niej znajdziemy?

Wyposażenie apteczki szkolnej - co w niej znajdziemy?

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego wracają tematy związane z organizacją placówek oświatowych, kompetencjami nauczycieli i pracowników administracyjnych, standardami nauczania, wyposażeniem szkół i procedurami. Jednocześnie, wraz ze wzrostem społecznych oczekiwań, niektóre...
Czy Amol faktycznie dezynfekuje i działa odkażająco?

Czy Amol faktycznie dezynfekuje i działa odkażająco?

W ciągu kilkunastu miesięcy wzrosła świadomość zagrożeń wynikających z zaniedbań higienicznych i sanitarnych. Koronawirus nauczył nas dbałości o higienę i wpoił dobre nawyki. Jednym z nich jest dezynfekcja rąk. Szukając bezpiecznego środka zwalczającego wirusy, a wraz z nimi...