Wymogi sanitarne dla domu pogrzebowego

 

W powszechnej opinii branża pogrzebowa należy do najlepszych, jeżeli chodzi o stabilność i przewidywalność. Faktycznie, biznes funeralny jest jednym z najbardziej potrzebnych, a co za tym idzie – najbardziej atrakcyjnych dla przedsiębiorców. Do prowadzenia firmy pogrzebowej potrzeba jednak zarówno predyspozycji psychicznych, jak i samodyscypliny, pozwalającej na zachowanie rygorystycznych wymagań sanitarnych, a na to, jak otworzyć dom pogrzebowy składa się również sprostanie wymogom sanitarnym.

Spis treści:

  1. Ryzyka sanitarne w branży pogrzebowej
  2. Akt prawny regulujący wymagania dla zakładów pogrzebowych
  3. Urządzenie domu pogrzebowego
  4. Higiena w domu pogrzebowym
  5. Bezpieczeństwo pracowników domu pogrzebowego
  6. Dezynfekcja w domu pogrzebowym
  7. Dezynfekcja karawanu pogrzebowego

 

 

Ryzyka sanitarne w branży pogrzebowej

Pracownicy zakładów pogrzebowych mają do czynienia z licznymi zagrożeniami. Naturalne zgony osób w podeszłym wieku to zaledwie część ich pracy. Nierzadko ryzyko skażenia jest bardzo wysokie – choćby przy śmierci pacjentów cierpiących na choroby zakaźne albo przy zbieraniu resztek ciał w zaawansowanym stopniu rozkładu.

Oczywiście chodzi nie tylko o bezpieczeństwo pracowników zakładów. Procedury sanitarne mają chronić innych uczestników ceremonii pogrzebowych, a także zapobiec rozprzestrzenianiu się zagrożeń.

 

 

Akt prawny regulujący wymagania dla zakładów pogrzebowych

Kluczowymi przepisami regulującymi postępowanie z ciałami osób zmarłych oraz szczątkami są zapisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 marca 2011 roku (Rozporządzenie w sprawie przechowywania zwłok i szczątków). Kolejne paragrafy i punkty tego aktu prawnego określają wymagania sanitarne dla cmentarza, wymagania dla kostnicy lub domu przedpogrzebowego na terenie cmentarza, opisują warunki i sposób przechowywania zwłok i szczątków, a także regulują procedurę przeprowadzania ekshumacji.

 

  

Urządzenie domu pogrzebowego

We wspomnianych przepisach znajdziemy wymagania dotyczące podziału budynku na poszczególne pomieszczenia, materiałów użytych do wykończenia powierzchni, a także wyposażenia w niezbędne instalacje. W domu pogrzebowym należy wydzielić pomieszczenia do wystawiania trumien ze zwłokami lub szczątkami oraz odprawiania ceremonii pogrzebowych, pomieszczenia do przechowywania pozostałych trumien ze zwłokami i szczątkami oczekującymi na ceremonię, chłodnię do przechowywania zwłok i szczątków, pomieszczenie ze stołem ze stali nierdzewnej przeznaczone do przygotowywania zwłok do pochówku, a także niezbędne pomieszczenia socjalne i magazynowe.

 

 

Higiena w domu pogrzebowym

Budynek musi być wyposażony w instalacje wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne, aparaturę zapewniającą utrzymanie wymaganych temperatur, a także urządzenia monitorujące warunki w pomieszczeniach. Podłogi i ściany powinny być wykonane z materiałów ułatwiających utrzymanie czystości oraz odpornych na preparaty dezynfekcyjne. Wszystko to służy stworzeniu warunków pozwalających na częste przeprowadzanie zabiegów higienicznych. W obliczu potencjalnych zagrożeń jest to po prostu niezbędne.

 

 

Bezpieczeństwo pracowników domu pogrzebowego

Oczywiście już samo ograniczenie rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów poprzez częstą dezynfekcję powierzchni i pomieszczeń, zmniejsza zagrożenie, na jakie narażeni są pracownicy domu pogrzebowego. Nie wolno jednak zapominać o środkach ochrony osobistej (fartuchy, maseczki ochronne, rękawiczki) oraz częstym myciu i odkażaniu rąk. Bezwzględnie musi ono mieć miejsce przed pracą i po każdym kontakcie z ciałem zmarłego lub szczątkami ludzkimi.

W takiej sytuacji na pewno warto skorzystać z nowoczesnych preparatów dezynfekcyjnych, o wysokiej skuteczności biobójczej, a jednocześnie łagodnych dla skóry. Zastosowanie takiego środka uchroni przed podrażnieniami wynikającymi z naruszenia zewnętrznej warstwy naskórka. Płyn do dezynfekcji rąk STERILLHAND 500ml wyróżnia się wysoką skutecznością działania oraz szerokim świadectwem badań potwierdzającym skuteczność dezynfekcji.

 

 

Dezynfekcja w domu pogrzebowym

Wspomniane rozporządzenie Ministra Zdrowia nakłada obowiązek każdorazowego mycia i dezynfekcji sprzętów, narzędzi i materiałów używanych podczas przygotowywania zwłok do pochówku, o ile doszło do kontaktu z ciałem zmarłego. W zależności od wielkości i typu konkretnego przedmiotu, może być to zanurzenie w roztworze preparatu dezynfekcyjnego, przetarcie lub spryskanie aktywnym aerozolem biobójczym.

Dodatkowe zalecenia sanitarne (formułowane choćby w wytycznych Sanepidu) mówią o konieczności regularnego mycia i dezynfekcji innych powierzchni znajdujących się w domu pogrzebowym. W przypadku podłóg czynność taka powinna być wykonywana po każdym dniu pracy, powierzchnie mniej narażone na kontaminację należy myć i dezynfekować co tydzień. Oczywiście, jeżeli dojdzie do zanieczyszczenia podłogi albo innej powierzchni, mycie i dezynfekcję należy przeprowadzić natychmiast.

Do częstych i okresowych zabiegów dezynfekcyjnych doskonale sprawdzają się preparaty charakteryzujące się tzw. kompatybilnością materiałową (obojętne dla powierzchni wykonanych z różnych tworzyw naturalnych i sztucznych), np. chusteczki do dezynfekcji powierzchni bez alkoholu.

 

 

Dezynfekcja karawanu pogrzebowego 

Podobne zasady obowiązują przy myciu i dezynfekcji pojazdów służących do przewozu zwłok, a także komór chłodniczych. Elementy wyposażenia, które miały kontakt z ciałem zmarłego, muszą być dezynfekowane natychmiast, a pozostałe powierzchnie – po każdym dniu pracy. Bardzo dobrą metodą dezynfekcji jest zamgławianie, na przykład za pomocą urządzenia Viro2Clean. Po aktywowaniu preparat, w formie suchej mgły, dokładnie wypełnia przestrzeń (w tym przypadku wnętrze samochodu), docierając również do trudno dostępnych miejsc.

 

Źródła:
Dz.U. 2011 nr 75 poz. 405, Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2011 r. w sprawie sposobu przechowywania zwłok i szczątków.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Wraz z rozwojem pandemii COVID specjalnymi wymaganiami sanitarnymi objęte zostały również obiekty, w których wcześniej nie stosowano rygorystycznych procedur znanych ze szpitali czy zakładów przetwórstwa żywności. Czymś całkowicie normalnym stała się między innymi regularna...
Dezynfekcja a sterylizacja – różnice

Dezynfekcja a sterylizacja – różnice

Słowo „dezynfekcja”, po naszych doświadczeniach związanych z pandemią koronawirusa, nabrało innego znaczenia. Neutralizacja wirusów i bakterii stała się naturalną czynnością w sklepach, firmach, szkołach, urzędach, w pojazdach komunikacji. Zdarza się jednak, że laicy mylą...
Clostridium difficile - dezynfekcja, jak sobie z tym poradzić?

Clostridium difficile - dezynfekcja, jak sobie z tym poradzić?

Spis treści: 1. Bakterie clostridium difficile - przyczyna wielu chorób. 2. Kiedy clostridium difficile atakuje? 3. Gdzie dochodzi do zakażenia bakteriami clostridium difficile? 4. Jak walczyć z CDI? 5. Skuteczne metody zwalczania sporów clostridium difficile?   Bakterie clostridium...