Obowiązki osoby sprzątającej w szkole a nowoczesne preparaty i urządzenia

 

Utrzymanie czystości w obiektach szkolnych jest nie tylko czasochłonne i kłopotliwe z racji dużego natężenia ruchu. Przede wszystkim jest bardzo trudne, co wynika z charakteru obiektu i specyfiki grup użytkowników. Na szczęście osoby odpowiedzialne za sprzątanie budynków szkolnych mają do dyspozycji nowoczesną technologię – zaawansowane preparaty myjąco-dezynfekujące oraz współpracujące z nimi urządzenia.


Szkoła – w ciągłym ruchu

Placówki oświatowe należą do ścisłej czołówki najintensywniej eksploatowanych obiektów użyteczności publicznej. Przez każdy ze szkolnych budynków codziennie przewija się co najmniej kilkuset użytkowników, od wczesnego rana do późnego popołudnia. Warto zwrócić uwagę na różnorodność pomieszczeń znajdujących się w szkole. Są wśród nich sale lekcyjne, pracownie przedmiotów ścisłych, pomieszczenia dla nauczycieli, sale przeznaczone do zajęć sportowych, gabinety lekarskie, stołówki, szatnie, sanitariaty i magazyny. Zarówno sposób korzystania z tych pomieszczeń, jak i prawdopodobieństwo pojawienia się w nich zanieczyszczeń lub skażeń, są różne. Jednak z pewnością utrzymanie czystości w szkole jest dużym wyzwaniem.


Użytkownicy budynków szkolnych a zagrożenia sanitarne

Trudno porównywać ryzyka pojawiające się w szkole i w obiektach medycznych, ale co najmniej kilka czynników sprawia, że placówka edukacyjna jest miejscem wymagającym szczególnie rzetelnych zabiegów dekontaminacyjnych i dezynfekcyjnych.

• Dzieci i młodzież przywiązują mniejszą wagę do higieny niż dorośli, niełatwe jest również zachowanie odpowiedniej regularności osobistych zabiegów dezynfekcyjnych (mycie i dezynfekcja dłoni, dbałość o higienę żywienia).

• Główna grupa użytkowników szkół, czyli uczniowie, jest z natury bardzo mobilna i bardzo często kontaktuje się z członkami rodziny i innymi osobami. A to oznacza ryzyko częstego pojawiania się szkodliwych drobnoustrojów przynoszonych „z zewnątrz”.

• W ciągu dnia grupy uczniów wielokrotnie mieszają się ze sobą, zmieniając sale lekcyjne, przebywając na przerwie, korzystając z toalet.

• Pobyt w szkole niemal zawsze wiąże się ze spożywaniem pokarmów, w formie posiłków ze szkolnej stołówki lub sklepiku albo w formie śniadań przynoszonych z domów.

Wszystko to sprawia, że ryzyko pojawienia i rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii jest wyższe niż w miejscach zajętych przez inne grupy użytkowników.


Zróżnicowane obowiązki osób sprzątających w szkole

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt dużego zróżnicowania pomieszczeń w szkole pod względem gabarytów, wykończenia ścian i podłóg, typu wyposażenia, stosowanych materiałów. Ograniczone możliwości kadrowe i finansowe szkół nie pozwalają na specjalizację czynności porządkowych, w związku z tym ta sama osoba podczas sprzątania wykonuje różne zadania – o różnym charakterze i w różnych pomieszczeniach.
Nie da się znaleźć jednej, uniwersalnej metody sprzątania wszystkich miejsc w szkole. Można jednak postawić na środki i sprzęt o wszechstronnym zastosowaniu, przeznaczone do użycia w dużych obiektach.


Nowoczesne preparaty i urządzenia odpowiedzią na współczesne potrzeby chusteczki do dezynfekcji szkoły

Współczesne profesjonalne środki czyszczące i dezynfekujące mają wysoką skuteczność. Jednak w tych szczególnych, szkolnych warunkach, oprócz efektu biobójczego liczy się pełne bezpieczeństwo ludzi i tzw. kompatybilność materiałowa (możliwość stosowania na różnych powierzchniach, wykonanych z różnych materiałów). Środek czyszczący nie może zawierać drażniących substancji, nie może wywoływać alergii, pozostawiać osadu, wywoływać korozji itp.
W przypadku dużych obiektów liczy się również stężenie substancji czynnej preparatu.


Przecieranie albo rozpylanie

Typową metodą oczyszczania i dezynfekcji jest przecieranie powierzchni ścierką lub gąbką nasączoną środkiem myjąco-dezynfekującym. O ile przy usuwaniu zanieczyszczeń ta metoda jest najskuteczniejsza, to przy samej dezynfekcji warto rozważyć metodę zamgławiania za pomocą dekontaminatora.
Dekontaminator to urządzenie rozpylające środek biobójczy do postaci aerozolu, czyli mgły. Unoszące się w powietrzu cząsteczki osiadają na powierzchni ścian, podłóg, na meblach i wyposażeniu, neutralizując szkodliwe drobnoustroje.
Doskonałym przykładem urządzenia wykorzystującego to zjawisko, a jednocześnie bardzo prostego i wygodnego w obsłudze, jest dekontaminator elektrostatyczny Victory Innovations VP200ES. Sprzęt jest poręczny, lekki, ma zasilanie akumulatorowe i świetnie nadaje się do użycia w szkole. Co ważne –współpracuje ze wspomnianym środkiem TECcare, co pozwala na wykorzystanie preparatu zarówno do czyszczenia ręcznego, jak i mechanicznego.

 

DEKONTAMINATOR ELEKTROSTATYCZNY VICROTY VP200ES ORAZ VP300ES

 

Urządzenie do dekontaminacji    


Dezynfekcja w pełni bezpieczna dla ludzi

Utrzymanie czystości w szkole lub przedszkolu wymaga, oprócz dobrej organizacji pracy i konsekwencji, stosowania odpowiednich środków chemicznych i urządzeń. Ważne, by były to produkty sprawdzone, z jednej strony zapewniające dużą skuteczność w przeciwdziałaniu zagrożeniom sanitarnym, a z drugiej – w pełni bezpieczne dla użytkowników, czyli przede wszystkim wrażliwych organizmów dzieci.


Skorzystanie z oferty sklepu sterim.eu, obejmującej wyłącznie sprawdzone, certyfikowane preparaty, jest na pewno dobrym rozwiązaniem.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Wyposażenie apteczki szkolnej - co w niej znajdziemy?

Wyposażenie apteczki szkolnej - co w niej znajdziemy?

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego wracają tematy związane z organizacją placówek oświatowych, kompetencjami nauczycieli i pracowników administracyjnych, standardami nauczania, wyposażeniem szkół i procedurami. Jednocześnie, wraz ze wzrostem społecznych oczekiwań, niektóre...
Nowości TECcare® - produkty do mycia i dezynfekcji bez alkoholu

Nowości TECcare® - produkty do mycia i dezynfekcji bez alkoholu

Obecna sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 wymusiła na nas konieczność stosowania środków do dezynfekcji w każdych okolicznościach. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w sklepie spożywczym, wchodzimy do gabinetu lekarskiego, czy po powrocie do domu – zachowanie reżimu...
Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Wraz z rozwojem pandemii COVID specjalnymi wymaganiami sanitarnymi objęte zostały również obiekty, w których wcześniej nie stosowano rygorystycznych procedur znanych ze szpitali czy zakładów przetwórstwa żywności. Czymś całkowicie normalnym stała się między innymi regularna...